Možnosť voľby

Spisovateľ/ka: zealot | Vložené dňa: 23. novembra 2011
http://citanie.madness.sk/view-38460.php
Túžba po originalite, sebarealizácii, odhalení svojej pravej podstaty, nikdy nehynúci pocit potreby naplniť ten kúsok príbehu, ktorý vám osud prišpendlil na čelo, keď ste sa narodili. Kto vlastne som? Neexistujú zrkadlá, všetky boli zničené, nebezpečné ako kolovrátok pre (v tomto momente ešte nie) spiacu princeznú predstavujúcu ideu slobodnej voľby, jednoducho sa nijak nemôžete pozrieť za čím sa tak bohapusto naháňate. A nikto predsa nestratí celý svoj život tým, že by sa snažil dovidieť na vlastné čelo, nie? Bol by na smiech nie len svojmu okoliu, ale nakoniec aj sám sebe, to vám vysvetlí s radosťou každé 5 ročné dieťa.
Zahasil som cigaretu a cítil sa hlúpo a čudne osvietene zároveň.

Zapaľovač zahorel skromným plameňom. Po šnúre na prádlo sa prechádzal pavúk a po stý krát sa znovu mordoval s nedosiahnuteľným cieľom vybudovať na našom balkóne smrtonosnú pascu. Nešlo mu to hlavne vďaka silnému vetru. Čestne sa priznávam, že aj keď som mu výnimočne pavučinu zotrel (kam mám vešať prádlo?!), väčšinou ho nechávam na pokoji, robí mi spoločnosť pri rannej cigarete a rozháňa čierno-čierne myšlienky, presne tie, ktoré má každý aspoň trošku neurotický človek zrána tesne po tom, ako bol nemilosrdne vytrhnutý zo sladkých osídiel ničím nerušeného spánku. Je to presne tých desať minút, keď sa nechám uniesť a spoločne s pavúkom (premýšľal som, že sa bude volať George podľa prezývky, ktorú sme dali na vysokej škole bezdomovcovi spávajúcemu pod naším internátnym oknom) uvažujeme nad témami ako: podstata sveta, z čoho je vlastne korok, koľko hodín je na severnom póle, čo by som mal robiť so svojim životom a čo si dám na raňajky. Niektoré témy sú stálicami našich úvah, niektoré sú jednorázové, lebo sú buď príliš jednoduché alebo zložité na rozlúsknutie. Téma k cigarete s pavúkom musí byť tak akurát, napríklad -  existujú zlí ľudia? Nasledujúca úvaha sa môže zdať príliš rozsiahla na jednu cigaretu, ale na moju obranu musím povedať, že George mal už nejakú časť pripravenú dopredu.
Ako každé oficiálne bádanie, prvým krokom je definícia pojmov. Zlí ľudia. Predpokladám, že čitateľ ešte nikdy nikoho v živote nestretol a preto začnem od úplných základov myšlienkového domčeka z karát, aby sa nám nakoniec nezrútil len kvôli môjmu osobnému dohadu, že tá karta v spodnom rade nie je až tak nakrivo a vydrží tam stáť do konca. Čo je teda podľa mňa zlý človek? Otravná kolegyňa, ktorá pri každej príležitosti rozširuje falošné informácie, lebo má choré potešenie z klebetenia alebo šofér, ktorý vďaka výnimočne skvelému nápadu sadnúť si za volant po pár pivách vytvoril na vozovke abstraktné dielo, aj keď s trochu prehnane karmínovým odtieňom? Nie. To a omnoho viac spadá do kategórie ľudia-ktorí-majú-problémy.  Väčšinou o nich nikto nevie, mnohokrát si to neuvedomujú ani oni sami. Smutní, zlomení, ukrivdení jedinci márnotratne si kompenzujúci svoje predchádzajúce chyby, sklamania, bolesti. Do tejto kategórie spadajú aj ľudia hlúpi, ale hlúposť je predsa už sama o sebe problémom tiež. Nehovorím to na ich obranu, snažím sa len poukázať na zlo, to pravé, originálne, ľudské, na ktoré mi títo ľudia neprídu dostatočne "kvalifikovaní". Hovorím o tom kúsku človeka, kdesi úplne hlboko na dne, kde sa točí v obrovskom kotly mazľavá zloba so štipkou nenávisti prameniaca zo samej podstaty jedinca. Trhať, drviť, rezať, ničiť a zabíjať len pre čisté potešenie a úľavu. Predstavte si takúto hypotetickú situáciu:

