krowki

Spisovateľ/ka: Ndrj Njk | Vložené dňa: 29. septembra 2011
http://citanie.madness.sk/view-37820.php
... a zhruba vtedy sa začal zjavovať prvý hmyz. Spočiatku jedincov nebolo mnoho; stačilo sa dva-tri krát za deň zahnať pevne zrolovanými novinami, bioodpad pozametať na lopatku, prejsť s ňou ku kontajnerom a obsah starostlivo vysypať.

Hej, kontajnery. Vtedy som ešte chodil aspoň ku kontajnerom. Vždy som sa o jeden oprel a zapálil si cigu. Cez pletivový plot ku mne prenikali obrysy vzdialených hôr. Dobre som vedel, že zblízka nikdy nebudú také modré; nemal som teda túžbu sa k nim vydať a radšej som hneď po dofajčení rýchlo zamieril späť do garsonky.

Hmyzu pribúdalo a ja som prestal vychádzať úplne. Budieval som sa uprostred noci na cupkanie malých nožičiek po okraji mojich vysušených pier či na helikoptérovitý bzukot sršňa cirkulujúceho okolo postele.

Zavolal som Spojke a požiadal ju, aby mi poslala odbornú literatúru o hmyze. Stalo sa. Dočítal som sa podstatný fakt: hmyz láka svetlo. Jediným logickým východiskom teda bolo zbaviť svoju garsonku akýchkoľvek medzier, škár a otvorov, skrátka všetkého, čím svetlo s obľubou preniká.
Okná som natrel lepidlom a poprelepoval osuškami. Dúfal som v konečný triumf.

Na moje prekvapenie hmyzu pribúdať neprestalo. Dokonca pribúdal stále rýchlejšie a rýchlejšie. Keď mi Spojka ráno nosievala jedlo, len na malý moment som poodchýlil dvere, čo najrýchlejšie som chňapol po tácni a už aj nekompromisne zabuchol. Akékoľvek pootvorenie dverí totiž mohlo znamenať príchod nových druhov; ba čo viac, obával som sa, že ku hmyzu by sa mohli pridať pavúky, prípadne malé hlodavce.

Našťastie som žil v permanentnej tme a tak som sa nemohol pozrieť do zrkadla. Bol som si však istý, že moje telo je celé pokryté stovkami odporných hnisajúcich štípancov. Spával som zabalený v modrom igelite. To do istej miery pomáhalo. Horšie však bolo, keď nejaký odporný, slizký a bodavý chrobák náhodou vletel pod moju šuštiacu prikrývku. Kým sa dostal von, zúrivo mi rozrešetoval stehno, v horšom prípade rozkrok.

Neskôr mi to došlo. Hmyz v mojej izbe má celkom iste kolektívne vedomie. Keby ma chcel zabiť, už dávno by tak spravil. Rozhodol sa však spraviť si zo mňa akéhosi masochistického panáka, do ktorého si mohol podľa potreby schuti zabodať. Garsonka bola navyše plná omriviniek a nedojedeného jedla. Ideálne prostredie pre život šesťnožcov.

Raz som sa pomocou kričania cez dvere so svojím problémom zdôveril Spojke. Tá mi hneď ponúkla známeho deratizéra. S napätím som ho očakával. Dokonca som preňho cez Spojku objednal fľašu kosher vína s elegantnou etiketou.
Deratizér bol vysmiaty ryšavý chlapík. To bol pre mňa prirodzene veľký šok; priamy kontakt s ľudskou bytosťou s výnimkou Spojky som nenadviazal už trinásť rokov. Hneď ako vošiel zažal svetlo. To bol pre mňa šok druhý. Priamy kontakt so svetlom s výnimkou počítačového monitora som nenadviazal už rok.

Deratizér rozkročene kráčal po garsonke so svojou veľkou nádržou a striekal jednotlivé rohy. Netrvalo dlho a hmyz zaútočil. Vyrútil sa zo škár, spod obrusu, z franforcov roztrhaného igelitu. Zo dva exempláre mi dokonca vypadli z úst. Deratizérovej smrti som nemohol zabrániť. Mäso z kostí rýchlo mizlo. Tú noc na mňa hmyz bol extrémne krutý; zrejme vytušil, že som naň zosnoval pomstu. Bodal ma na clitlivé miesta. Bodal pomaly. Bodal dlho.

