Vražda vo vzducholodi (deviata kapitola)

Spisovateľ/ka: Všezvěd Všudybud | Vložené dňa: 19. septembra 2011
http://citanie.madness.sk/view-37720.php

Deviata kapitola

Vražda pána Mannstaina

 

      Keď v kostolných vežiach pod Kolosom odbíjali tretiu hodinu popoludní, boli všetci so sektora delta, Mária, Lucía a kapitán vzducholode zhromaždení v miestnosti pre dôstojníkov. Chýbal len Amadeus. Táto miestnosť nebola prepychovo zariadená, no portrét Vodcu visel i tu. S posledným odbitím zvonov vošiel dnu aj Amadeus a v ruke mal malý čierny kufrík, ktorý patril Christianovi.

      ,,Žiadam vás, aby ste mi neskákali do reči." riekol. ,,Bude to trošku dlhý monológ, kým sa dostanem k podstate - teda k otázke, kto je vrah."

Zhromaždenie sa zachvelo. A niekde medzi nimi bol i ten, kto chladnokrvne zabil dvoch cestujúcich. No nedal to na sebe vôbec znať.

      ,,Takže." začal Amadeus. ,,Vražda pána Mannstaina a vražda slečny Artamanovovej. Ako som už o tom uvažoval, sú to veľmi rozdielne vraždy nielen v ich vykonaní a okolnostiach, ale aj v motíve. Kto mal dôvod zabiť príjemného starého milionára, vdovca, starostlivého otca, ktorý je aj tak smrteľne chorí? Nik. No slečnu Artamanovovú mal dôvod zabiť každý z nás. Aj ja. Aj vy, vy, aj vy. Roznášala o nás na palube nepríjemné klebety."

      Na chvíľu sa Amadeus odmlčal, aby chytil dych. Nik by v ňom teraz nespoznal okúňavého mladíka. Vravel pokojne a rozvážne, prípad vykladal systematicky, dôsledne a do detailov, ako pravý Nemec.

      ,,No jedno musíme všetci slečne Aratamanovovej uznať. Mala bystrého ducha a zmysly, ktoré zachytili i to, čo nám dlho ostalo zahalené. Čo ostalo zahalené aj mne. Poznala ľudí a vedela si vysvetliť ich správanie (Amadeus začal pozvoľna zvyšovať hlas). Vedela, kto kam patrí. A vedela, kto do vyššej spoločnosti patrí a kto sa tam len votrel na základe lživých informácií. Však, pán Je'Taine, slečna Je'Taineová."

      ,,Čo... Čo si to dovoľuje!" teatrálne zvolala Charlotte.

      ,,Chcete tým niečo naznačiť?" povedal pokojnejšie Philippe a tíšil sestru.

      ,,Ja nič nenaznačujem a vravím holé fakty." riekol on. ,,To slečna Artamanovová naznačovala, ako mi to v deň pred jej vraždou povedal pán Wolf. Vedela, že vy nepatríte do vyššej spoločnosti. Dostali ste sa tam len vďaka tomu, že ste vedeli spoločnosť zabávať historkami zo Svetovej vojny. No ani jeden vás vo vojne nebojoval."

      ,,Ako sa opovažujete!" skríkla Charlotte. ,,Každý vo Francúzsku pozná súrodencov Je'Taineovcov, ktoré udatne bojovali proti Nemcom. Čo o tom vy viete, vojnu ste nezažili."

      ,,Máte pravdu, ale viem, že potom by na vás nevplývala smrť tak intenzívne, ako vplývala. Omdlievali ste pri pohľade na mŕtvoly pána Mannstaina i slečny Artamanovovej. Vy nie ste Je'Taineovci. Neviem, ako sa voláte, ale nie ste oni. Isto zomreli vo vojne, ako všetci ich priatelia, rodina, príbuzní. A vy ste sa len nejako dostali k ich dokladom a začali ste za vydávať za nich. A popritom ste v ruke nikdy nedržali bajonet! A to všetko v šialenej túžbe dostať sa do salónov vyššej spoločnosti."

      ,,Na toto vyhlásenie nemáte dôkaz." krútila hlavou Charlotte.

