Boh na všetko nestačí...

Spisovateľ/ka: Miroslav Kapusta | Vložené dňa: 15. februára 2013
http://citanie.madness.sk/view-42666.php

 

 

     Bolo leto, pravé poludnie, piatok, po ulici sa ako obvykle preháňalo niekoľko psov, v dedinskom rozhlase akurát doznel jeden z ošúchane praskajúcich hitov Roba Kazíka a následne dievčenský hlas, pripomínajúci hlásenie príchodu a odchodu vlakov z Banskobystrického, železničného nástupišťa, ohlásil občanom, že do obce prišiel podnikateľ z južného Slovenska, s predajom paradajok a paprík, ktoré si môžu prísť okamžite zakúpiť pred Kultúrny dom a že schôdza členov miestneho Urbariátu bude o 18.00 hod., aby nezabudli vo vlastnom záujme prísť všetci, lebo sa bude podávať i občerstvenie!

     V jednom z domov, mladá, ale zjavne neupravená, asi 35 ročná žena, dojedla posledný kúsok suchého chleba, postrašeného zbytkom niekoľkodňovej pečeňovej paštéty, zobrala zo stola kuchynský nôž a pomocou neho pozhŕňala do dlane aj pomyselné omrvinky. Hodila ich ledabolo do úst, prešla k stolíku pri kredenci a nôž opatrne vsunula do veľkého lavóra s hŕbou, niekoľko dní neumytého riadu. Vtom z vedľajšej izby začula plač batoľaťa. Vošla do nej cez zjavne rozkopané dvere, ale jej prvé kroky neviedli k plačúcemu batoľaťu v povojníku na posteli, ale k starej váľande, na ktorej spalo asi dvojročné dieťa. Chvíľu sa naň pozerala, potom ho pohladila po vláskoch a so slovami: „Zbohom, Janko môj...!“,  prešla k stále plačúcemu batôžku. Už od dverí ho bolo cítiť. Pristúpila k posteli, posadila sa vedľa, načiahla sa a zobrala ho do náručia. Bez toho, aby ho rozbalila, odhalila svoj prsník a potom iba dlho počúvala, ustávajúci plač. Ako nakojené dieťa opäť zaspávalo, žena sa pristihla, že tentokrát plače ona, usedavo, až si v návaloch nestíha stierať slzy z vychudnutých líc. Odložila spiaci povojník, vrátila sa k vchodovým dverám do kuchyne, zobrala do rúk pripravenú bandasku so zbytkom benzínu, ktorý jej muž, kým ho opäť nezabásli, používal do ukradnutej motorky, vrátila sa do izby s deťmi a najskôr na seba a potom ostatné litre bandasky vyliala po všetkom, o čom sa domnievala, že by bolo ešte schopné horieť. Zbavila sa všetkých myšlienok. Traja strážni anjeli kamsi odleteli, takže nik nemohol počuť škrtnutie zápalkou.

     V dedinskom rozhlase doznieval jadranský motív melódie Roba Kazíka, ľudia sa pripravovali na ďalší sparný víkend, šialenosť bola prekričaná zbytkom ľudského bláznovstva a ešte aj psy brechali z dvorov, smerom k tým potulným.

     Asi o hodinu dedinskú siestu preťali zvuky sirén hasičov, sanitky a policajtov. Odrazu bolo vody dosť – aj pre tie riady v lavóre, len... Keď bolo po všetkom, niektorí si povzdychli: „Chudera, takto to nemalo skončiť!“...

     Ešte v ten deň zvonili - na miestnom kostole, ľudia sa zašli pomodliť a bolo vybavené! Z ulice aspoň zmizla najškaredšia, obec hyzdiaca barabizňa a po víkende, tak okolo obeda, sa obcou opäť niesli, na nervy lezúce, infantilné tóny, Roba Kazíka, s následnou správou, že do obce prišli Číňania. Žeby sa to už začalo...?