Na druhý deň sa ma Spojka spýtala, ako som pochodil. Pravdivo som odpovedal. Odozvy som sa však už nedočkal.
Jedla po najbližšie dva dni tiež nie.

Na tretí deň prišla polícia. Troma mocnými údermi ručného baranidla mi vyvalili dvere. Zastihli ma pri sedení na prežratom koberci. Aspoň mohli nechať zhasnuté to posraté svetlo.

Súdny proces prebehol plynule a rýchlo. Odvliekli ma do cely. Z nového prostredia a z intruzívneho svetla derúceho sa cez okenné mreže mi zovrelo žalúdok. Sadol som si teda na ošarpanú záchodovú misu. Tlačil som, pred očami sa mi zjavili hviezdičky, tep sa mi zrýchlil. Skrátka obyčajné sracie procedúry. Potom som na riti pocítil slabé šteklenie. Prudko som sa postavil a pozrel som sa dnu. Z hajzla na mňa tykadlom mával akýsi ozrutný chrobák.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
burroughs - nahy obed, to si skopiroval, ci mi to len tak nahodou pripomina?  
Spisovateľ/Autorritierrit Pridané dňa15. októbra 2011 09:34:48
Ndrj Njk
necital som nahy obed, ale toto nesuvisi s drogami (a to je tak cele, co o nahom obede viem)  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa15. októbra 2011 09:43:04
Kathus
odporúčam
vážne sa mi to páči také... temnosti. v dobrom slova zmysle. dobre sa to čítalo, si dobrý "atmosferik", príjemná jednohubka  
Spisovateľ/AutorKathus Pridané dňa13. októbra 2011 19:35:13
odporúčam
K debate o Kafkovi, nie, nema to spojitost. tajomno, dlhodobá izolácia, odcudzenie zo spoločnosti, strach, pocit zlého sna/nočnej mory, bezmocnosť voči neznámym silám/systému, surrealizmus, chrobák, téma odňatia slobody- bez uvedenia dôvodu, bez dôkazu, bez otázok, o hlavnej postave nevieme takmer nič - na to Kafka patent nema. A ozaj nevidim dovod, preco to davat do spojitosti s Kafkom, ked azda to najhlavnejsie - jazyk, je celkom iny. A teraz k tebe Andrej - jedna vec...pasaz s tym,ze: Garsonka bola navyše plná omriviniek a nedojedeného jedla. Ideálne prostredie pre život šesťnožcov. mi nesedi logicky. Teda - pokial je predtym postava schopna zalepit kazdu skaru preto,ze sa dozvie,ze hmyz ide za svetlom, nevidim dovod, aby niekde nevyhodila omrvinky a zbytky jedla,ak su idealnym prostredim pre hmyz. Bije sa mi to. Inak ozaj fajn.  
Spisovateľ/Autor#posledny Pridané dňa5. októbra 2011 00:42:41
Ndrj Njk
tie omrvinky som neosefil no  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa5. októbra 2011 20:12:06
Lukáš Mano
odporúčam
bolo to skvele az do chvile, ked som to docital  
Spisovateľ/AutorLukáš Mano Pridané dňa2. októbra 2011 06:43:00
odporúčam
toto sa okolo kafku ani neobtrelo  
Spisovateľ/Autorabraka.dabra Pridané dňa1. októbra 2011 14:14:35
čítal si niečo od kafku? tu ti uvediem pár podobností - tajomno, dlhodobá izolácia, odcudzenie zo spoločnosti, strach, pocit zlého sna/nočnej mory, bezmocnosť voči neznámym silám/systému, surrealizmus, chrobák, téma odňatia slobody- bez uvedenia dôvodu, bez dôkazu, bez otázok, o hlavnej postave nevieme takmer nič a bla bla bla...  
Spisovateľ/AutorGymnopaedia Pridané dňa1. októbra 2011 14:42:47
wannabe so kafkaesque  
Spisovateľ/AutorGymnopaedia Pridané dňa1. októbra 2011 00:03:56
Ndrj Njk
je tam chrobak, musi to teda byt implicitne kafka.. nabuduce dam do basne havrana, tak budem wannabe poe, pouzijem tematiku totality, budem wannabe orwell.. prosim  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 00:10:03
nejde o chrobáka, aj keď, je to jeden z bodov, kt. ma naviedli ku kafkovi. Skôr ide o náladu, neurčitosť, strach, kt. sú pre kafku typické. A tiež z toho bolo cítiť bezmocnosť voči systému, akú bolo cítiť v procese. toť vše. a to že si nečítal kafku alebo nevidel/nepočul divadelnú, rozhlasovú alebo filmovú adaptáciu aspoň jedného kafkovho diela, to ti neverím.  