      ,,Možno nie, ale až to Francúzsko začuje, stratíte mnohých fanúšikov. Nikto nemá záujem stretať sa s podvodníkmi, čo i len s domnelými."

      Opäť zavládlo ticho, pričom sa falošní Je'Taineovci triasli od hnevu. Amadeus však pokračoval ďalej. Vybral z kufríka akýsi malý predmet, no nikomu ho zatiaľ neukázal. Vravel:

      ,,Spomeňme si spoločne na večer, keď sa odohrala vražda pána Mannstaina. Predniesol prípitok. Sadol si. A zrazu bol mŕtvy. Bodnutý otrávenou šípkou, ktorú však nikto nevidel. A ani nemohol. Vrah totiž použil... Toto." a všetkým ukázal malý predmet vo svojej ruke.

      Vyzeralo to ako pripináčik, len ma o čosi dlhší hrot a väčší a tmavý klobúčik. Pod ním bola malá nádržka, v ktorej mohol byť jed. Ak sa na pripináčik zapichol do tela, vstrekol sa jed cez hrot do tela, ktorý telo zabil.

      ,,Čo je to?" spýtal sa kapitán a žmúril na predmet oči.

      ,,Je to vražedná zbraň." riekol Amadeus. ,,Tento predmet pripevnil vrah na zadnú časť saka pána Mannstaina. Nikto si nič nevšimol, predmet je malý, hlavička tmavá a v čase vraždy už bola tma. No keď si pán Mannstain sadol, hrot tohto smrtiaceho nástroja sa mu zapichol do chrbta. Z nádržky sa von uvoľnil jed, ktorý zabíja aj v takomto malom množstve. Pán Mannstain bol mŕtvy skôr, ako si to uvedomil. A vrah potom len nenápadne odobral pripináčik z tela obete."

      ,,To je šialené." pokrútil neveriacky hlavou pán Wolf.

      ,,Súhlasím, pane, no veľmi účinné." riekol Amadeus. ,,Žiaľ, je jasné, že sa nám tu nezachovali odtlačky. No napriek tomu sa vrah chcel tohto predmetu zbaviť, a tak ho ráno po vražde vyhodil von oknom, ktoré je na konci chodby sektora delta. Všetci sa môžeme poďakovať pani Márii Schusterovej, že si vražebný nástroj všimla na parapete okien vyhliadkovej paluby a odovzdala mi ho."

      Všetci sa pozreli na Máriu a uznanlivo sa na ňu usmiali. Kapitán žoviálne zaburácal:

      ,,Asi vám zdvihnem plat, Mária. Alebo to budem brať ako revanš za vašu lož. Hop! To som nechcel, to mi vykĺzlo."

      Kapitán si zakryl ústa. Nechcel to povedať. No mnohí prítomní to už vedeli. No predsa, ak sa to povedalo takto verejne... Mária sa začervenala.

      ,,Mária, je načase vyjsť s pravdou von." riekol jej jemne Amadeus. ,,Myslím si, že v tejto spoločnosti ste asi najčnostnejšou osobou. Spravili ste len jeden zlý krok. Žiaľ, musí sa s vami teraz ťahať celý život. Povedzte, čo je medzi vami a pánom Wolfom?"

      ,,Mária, mlč!" upozornil ju Wolf.

      ,,Nie, už má toho dosť!" skríkla ona. ,,Poviem to, George, už ma nebudeš nútiť mlčať! George Wolf je môj bývalý manžel. Náš vzťah nebol dlhý a čoskoro sme obaja zistili, že bol chybou. Tak sme to ukončili. Našťastie, skôr, ako prišli deti."

      Všetci ostali prekvapení. George Wolf, ten elegán, príjemný spoločník, pravý Američan, priateľ filmových hviezd a jeho žena - obyčajná chyžná? To nejde dokopy... Vôbec nie...

      ,,Videl som pána Wolfa, ako dáva pani Márii rôzne neverbálne posunky, aby si dohovorili stretnutie. Pani Artamanovová to totiž tušila, ako ma na to upozornil, paradoxne, opäť pán Wolf, keď spomínal, že aj na jeho osobu mala Artamanovová rôzne narážky, v spojitosti s pani Máriou, ktorej, čuduj sa svete, už vtedy pán Wolf poznal meno. Vy obaja ste niečo skrývali, čo vyšlo najavo. Niečo povedala prvý večer falošným Je'Taineovcom, ba i nebohému pánu Mannstainovi."