Môže to byť sused z vedľajšieho bytu, vždy usmievavá predavačka v neďalekých potravinách či nenápadný mladík, ktorý vám s úsmevom podržal dvere, keď ste vchádzali do reštaurácie. Je priemerne inteligentný, vyrástol v dobrej rodine a prežil pekné detstvo. Má vyštudovanú vysokú školu, zopár priateľov a každé ráno si chodí zabehať. Práca ho baví. Po výdatnej večeri s priateľkou sa vracia domov električkou. Je unavený, ale vyzerá šťastne, v ušiach má zastoknuté slúchadlá od mp3ky a nevýrazne kýve hlavou do rytmu obľúbenej pesničky. Pred ním na sedadle sedí pekne upravená žena v stredných rokoch a nahlas sa rozpráva s vedľa sediacou priateľkou. Za oknami sa mihajú lampy v nepravidelnom tempe. V električke sedí len zopár ľudí, takže jasný hovor sa ozýva na celý vozeň, mladík ho registruje ako nie veľmi príjemné pozadie k svojmu súkromnému koncertu a medzi pesničkami ho vníma naplno. Prevráti očami, pravdepodobne si želá si aby boli trošku ohľaduplnejšie, určite nie je sám komu to prekáža, ženy si ale nikoho nevšímajú. Sú príliš zabraté do rozhovoru. V mp3ke sa vybila baterka. Poskladá slúchadla do vrecka džínsov a snaží sa sústrediť na scenériu za oknom. Márne. Lepšie si obzrie svoje spolucestujúce. Vidí ich obidve z profilu ako bez prestávky vypúšťajú navzájom na seba hluk bez akejkoľvek informačnej hodnoty. Podráždene si strčí ruky do vreciek kabátu a vzápätí pravú ruku s bolestivým stonom vytiahne, na ukazováku sa červená rezná rana.  Jeho priateľka mala dnes na svetri trčiacu bavlnku a on sa s radosťou ponúkol, že ju odreže vreckovým nožíkom, ktorý nosí pre podobné prípady vždy so sebou. Pravdepodobne ho zabudol poriadne zavrieť. Cmúľa si prst a nervozita z netolerantných spolucestovateliek mu už poriadne dvíha tlak. Jedna z nich má na krku od vzrušenia navretú pulzujúcu tepnu..
Kotol práve vyšplechol jednu mazľavú kvapku. To je to miesto, z ktorého by najviac striekala krv. Kotol sa okázalo kolíše a rozlieva okolo seba čerň. Bože, hneď by sklapla. Vlastne nie, pravdepodobne by začala vrieskať, musel by som prerezať hrtan, aby mohla pohodlne odpadnúť na zem len s jemným klokotaním. To je ale hlúpa myšlienka. Kotol sa pomaly zaknísal a prevrhol s dutým cinknutím na bok. A prečo vlastne? Otvoria sa dvere na zastávke a od ruky vo  vrecku, ktorá by pevne zvierala nôž, k jej krku je to snáď pol metra, teda ani nie sekunda. Aj tak by bola na prerazenie krčnej steny potrebná veľká rýchlosť, takže by som to musel urobiť prudko. Jeden švih a vyskočím z električky, väčšina ľudí sedí za mnou a keď som nastupoval pozeral som sa opačným smerom. Vždy sa snažím, aby som bol nenápadný, je to pozostatok mojej záľuby v detektívkach. A keby ma aj videli, nech, to potešenie by snáď aj stálo za tie chvíle herectva pred súdom. Ak beriem do úvahy ten najhorší prípad, ak by ma chytili. Vymyslel by som si príbeh o vystresovanom človeku, momentálny skrat alebo niečo podobné ako hlavné jedlo a ako príloha by sa k tomu podával zronený výraz tváre.  Zabijem ju. Je to vzrušujúce, ten pocit moci, nikto netuší, čo si myslím, nikto ma nemôže zastaviť. Zabijem ju, nie ako Raskoľnikov, ale sám pre seba, pre to potešenie, vzrušenie, ktoré sa stupňuje s každým úderom jej srdca, malým periodickým zvlnením na inak bezchybnom krku.
