Lesk krvavého plátna (druhá kapitola)

Spisovateľ/ka: Všezvěd Všudybud | Vložené dňa: 18. apríla 2012
http://citanie.madness.sk/view-40010.php

Kapitola druhá

Prestávka

      „Tak čo, Amadeus, ako sa ti zatiaľ páči film?" opýtala sa brata Marlene, keď sa skončila prvá polovica filmu a začala sa prestávka. Keď padla opona, ľudia sa roztlieskali a Venus sa zo svojej lóže každému ukláňala a rozdávala vzdušné bozky. Svetlá sa zapli a ľudia stávali zo svojich miest, aby sa nadýchali čerstvého vzduchu.

      Amadeus najprv neodvetil, ale si nechal prejsť to, čo videl, hlavou. Láska medzi mladým bohatým aristokratom a jednoduchou, no krásnou slúžtičkou sa rozvíjal zvláštne, no Amadeus predpokladal, že Adonis Venus lásku opätuje až na plese, ktorý pravdepodobne nastane v druhej polovici filmu.

      „Myslím, že popoluškovská tematika je už trocha klišé a gýčová, no v tomto filme je stvárnená celkom na úrovni." poznamenal napokon. „Nie je to ani presladené, ani nijako naivné... Je to celkom fajn."

      „Nemajte strach, mladý muž, v našom kine o filmy s určitou umeleckou hodnotou nebude núdza." poznamenal pán Röchlenn. „A ako sa vám pozdáva naša reštaurácia?"

      „Je to skvelé, skutočne." usmial sa pochvalne Amadeus. „Nejde len o povrchnú prestavbu a vyhli ste sa kŕčovitej snahe zbaviť sa všetkého, čo pripomína divadlo. Čo všetko sa tu vlastne zmenilo?"

      Myslím, že nie som najpovolanejšou osobou, aby som vám na to mohol odpovedať." zasmial sa pán Röchlenn. „Na to sa spýtajte Lucasa Yarga. Ten tu ako mladý chlapec pracoval a pozná divadlo ako vlastnú dlaň, asi najlepšie zo všetkých jeho bývalých aj terajších zamestnancov."

      „Pán Yarg tu skutočne pracoval?" začudovala sa Marlene.

      „Veru tak. V čase, keď tuto začínala aj božská Venus. Mala tu prvé vedľajšie role. Nedávno vyšiel v jednom časopise článok, aká je rada, že opäť navštívi toto divadlo, teraz už kino Oscar." pokračoval šéf kina. „Veru tá reštaurácia. „Aj mne sa to zdá dobre prevedená, preto nechápem tú nedávnu kritiku, ktorá sa objavila v novinách."

      „Skutočne?" opýtal sa Amadeus, lebo on túto informáciu nezachytil.

      „Áno, ktosi do novín napísal správu o tom, že naša prestavba nespĺňa určité bezpečnostné opatrenia a podplatili sme príslušné úrady, aby bolo kino skolaudované. Nezmysel!" zašomral pán Röchlenn.

      „Keby mal autor toho článku aspoň dosť odvahy sa podpísať, no pod článkom sa objavili len iniciály: ML." riekla namosúrene pani Röchlennová.

      „Čudné." zamyslela sa Marlene. „A neviete, o koho ide?"

      „Tak ako, Jacob? Neľutuješ, že premiéra je u teba?" spýtal sa pána Röchlenna pán Hoggen, ktorý ako režisér sedel aj s manželkou vpredu.

      „To nikdy, Thommas, drahý priateľ." pokrútil hlavou pán Röchlenn. „Myslím, že sa skutočne nemáš za čo hanbiť."

      „Ha-ha-ha! Tom sa nehanbí, nikdy, Jacob, v tom si môžeš byť istý." zasmiala sa Magdalene Hoggenová, režisérova manželka. Všetci sa na ňu začudovane pozreli a všimli si, že rukou si zakrýva zívanie.

      „Si unavená, moja najdrahšia?" opýtal sa jej pán Hoggen.

      „Áno, áno." povedala a prižmúrila oči. Pán Hoggen sa pozrel na ostatných a povedal:

      „Viete, v poslednom čase chodieva spať o ôsmej. Niekedy."

      „Chápem." poznamenala pani Röchlennová, no bolo otázne, či sa tu dalo niečo chápať. „Ale poďme, spoločnosť vo vstupnej hale iste očakáva aj nás."