Spisovateľ/AutorGymnopaedia Pridané dňa1. októbra 2011 00:22:22
Ndrj Njk
bohuzial budes musiet, naozaj tomu tak je.. co si pamatam, najdalej som sa dostal v poviedke Ortiel, ale fakt si zaboha neviem spomenut, ci som ho docital cely.. a ak aj hej, nepamatam.. ak je z toho kafka citit, neviem, ci ma to ma tesit, alebo nie, lebo jeho tvorbu prakticky nepoznam.. o nejakom vplyve prip. snahe kopirovat sa vsak neda hovorit.. neurcitost, strach, bezmocnost voci systemu, myslim, ze toto nie su pocity, na ktore si kafka vyhradil autorske prava, ak to beries takto, tak som vykradol omnoho viac autorov, ako je kafka, dokonca by som vedel aj konkretizovat, nemam vsak chut byt k sebe hnusny :)  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 00:31:43
hehe, okej, len som napísal ako to na mňa pôsobí. a keď hovoríš, že kafka ťa nemohol v žiadnom prípade ovplyvniť, tak to tak asi bude. ale mimo kafku- nezaujalo ma to, nejaké náznaky atmosféry tam boli, no boli nedotiahnuté, celé to bolo také skratkovité a neprekvapivé(ako povedala paťa).  
Spisovateľ/AutorGymnopaedia Pridané dňa1. októbra 2011 00:40:14
Ndrj Njk
v pohode, beriem do uvahy, len ten wannabe kafka mi nesedel :)  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 00:47:58
Ndrj Njk
ked uz hovoris o tom strachu, prioritne vykradam jasteriu cast mozgu, ktora este drieme a prejavuje sa v utrobach toho ludskeho  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 00:32:43
Ndrj Njk
a kafku som inak necital ani jedneho  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 00:10:18
pathagonia
mám ti povedať, "snažil si sa ? " - ma udivuje, že si nezvládol konštrukciu viet a odjebal čiarky - kúsok povrchné na teba / jo a predvídateľné a neprekvapivé, taká rutinná schodnosť /  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa30. septembra 2011 17:49:36
Ndrj Njk
nesnazil som sa, + - 5 minut, si neodhadla  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa30. septembra 2011 23:21:46
pathagonia
čo myslíš, prečo som tam drbla úvodzovky ? - k čiarkam,- popros, snád sa znížim na úroven korektorky  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa1. októbra 2011 09:44:46
Ndrj Njk
naivne som si myslel, ze uvodzovky plnili formu citacie este nevypovedanej vety; neprosim, prikazujem, ides..  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 10:00:04
pathagonia
stáva sa z teba typický predstaviteľ naivnej ženskej "poetry"  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa1. októbra 2011 11:29:21
Ndrj Njk
nedegraduj vlastne pohlavie  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 13:59:22
pathagonia
ber ma ako výnimku ha  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa1. októbra 2011 14:16:37
Ndrj Njk
ja beriem kazdeho ako vynimku  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa1. októbra 2011 18:37:07
pathagonia
už chápem to iritujúce zelené pozadie  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa1. októbra 2011 18:58:40
Ndrj Njk
a este by ma zaujimalo kde presne mi tam chyabaju ciarky, dik  
Spisovateľ/AutorNdrj Njk Pridané dňa30. septembra 2011 23:22:08
odporúčam
ale jo. celkom dobre zvladnuta, taka kafkovska situacia :) dobre sa citalo, miestami mi styl mozno prisiel taky moc "oznamovaci," ale mozno to bol zamer. ale celkovo to aj tak nevyrusovalo. zaver - klasicke zacyklenie, ktore mam rad, hoci tu ma to mierne sklamalo. kazdopadne, fajn vec.  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa30. septembra 2011 14:56:14
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8