..jedna z nich má na krku od vzrušenia navretú pulzujúcu tepnu. Mladík sa na ňu zhypnotizovane pozerá niekoľko zastávok. Na tvár sa mu prediera úškrn, podchvíľou si oblizuje hornú peru. Výraz tváre pripomína niečo medzi utrpením a hlbokým zamyslením. Z tranzu ho vytrhne až pohyb ženy sediacej pred ním, vstáva, lúči sa s kamarátkou a vystupuje. Mladík sa zarazí a uvedomí si, že je to jeho zastávka. Vystúpi tiež a nasleduje ženu, ruky zarazené vo vreckách kabátu, jediné čo sa na na situácii nezmenilo je jeho úškrn. Pravou rukou sa pohráva s voľačím vo vrecku. Je temné jesenné počasie a fúka silný vietor, ktorý tlmí všetky zvuky, a možno aj preto si žena nemá šancu všimnúť ako sa k nej zo zadu zrýchleným krokom približuje postava. Zrovná so ženou rytmus chôdze asi dva metre za ňou, aby utlmil väčšinu zvukov.  Oblizne si peru. Pridá do kroku, nakrčí sa k skoku a začína vyťahovať pravú ruku z vrecka, no v tom sa zarazí a ostane stáť. Ťažko dýcha.  Na tvári sa mu vystrieda sklamanie s úľavou. Zasmeje sa, predkloní sa, ruky položí na kolená a snaží sa vydýchať. Ubehne niekoľko minút. Po chrbte mu tečie pramienok studeného potu. „Tentokrát to bolo skutočne tesné." šepne si sám pre seba, vzpriami sa a pomaly kráča domov.

Goerge práve úspešne dokončil svoje prvé premostenie medzi šnúrami na prádlo a dal si zaslúžený oddych. Ľudia sú takí, akí boli a budú vždy, len ľudmi. Nikto nám nenadefinoval nič dopredu, nikto nás nenúti stále dokola splietať tú istú pavučinu. Je to vždy o tom, ako sa rozhodneme. Môžete si vybrať, každý je dobrý aj zlý. Na čom nakoniec naozaj záleží je to, ako sa rozhodnete. Takto to proste v živote chodí, všetko záleží od Vás, nejde sa odvolávať na žiadnu vyššiu silu, ktorá by mala viesť vaše kroky. Nie. Všetko čo robíte, ste vy. Konám, teda som. K tomu ma doviedol môj osemnohý kamarát a ja s ním úprimne súhlasím. Zahasil som cigaretu, venoval mu jeden posledný pohľad, poprial veľa šťastia v boji s víchrom, ktorý sa vždy u nás na jeseň zdvihne. Bohužiaľ si nemôžem dopriať taký luxus, akým je celodenné filozofovanie. Je víkend a mám príležitosť spraviť kus práce zameškanej cez viac než rušný týždeň. To, že sme boli včera s priateľkou na večeri ani nepočítam. Kráčam ku stolu, vedľa najnovšej revízie poslednej zmluvy ukladám hrnček s kávou a beriem do ruky pero. Každý ťah ruky si bolestivo uvedomujem, najmä vďaka ešte vždy čerstvej reznej rane na ukazováku pravej ruky.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
literka888
odporúčam
veľmi zaujímavý postreh...  
Spisovateľ/Autorliterka888 Pridané dňa17. októbra 2012 23:25:21
odporúčam
môže byť ..  
Spisovateľ/Autornisic03 Pridané dňa23. novembra 2011 18:46:15
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8