Hviezda spravodlivých (šiesta kapitola)

Spisovateľ/ka: Všezvěd Všudybud | Vložené dňa: 25. februára 2013
http://citanie.madness.sk/view-42829.php

Kapitola šiesta

Nešťastný príbeh Hel

      Keď Amadeus ráno vošiel do kúpeľne, najprv sa uistil, či sú zamknuté obe z dverí, a až potom sa odvážil osprchovať sa. Keď vyšiel a obliekol sa a díval sa niekoľko sekúnd na svoj obraz v špinavom očernetom zrkadle, ktosi zaklopal na dvere na chodbu.

      „Amadeus, si tam?" počul z druhej strany Hildegardin hlas. „Pusť ma, prosím, ak môžeš. Chcem si len umyť zuby."

      Amadeus odomkol dvere a pustil ju dnu. Hoci nepovažoval umývanie zubov za nadmieru intímnu činnosť, vyšiel z kúpeľne, no nechal pootvorené dvere - mal pre Hildegardu pár otázok.

      „Nemali by sa zuby umývať po raňajkách?" opýtal sa jej.

      „Ja som už mala raňajky." ozvala sa veselo a ukázala sa vo dverách. „Vyzerá to tak, že bude stále hladný." riekla a pohladila si bruško. Až teraz si Amadeus všimol, že je mierne vypuklé.

      „Ty si tehotná?" riekol prekvapene. „Tak to ti gratulujem!"

      „Som len vo štvrtom mesiaci." povedala a znova sa presunula pred umývadlo. „No už teraz sa neviem zmestiť pred naše malé umývadielko, inak by som ťa nerušila. Neviem sa dočkať, až zistím, či je to chlapček, alebo dievčatko. Ja by som, pochopiteľne, chcela chlapca. No Wolfgang vždy sníval o dievčatku. Má jednu staršiu sestru a dve mladšie, dvojičky, takže sa mu ani nečudujem - v mladosti fungoval ako detská opatrovateľka."

      „Ozaj, Hildegarda, chcel by som sa ťa na niečo spýtať. Snažil som sa zistiť to včera od Unauffälliga, ale... Vieš si to predstaviť. Videla si niekedy nad južným horizontom jasnú hviezdu? Myslím že sa volá Hviezda spravodlivých, alebo nejako podobne."

      Z kúpeľne bolo počuť slabé cinknutie - Hildegarde asi vypadla z rúk zubná kefka. Pomaly sa presunula znova do zorného poľa Amadea, vytriešťala na neho oči, a ani si nevšimla, že jej po brade tiekla voda zmiešaná zo zubnou pastou - takto nebola práve najpríťažlivejšia.

      „Ty... Ty si videl... Hviezdu spravodlivých? Určite?"

      „Jasná hviezda nad južným obzorom, čo ja viem, ako sa volá?" pokrčil plecami Amadeus. „Najprv som si myslel, že je to nejaká supernova, alebo niečo také, ale potom mi..."

      „Ak to bola skutočne Hviezda spravodlivých... Si prvým človekom od Hel, ktorý ju videl."

      „Moment, moment." prerušil ju Amadeus a rozčúlene vstal z postele, na ktorej sedel. „Ja som nevyrastal na Thule. Netuším, čo je tá vaša Hviezda spravodlivých, ani kto je Hel. Mohla by si mi..."

      Hildegarda si utrela ústa, vypľula do umývadla zvyšok zubnej pasty a sadla si na druhý koniec Amadeovej postele. Vravela:

      „Takže najprv ti vyrozprávam báj o tej hviezde. Vieš, pre nás je to zvláštne, keď niekto nevie, čo je Hviezda spravodlivých - to je akoby niekto nepoznal rozprávku o Popoluške, Snehulienke, či Šípovej Ruženke.

      Kedysi veľmi, veľmi dávno, prišiel na Thule akýsi mních, aby našich predkov evanjelizoval. Dosiahol celkom dobré úspechy, a nakoniec sa na kresťanstvo obrátil aj panovník."

      „Myslím, že zatiaľ mi vravíš solídne historické fakty, i keď poetickým jazykom." utrúsil Amadeus.

      „Tu sa fakty končia a nestávajú dohady a legendické správy. Ľudu Thule sa totiž po prijatí kresťanstva nežilo lepšie - skôr naopak. Prvý rok prišlo na ostrov veľké sucho a i to málo, čo sa tuto, na severe, dopestuje, vyšlo navnivoč a museli sme si jedlo a krmivo pre zvieratá zabezpečiť z Európy za veľké peniaze. Druhý rok nás zasiahla akási choroba, epidémia, na ktorú zomrelo mnoho ľudí. A tretí rok si zbedačené obyvateľstvo podmanil cudzí panovník."