    

 

 

 

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 3 Nasledujúca stránka Na koniec
odporúčam
fajne...:)  
Spisovateľ/Autorelbosch Pridané dňa17. júna 2013 20:53:19
Miroslav Kapusta
Tak ďakujem!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa17. júna 2013 23:43:20
Aššurballit
muzi a zeny adnessu vyzyvam vas. nechajte sa urazit marekom melusom. dajte priestor jeho sebarealizacii a zhodnotne jeho vykon bodovym hodnotenim od 1-10  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa10. marca 2013 21:59:09
Prestaň huckať ľudí proti mne!Si trápny a smiešny.  
Spisovateľ/AutorMarek Meluš Pridané dňa11. marca 2013 11:46:46
Aššurballit
trapny a smiesny som. s tym dokazem zit. -- davaj nieco o sexualnej poruche alebo psychologii. tento post mi pride kus nezaujimavy.  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa11. marca 2013 15:34:20
pathagonia
jaj chlapci, prečo radšej nesúložite..../ na margo "plodných " dialógoc )  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa6. marca 2013 20:29:24
pathagonia
*dia, logov  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa6. marca 2013 20:29:36
Miroslav Kapusta
Čau pat, viem že sa s ním debilne hrám, ale mne je celkový dojem u prdele, chlapec si namýšľal, že mi upraví fasádu svojimi kecmi, ale ja mu to neuľahčím, pred hlupákmi neustupujem, ani mu nedám posledné slovo, aby si nemyslel, že ma prešťal...  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa6. marca 2013 21:31:11
pathagonia
* na druhej strane, idiot vyvinie maximum úsilia, aby ťa strhol na svoju úroven...... nechci, aby som dávala rečnícku otázku,, -  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa6. marca 2013 21:32:43
Pozri moja krásna,idiot je jedine ten čo si s tebou začne.Čo si o sebe vlastne myslíš?Si len zakomplexovaná sexuálne frustrovaná žena,čo sa hrá na bohvie čo a pritom doma plačká v postielke,alebo spáva s nejakým chrochtákom.  
Spisovateľ/AutorMarek Meluš Pridané dňa10. marca 2013 17:24:38
Aššurballit
aj ja spavam s chrochtakom. co je na tom zle?  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa10. marca 2013 18:03:18
Miroslav Kapusta
Pat, veď mne je to jasné - nemusíš, len som sa na tom zabával, ako sa snaží dostať z vlastnej siete... Inak - rád Ťa vidím! :)  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa6. marca 2013 22:30:10
Hádam si nezatokal Mirko?Za to sa nemusíš hanbiť,že ťa vzrušujú mladé kočky.Neboj každý spustí trenky a aj ty nie si iný.Prišla pat a hneď si sa začal ospravedlňovať ako 15 ročný chlapec na prvom rande,čo prišiel neskoro.Tak nebudem rušiť a zhasnem vám.  
Spisovateľ/AutorMarek Meluš Pridané dňa10. marca 2013 17:29:39
Miroslav Kapusta
Chlapče, viem že Ty to nikdy nepochopíš, ale poviem Ti to - To nebolo ospravedlnenie! To bol iba signál z mojej strany, že viem o čom pat hovorí a hlavne - že má pravdu, lebo naťahovať sa s hlupákom u mňa nie je vo zvyku...ale Ty si si to zaslúžil! :) Inak, som rád, že už nebudeš rušiť a že si zhasol! :)  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa10. marca 2013 22:43:35
Aššurballit
hlavne pathagonia nie je vobec mlada. je to uz stara raspla. takze svoju teoriu asi budes musiet prehodnotit  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa10. marca 2013 18:04:35
Prehodnoť ty svoj sexuálny život.Spávať s chrochtákom a so starou rašplou je dosť na silné žalúdky.No podla toho sa aj dá čítať tvoja tvorba.  
Spisovateľ/AutorMarek Meluš Pridané dňa10. marca 2013 18:10:18
Aššurballit