      Amadeus sa obrátil pomaly na Lucíu.

      ,,A čo vy, Lucía? Čo skrývate vy."

      Lucía sa zachcela od hrôzy. Nesplní Amadeus svoj sľub a povie všetkým pravdu? Ak to urobí, môže si okamžite baliť kufre.

      ,,Vedeli ste o tom, že Mária sa potrebuje pozhovárať so svojim bývalým manželom. No bolo by čudné, ak by ju niekto videl popoludní voľne sa prechádzať sektorom delta. Pomohli ste jej. Kým sa ona zhovárala s pánom Wolfom, vy ste sa tvárili, že upratujete. Určite nie je zvykom upratovať kajuty v čase, keď má väčšina hostí popoludňajšiu siestu. Vedeli ste, čo vie o vašej kolegyni a priateľke slečna Artamanovová. A kým vás nik nevidel, vošli ste do jej izby a zabili ste ju."

      ,,To je lož!" zvolala Lucía a rozplakala sa.

      ,,Boli ste na chodbe prvá." pokračoval chladnokrvne Amadeus. ,,Preto ste si mohli vymyslieť vidieť utekať preč nejakú postavu."

      ,,Vy klamete, ja som ju nezabila!" kričala a plakala Lucía.

      ,,Vy možno nie, ale mohla sa tam potajme vkradnúť pani Mária a zaistiť, aby sa klebety o nej a pánovi Wolfovi viac nešírili."

      ,,Nie, nezavraždila som ju." krútila hlavou. ,,Veď som o mojom nešťastnom manželstve už aj tak povedala vám všetkým, tak prečo by som čosi také robila?"

      ,,No pán Wolf nechcel, aby sa to svet dozvedel, však?" obrátil sa na neho Amadeus. ,,Nie je on vrahom slečny Artamanovovej?"

      ,,No dovoľte!" ohradil sa on. ,,Ja, obchodník a občan USA má počúvať krivé obvinenia z úst nejakého nemeckého chlapca?"

      Amadeus na narážku neodpovedal, ale obrátil sa na Máriu.

      ,,Mohli by ste nám povedať, prečo ste sa s pánom Wolfom rozviedli?"

      ,,Ako som hovorila, už sme si nerozumeli."

      ,,Nerozumeli? Pokiaľ viem, vy ste katolíčka, však?"

      ,,Áno, ale čo to s tým má..."

      ,,Katolíci sa nerozvádzajú preto, lebo si už nerozumejú. Nebol vo vzťahu z vašej strany iný problém. Trebárs podozrenie, ktoré ste nemohla ničím potvrdiť?"

      ,,Čože?"

      Amadeus obrátil paľbu otázok opäť na Wolfa.

      ,,Pán Wolf, chválili ste sa pre Je'Taineovcami, že sa poznáte s americkými filmovými hviezdami, je tak?"

      Wolf sa spokojne usmial.

      ,,Áno, som ich blízky priateľ."

      ,,Prídu vás čakať i na letisko. Nesiete im nejaké darčeky z Európy?"

      Pánom Wolfom myklo a zneistel.

      ,,No... Také drobnosti."

      ,,Drobnosti? V podobe bieleho prášku, zvaného heroín, je tak?"

      Okolosediacich táto správa ohromila, niektorých nahnevala.

      ,,Pán Fürstburg, rád by som vás upozornil, že pán Wolf je náš stály zákazník a bezúhonný občan USA." vyštekol kapitán.

      ,,Viem, stále cestuje v jednej a tej istej kajute. A neprial si prehliadku kajút po smrti pána Mannstaina. Bál sa, aby dôstojníci neobjavili u neho tajnú skrýšu na pašovanie drog pre amerických hercov a herečky. Ako inak by sa dalo potom vysvetliť toto? Našiel som to pred dverami do kajuty pána Wolfa. Pravdepodobne sa mu to omylom vysypalo a on si to nevšimol." riekol a hodil na stôl pred nich fľašku, kde Amadeus uložil biely prášok zo svojej nočnej prechádzky. Doktor Schlange ju otvoril a ochutnal troška z jej obsahu.