      „To neznie ako legenda." krútil hlavou Amadeus. Hildegarda prikývla a povedala:

      „Nie. Väčšinou legendy vravia, že národ, ktorý príjme kresťanstvo, zažíva hojnosť, šťastie a porazí všetkých svojich nepriateľov. No toto sú priam jóbovské utrpenia spravodlivých."

      „Spravodlivých?"

      „Už sa k tomu dostanem. Ľud začal šomrať proti svojmu vierozvestcovi, ktorý sa medzitým stal biskupom. Uzurpátor ho uväznil, no na priamu intervenciu pápeža ho musel oslobodiť. Obyvatelia Thule chceli znovu začať vyznávať starých bohov. Verili, že by ich ochránili od všetkého zlého. Aj panovník prežíval dilemu, ktorou cestou sa vybrať. Legenda ďalej hovorí, že mních, teraz už biskup Valhally, sa dlho modlil za znamenie pre náš ľud, až Boh ozdobil nočnú oblohu jasnou hviezdou, ktorú nevidieť zo žiadneho iného miesta na zemi, iba z Thule. Je to Hviezda spravodlivých a vidia ju len tí, ktorí vedú správny a čestný život."

      Obaja mlčali. Amadeus premýšľal. I keď tento príbeh nevykazuje všetky znaky legendy, predsa je len priveľmi fantastický na to, aby bol skutočný. No aj keby to všetko bola pravda: vedie naozaj správny život, natoľko správny, že dokáže vidieť to, čo iní nevidia?

      „Takže, hm, mám tomu rozumieť tak, že som na tomto ostrove jediný, kto Hviezdu spravodlivých vidí?"

      „Nik sa s tým nepochválil a ver mi, Amadeus, s niečím takým by nikto z nás nežartoval." povedala vážne Hildegarda. „Jedna rozšírená verzia príbehu vraví, že v tú noc, keď sa na nočnej oblohe objavila Hviezda spravodlivých, mních zomrel a v skutočnosti je to jeho duch, ktorý nad Thule bdie. Nech je to ako chce, naposledy ju videla chuderka Hel. Odvtedy som o nikom nepočula."

      „Kto je tá Hel?" chcel vedieť Amadeus.

      „Videl si ju. Na obraze v prezidentovej pracovni." upozornila ho Hildegarda. „Tá krásna žena, ktorá na fotografii stojí pri pánovi Ratteovi. To je Hel, manželka nášho nebohého pána prezidenta, nech je mu zem ľahká."

      „Prezident Machthaber mal manželku?" začudoval sa Amadeus.

      „Áno." prikývla ona. „Ale... Je to smutná história. Kým nebol Machthaber prezidentom, žili spolu šťastne. Ale potom... Vieš, pán prezident nebol zlým človekom, ani zlým politikom, no v živote diplomata sú isté chvíle, keď musí konať ústupky a koketovať so zlom. Musí prijať menšie zlo, aby sa uchránil pred ešte väčším. A Hel pre toto zmysel nemala."

      „Alebo kompromisy vášho prezidenta neboli správne. Možnože prijímal rozhodnutia, ktoré neboli najsprávnejšie a Hel videla veci v širšom horizonte." obhajoval ju Amadeus. „Veď... Ak videla hviezdu..."

      „Každopádne, politické náhľady prezidenta a prvej dámy sa diametrálne odlišovali. Pán prezident Machthaber bol konzervatívny, zatiaľ čo Hel bola liberálna. Vieš, nie je problémom ak tvoja manželka verí inej politickej strane, ako ty, no nastanú vážne komplikácie, ak sa politikou živíš. Aj ja sa s Wolfgangom často pohádam na úplných maličkostiach. A keď prišlo na tú továreň..."

      „Na akú továreň?" nerozumel Amadeus. Hildegarda si vzdychla a riekla skormútene:

      „Bolo to dávno, asi pred dvadsiatimi dvomi rokmi. Poznám to len z počutia, veď vtedy som bola veľmi mladá. Pán prezident bol práve zvolený. V jednej továrni za mestom - už nefunguje - vypukol štrajk. Robotníci chceli obvyklé veci: vyššiu mzdu, zníženie pracovného času, lepšie pracovné podmienky. Továreň patrila štátu a prezident horlivo rokoval jednak s odbormi, jednak s ministrami. Na celom svete vtedy robotníci štrajkovali, všetci sa báli, že boľševici to so svojou svetovou revolúciou myslia vážne. A báli sa aj ľudia na Thule - nikdy sme neboli priateľsky naklonení komunizmu."