      Všetci teda vyšli von, do vstupnej haly, kde už diváci živo diskutovali o filme. Veľký kŕdeľ ľudí sa utvoril najmä okolo hlavných protagonistov. Poniektorí sa vybrali pred kino, aby si zafajčili. Spoločnosti sa ospravedlnil Lucas Yarg, ktorý si, podľa vlastných slov, nemohol cigaretu odpustiť, aj keď bol na premiére.

      „Pozri, Amadeus, okolo Venus a Adonisa nie je teraz tak veľa ľudí. Poďme k nim."

      „Dobre." prikývol a priblížili sa k najväčším hviezdam večera. Okrem nich pri hercoch boli aj manželia Tappovci, šéf divadla s manželkou a, samozrejme, lord Arnold, manžel Venus a Adam Lartis, bratranec Adonisa.

      „Je to nádherný film, pani Gray-Arnoldová, skutočne! A vy ste tam taká krásna, ako anjel!" dušovala sa pani Röchlennová.

      „Vďaka, moja drahá, no nie je to len moja zásluha, ale aj zásluha tuto pani Tappovej, našej maskérky." riekla Venus a zachichotala sa.

      „Vedzte, že s pani Gray-Arnoldovou som veľa práce nemala. Tá je nádherná aj bez make-upu." krútila hlavou pani Tappová. „A čo sa pána Hobbesa týka... Bolo to s ním rovnaké."

      „No, to iste nie je pravda." nesúhlasil Adonis a na tvári sa mu objavil sladký úsmev, ktorým roztriasol kolená nejednej ženy.

      „Je taký skromný." zasmiala sa Venus, usmiala sa na spoločnosť a dodala:

      „Ospravedlňte sa, rada by som si dala jednu cigaretu. Drahý, poď, prosím ťa, so mnou." chytila sa ramena svojho manžela a vyšla von.

      Keď osameli, pristúpila k nim uvádzačka, ktorá celý večer čosi chcela od Röchlennovcov. No teraz sa nedívala na nich, ale uprene sa pozerala smerom k pánovi Tappovi. Ako sa priblížila, Amadeus sa na ňu lepšie zahľadel. A zdala sa mu povedomá. Určite ju už niekde videl, len nevedel, kde. A iste to nebolo len raz. Áno, vídaval ju pravidelne.

      Hoci sa uvádzačka naďalej dívala k pánovi Tappovi, keď prišla, oslovila pána Röchlenna.

      „Áno." úsečne a bez nálady sa opýtal on.

      „Máme problém v premietacej miestnosti." riekla a konečne pohľad preniesla z pána Tappa na neho.

      „O aký problém sa jedná?" opýtal sa on a zadíval sa začudovane na manželku.

      „Prosím, poďte hore a zistíte to sám. Mám ísť s vami?"

      „Nie, vďaka, pôjdem iba ja." pokrútil hlavou pán Röchlenn. Pozrel na ostatných a povedal s úsmevom:

      „Len pokoj, azda ide o nejakú banalitu. Hneď to vybavíme. Drahá, môžeš ísť do kinosály, prestávka o chvíľu končí."

      Rozlúčil sa so spoločnosťou a odkráčal preč. Pani Röchlennová sa s úsmevom rozlúčila a šla do kinosály. Adam Lartis povedal Adonisovi:

      „Všimol som si, že teraz šla vchádzala do kinosály Emma."

      „Ona je tu?" začudoval sa Adonis. „Nepôjdeme ju pozdraviť?"

      „Prečo nie. Poďme." rozhodol a odišli do kinosály aj oni dvaja.

      Nikto nestihol povedať ani slovo, keď zrazu začuli akýsi buchot a videli, že pán Tapp klesol k zemi a iste by spadol, ak by ho pani Tappová nestihla zachytiť.

      „Bože, John, čo sa deje!" zľakla sa pani Tappová a rozhliadala sa naokolo, akoby hľadala pomoc. Amadeus rýchlo priskočil k najbližšej stene, zobral odtiaľ stoličku preniesol ku k pánovi Tappovi, ktorý už-už upadal do mdlôb. Bol veľmi bledý a triasol sa. Ostatní stíchli a prizerali sa.

      „Už... Už je mi lepšie." povedal pán Tapp, keď si sadol.

      „Nechcete sa napiť?" opýtala sa ho Marlene. „Alebo sa ísť nadýchať na čerstvý vzduch?"