      ,,Je to čistý heroín." oznámil.

      ,,Asi nemá význam zapierať, čo?" odvrkol Wolf. ,,Skrýša je pod parketami, pod drevenou fošňou v ľavom rohu pri stene s dverami."

      ,,Ak ste už taký pravdovravný a úprimný, povedzte, nezistila niečo slečna Artamanovová v tejto súvislosti. A nezabili ste ju, aby mlčala?"

      ,,Nie." riekol Wolf sucho. ,,Tá stará nič nevedela, teda, aspoň nič nenaznačila."

      ,,Predpokladám, že niečo vedela." usmial sa Amadeus. ,,Bála sa hovoriť? Možno. Zabili by ste ju, ak by niečo naznačila? Neviem. Len viem, že zločinec je schopný všetkého. Tak i vrah pána Mannstaina bol schopný zavraždiť slečnu Artamanovovú."

      ,,Poviete nám konečne, kto je vrah?" pajedil sa George Wolf. ,,Alebo budete špiniť ďalej ostatných cestujúcich?"

      ,,Bez tej trocha špiny to nejde." riekol detektív. ,,Buďte trpezlivý. Najprv vysvetlím, ako sa uskutočnila vražda slečny Artamanovovej. Lebo je takisto tajomná, ako predchádzajúce úmrtie.

      Všetci sme si mysleli, že vraždu vykonal ktosi, kto bol v tom čase v sektore delta. Ale... Nie je tomu tak. Vrah bol dole, medzi ostatnými cestujúcimi a mal dokonalé alibi."

      ,,Chcete povedať, že útočník dokázal byť na dvoch miestach naraz?" nechápal kapitán Kolosa.

      ,,Dá sa to tak povedať." prikývol Amadeus. ,,Hovoríme totiž o inteligentnom človeku, ktorý nič nenechal na náhodu. Všetko mal dokonale premyslené. Konal chladnokrvne systematicky, čo hovorí o jeho charaktere a bezsvedomitosti."

      ,,Už nás nenapínajte a povedzte, kto zabil pána Mannstaina a slečnu Artmanovovú." zažiadala Mária.

      ,,Kto je teda vrahom?" položil si otázku Amadeus. ,,Manželka pána Mannstaina."

      Zavládlo ticho. Nikto nič nepovedal. Všetci sa na seba nechápavo dívali.

      ,,Ale veď pán Mannstain nemal manželku, Amadeus." povedala mu Lucía. ,,Teda, mal, ale tá je po smrti."

      ,,Umrela len jeho prvá manželka." riekol Amadeus dramaticky. ,,No tá druhá stále žije. Je na tejto palube, tu, medzi nami, však, slečna, lepšie povedané pani Mannstainová." a pozrel sa na Rebeku.

      ,,Č-čože?" nechápala ona a rozhliadala sa naokolo. ,,Ale... Ja nie som, nie som..."

      ,,Čo nie ste?!" vyštekol Amadeus a bolestne si vzdychol (prečo ona?). ,,Nie ste dcéra pána Mannstaina, to viem iste. Nie. Po smrti pani Mannstainovej sa pán Mannstain v Amerike stretol s vami. Iste ste boli sama, a bez prostriedkov. Svojim pôvabom ste nebohého očarili natoľko, že si vás bez váhania vzal. A vy ste si začali užívať príjemný život po boku milionára.

      Problém nastal, keď ste odišli do Európy a váš manžel (predstierali ste, že ste jeho dcéra) vynaložil celé svoje imanie na záchranu bratovho pivovaru. Nakoniec sa mu to podarilo. No tu zistil nepríjemnú pravdu; neviem akú, ale pravdepodobne išlo o vás, možno ste ho podvádzali. Mal toho dosť. Nielen musel trpieť vašu márnivosť, ale aj vašu neveru. Chcel odísť späť do štátov. Chcel sa rozviesť. Chcel predať pivovar, hoc aj za pár Dolárov. Hoci by mu už veľa neostalo, predsa by aj zmenil závet, lebo predpokladám, že vy ste boli univerzálnou dedičkou. A chcel umrieť v pokoji. Viem to, priznal sa mi, že na palube má nepriateľov a myslel tým vás.