moj sexualny zivot mi vyhovuje. ked ti zena ostarne posles ju do prdele?  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa10. marca 2013 18:12:50
tak sa zabávaj maj sa  
Spisovateľ/AutorMarek Meluš Pridané dňa10. marca 2013 18:15:12
Aššurballit
pockaj este. nejaku urazku este prihod. nejaku stavnatu o sexe alebo aspon nieco z psychologie.  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa10. marca 2013 18:17:43
Si ako vred na zadku.Ak sa tu mieniš ukájať tak je treba položiť otázku ,či si schopný ešte viesť normálny sexuálny život.Sebaukájanie je vážna sexuálna porucha smerujúca k opusteniu sa.  
Spisovateľ/AutorMarek Meluš Pridané dňa10. marca 2013 20:05:57
Aššurballit
dakujem. ale aby s ma vzrusil potrebujes silnejsi kaliber. --- tiez preferujem nocnu poluciu v casoch krizy. --- pridaj!  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa10. marca 2013 21:55:15
Miroslav Kapusta
Nechaj ho už! :)  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa10. marca 2013 22:45:06
LOL :DDDDDDDDDDDD  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa10. marca 2013 21:45:20
housecore
Začiatok mi pripomína víkend v Šalkovej pri B. Bystrici. Zvyšok: rýchlo sa žije a tak sa aj rýchlo zabúda...  
Spisovateľ/Autorhousecore Pridané dňa6. marca 2013 20:14:19
Motív je fajn...ale prečo si myslíš, že to do charakteru tvojej poézie nezapadá ? Ja by som to skúsil...podľa mňa by to vyšlo lepšie, aspoň čo tvoju tvorbu poznám. Vieš, nečudujem sa, že sa tu pristavilo toľko ľudí...je to ako zle odohraný koncert, na ktorý sa všetci tešili... :-D  
Spisovateľ/AutorMirič Pridané dňa5. marca 2013 11:33:42
Miroslav Kapusta
:) Tešili...? Čo s tým narobím..., ale ja sa naozaj necítim za koncertného majstra... :) Bol to iba malý prozaický pokus, s ktorým som bol ztotožnený a preto som ho sproboval... Netušil som, že spôsobí kakofóniu ladenia pred koncertom, ktorý sa ani konať nemal...! :)  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa5. marca 2013 11:55:55
...žiaľ, ako vidíš, spôsobil...:-) Je to kruté, ale je to tak. Keď už raz vyjdeš s kožou na trh a tá koža sa stane známa a ty sa usadíš a oni ťa zaškatuľkujú...darmo budeš biť o kartón zvnútra...že chceš ísť von...hold údel...nes !...sa máš zabiť, keď si celebrita... :-) PS : ...v dobrom, Miro...veď to všetko sú vlastne koniec-koniec kvalitné, povzbudzujúce, pozitívne hodnotenia tvojej tvorby...zabalené do hnusného papiera...nevydržíš ?  
Spisovateľ/AutorMirič Pridané dňa5. marca 2013 12:42:20
Miroslav Kapusta
Mirič, veď ja viem..., nenesiem v sebe žiaden hnev, či nebodaj roztrpčenie a s názorom, ktorý si dotyčný vie obhájiť i rád zapolemizujem, len nech mám aspoň trochu pocit, že dotyčný vie o čom hovorí, lebo ja to nikomu nemienim uľahčiť...! :) Všetko dobré - všetkým!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa5. marca 2013 14:57:17
5 bodov
Príbeh podaný príliš laxne, točí sa to na povrchu, namiesto toho, aby to šlo do hĺbky, aby to zapôsobilo, zaujalo a donútilo k zamysleniu. Pri čítaní vo mne neustále rezonovala otázka : No a?. V čase keď, možno zveličene povedané, má existenčné problémy, každý druhý človek, na mňa to skôr pôsobí faktograficky ako mravoučne.  
Spisovateľ/AutorDalibor Zeman Pridané dňa5. marca 2013 06:49:49
Miroslav Kapusta
Svoj názor si definoval úplne jasne, čo mi však vôbec nie je jasné - za čo si potom textu udelil 5 bodov...? :) Vieš, vierohodnejšie by koment vyznel, keby si logicky neodporoval...  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa5. marca 2013 11:28:08
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 3 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8