      „Nie, ja... Alebo... Myslím, že pôjdem von. Len na pár minút, prestávka sa iste pretiahne."

      „Mám ísť s tebou?" opýtala sa jeho manželka, no pán Tapp pokrútil hlavou. Znova sa mu vrátila farba a už sa tak nechvel.

      „Nie, je to v poriadku, drahá. Ale ak chceš, zober mi sako do kinosály, aby ma trocha prevetral večerný chlad." riekol, dal zo seba dole sako a dal ho manželke do rúk. Všimol si, že košeľu nemá založenú do nohavíc a nenápadne sa začal upravovať. Pretrel si oči, poďakoval Amadeovi za stoličku a šiel von. Ako vyšiel, hneď sa dal do reči s pánom Yargom, ktorý stál neďaleko vchodových dverí.

      „Ach, poriadne som sa preľakla." vzdychla si Marlene, keď pán Tapp vyšiel von. „Myslela som si, že omdlie."

      „Bola to len menšia slabosť, nič viac." pokrútil hlavou Amadeus. „No, samozrejme, bola zvláštna a dosť silná. Ktovie, z čoho pramenila?"

      Chvíľu stáli ticho. Amadeus premýšľal, že už pôjdu do kinosály. Čudoval sa, prečo prestávka trvá tak dlho. Chcel sa s tým pozhovárať s Marlene, no vtom vošiel do vstupnej haly lord Henry Arnold, ktorý bol s Venus vonku. Prišiel k predchádzajúcej skupinke a povedal:

      „Moja drahá Venus ostala ešte vonku. Nejako je vás tu menej. Kde zmizli ostatní?"

      „Podaktorí už šli do kinosály, pánovi Tappovi prišlo zle, tak sa šiel von prevetrať a pán Röchlenn šiel do premietacej miestnosti. Majú nejaké problémy." pohotovo odvetila Marlene. Lord Arnold sa zamyslel:

      „Röchlenn šiel do premietacej miestnosti? Tam som ešte nikdy nebol. Asi sa tam skočím pozrieť."

      Otvorili sa dvere a do vstupnej haly vošli pán Tapp a Venus a vydali sa smerom ku kinosále. Amadeus pozrel na Marlene a videl jej na očiach, že aj ona tam chce ísť. Pán Tapp práve vchádzal do kinosály a Venus, ktorá šla posledná, mlčky a so sklonenou hlavou prešla okolo lorda Arnolda.

      „Hej, Venus, drahá, tu som!" ohlásil sa lord Arnold svojej manželke. Ona sa obzrela a usmiala sa.

      „Tá prestávka hádam neskončí." riekla. „Idem sa spýtať pani Röchlennovej, kedy budeme pokračovať a pozdravím pár známych. No ty pokojne choď do lóže."

      Venus sa ešte očarujúco usmiala a odkráčala. Lord Arnold ale povedal:

      „Predsa len, chcem ísť za Röchlennom, nech viem, čo sa toľko deje. Neviete, kde je premietacia miestnosť?" a otočil sa na Marlene a Amadea.

      „Viem, že je treba ísť hore, tým smerom, ako vedú schody na prvý balkón a do lóží." povedal mu Amadeus. „Ale ďalej... To neviem. Ale pozrite, tam na odpočívadle je uvádzačka, spýtajte sa jej."

      „Och, áno, vďaka." poďakoval sa lord Arnold, vybral sa hore schodmi, kde stála uvádzačka, ktorá sa toľko dožadovala zhovárať sa s pánom Röchlennom. Lord vyšiel na odpočívadlo a čosi sa jej spýtal. Ona sa usmiala a vysvetľovala, ako sa ide do premietacej miestnosti. Starý aristokrat sa poďakoval úklonom hlavy a šiel ďalej, no uvádzačka ho zastavila a čosi mu vravela. On sa zasmial, dal zo seba dole kabát, ktorý mal na sebe a prevesil ho uvádzačke cez rameno. Obaja zmizli. Pán Yarg vbehol ako posledný do budovy kina a smeroval kamsi k dverám do kinosály.

      „Amadeus, poď už, predstavenie sa asi čoskoro začne." súrila ho Marlene a chcela ísť do kinosály.

      „Ja neviem, Röchlenn ho v premietacej miestnosti asi znova natáča." krútil hlavou Amadeus, no predsa chytil Marlene pod pazuchu a šiel s ňou k dverám do kinosály. No v tom otriasol kinom výstrel a ženský výkrik.

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8