      To bol dôvod vášho zlého konania. Nemysleli sme si, že by ste vraždili. Kvôli dedičstvu? Načo, veď pán Mannstain bol smrteľne chorý. Tak či tak by ste jeho majetok čoskoro zdedili.

      No bol tu problém. Ak by sa s vami skutočne rozviedol a predal by svoj pivovar, nevideli by ste po jeho smrti ani jeden Dolár. Vraždiť na palube vzducholode je skutočný risk, nakoľko je okruh podozrivých a možných páchateľov veľmi úzky. No pán Mannstain musel zomrieť už tu, kým ste boli jeho manželkou a on bol vlastníkom pivovaru."

      ,,Naozaj skvele vymyslené!" zvolala Rebeka tak, ako ju ešte Amadeus nepočul hovoriť a zatlieskala. ,,Mali by ste byť spisovateľom."

      ,,Nanešťastie, vravím fakty. Christian, pamätáš sa na smrť pána Mannstaina? Skús ju popísať, ja si zatiaľ oddýchnem."

      ,,Skúsim to." prikývol. ,,Slečna... Vlastne pani Mannstainová si šla ľahnúť. Už predtým ste otvorili kabelku. Všetci sme si mysleli, že ste to robili preto, aby ste zakryli zívnutie, no vy ste si vyberali von vraždiaci nástroj. Odobrali ste sa spať a objali ste svojho otca. Vtedy ste mu na sako pripevnili ten pripináčik. A keď si pán Mannstain sadol, bol mŕtvy, ako to už popisoval Amadeus.

      Po smrti ste sa vrátili na palubu, aby ste z tela vybrali pripináčik a odpratala dôkazy. Podarilo sa vám objať mŕtvolu a zahrať teatrálne divadlo. Vtedy ste od tela oddelili pripináčik a schovali ho. Nebáli ste sa prehliadky kajút, lebo ste vedeli, že tú vašu neprehliadajú, aby vám to nespôsobilo utrpenie."

      ,,Ale na druhý deň ráno ste si pomysleli, že niekoho napadne, že v kajute zomrelého nie je len on, ale aj jeho dcéra." pokračoval Amadeus. ,,Tak ste vyšli veľmi skoro na chodbu sektora delta a vyhodili z okna vražedný nástroj. Našťastie, zachytil sa na parapete o podlažie nižšie a všimla si ho Mária. Počuli sme vás s Christianom, keď sme sa vracali z rannej prehliadky dolnej paluby a rekonštrukcie vraždy. Asi ste práve vošli späť do kajuty."

      ,,Hm, i keby táto rozprávka bola pravdivá, nemohli by ste mi nič dokázať." zasmiala sa Rebeka, stále veľmi sebaistá.

      ,,Myslíte, slečna?" opýtal sa jej Amadeus. ,,Vaša istota vo vlastné schopnosti je nekonečná. No v ten večer, keď ste pripravovali vraždu pána Mannstaina, ste sa vo svojej kajute zdržali dosť dlho. Ospravedlnili ste sa tým, že ste si nevedeli vybrať parfum. Skvelá alegória toto, že ste dávali jed do pripináčika. Fľašky s jedom ste sa nemohli len tak zbaviť, vyhodiť ho z okna, nakoľko taký veľký predmet by si iste niekto všimol letieť vzduchom a mohli ste byť prezradená. Predpokladal som preto, že jed je ukrytý v jednej z fľašiek od parfumu. A mal som pravdu."

      Amadeus otvoril Christianom kufrík a vybral z neho malú fľašku, no držal ju v papieri.

      ,,Vnútri je jed. Toto je hlavný dôkaz, ktorý som ukoristil z vašej kajuty. Iste bude na ňom dostatok vašich odtlačkov."

      Rebeka neodvetila, len sa na neho pozerala. Asi tušila, že jej už zapieranie nepomôže.

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8