      „Ako teda prezident riešil situáciu?" opýtal sa Amadeus.

      „Hel mu radila, aby robotníkom vyhovel. Mal to v úmysle, ale potom... Nuž, na vine bola aj Hel, aj on, aj aktuálna klíma..."

      „Čo sa stalo?" pýtal sa Amadeus nedočkavo. Hildegarda pokrútila hlavou.

      „Prezident sa dozvedel, že Hel podporovala robotníkov. Priamo. Pomohla im formulovať svoje požiadavky, poradila im, koho majú dať na čelo odborov, ba ona sama ich nahovárala na štrajk."

      „Prepánajána!" zvolal Amadeus a pokýval hlavou. „A Machthaber si myslel, že je boľševička."

      „Presne tak. A veľmi sa na ňu aj na celú továreň nahneval. Dal na svojich radikálnych poradcov a poslal do továrne armádu, aby potlačila štrajk. Bol to čierny deň našej histórie. Veľa zranených. A niekoľko mŕtvych."

      Amadeus mlčal. Ako mohol taký hrdý národ, ako Thulečania, vydržať krutovládu Machthabera? No nie sú jediným hrdým národom, ktorý trpí rozmary mocných.

      „Keď sa to ostatní dozvedeli, stratili o Machthaberovi, ktorý v prezidentských voľbách zvíťazil s veľkým náskokom, všetky ilúzie ako o mladom a dôveryhodnom politikovi. A Hel dopadla podobne, ak nie ešte horšie. Robotníci boli presvedčení, že ona nesie zodpovednosť za katastrofu. Ak by nebolo jej, nikdy by nevstúpili do štrajku."

      „Ale veď to je absurdné!" nesúhlasil Amadeus.

      „Ľudia však nevedeli, čo sa deje na hrade." vysvetľovala Hildegarda. „Mohli si myslieť, že to ona radila prezidentovi poslať ta armádu. Predstav si, že tvoj brat, otec, alebo syn by v tej továrni zomreli. Nebol by si plný zlosti a netúžil po odplate? A Thulečania zamerali všetku svoju nenávisť na Hel."

      „Čo sa potom s Hel stalo?" pýtal sa ďalej Amadeus. Tušil už, že nič pozitívne, vzhľadom na to, že ju v paláci nevidel.

      „Jej spolužitie s prezidentom bolo zo dňa na deň horšie. Stála v opozícii voči prezidentovi, ktorý ju pre účasť na robotníckej revolte znenávidel, no najmä ju mali v zuboch ministri a poradcovia prezidenta. Jedného dňa zmizla."

      Amadeus sa zadíval na Hildegardu. Zdalo sa, že v tomto paláci nie sú zmiznutia ničím neobvyklým. Vstal, prešiel k oknu a otvoril ho. Do miestnosti vošiel svieži ranný vzduch.

      „Ako zmizla?" opýtal sa pomaly mladík.

      „Jednoducho tu zrazu nebola." mykla plecami Hildegarda. „Z hradu sa vytratila bez slova už viackrát, no vždy sa po niekoľkých hodinách vrátila, no nevravela, kde sa ponevierala. No nakoniec zmizla nadobro. Tuším ju naposledy videli v prezidentskej pracovni. Vystriehla chvíľu, kým tam pán prezident nebol, položila mu na stôl svadobnú obrúčku a stratila sa. Mimochodom: hovorí sa, že v tom čase už Hviezdu spravodlivých nevidela.

      Keď sa to stalo, Machthaber bol ako bez duše. Hľadal ju niekoľko mesiacov. Prehľadal celý ostrov, pýtal sa Heliných príbuzných, no nik nevedel, kde bola, ani jej brat a sestra, ku ktorým mala vždy dobrý vzťah. Machthaber už nikdy nebol tým, čo predtým. Žil akoby bez duše a štát prakticky viedol... Viedli jemu blízke osoby. Po pár rokoch sa objavili správy, že Hel je v Taliansku, v Miláne. No to boli len dohady."

      Amadeus premýšľal. Štrajk. Zákrok armády. Obľúbená Hel v nemilosti. Prezident, ktorý osobné problémy premietal do svojej politickej činnosti... Celé to bolo natoľko absurdné, až to bolo uveriteľné.

      „Nerozumiem jednej veci." riekol napokon. „Ak sa Machthaber takto zmenil, ako je možné, že bol stále prezidentom? Vari vo voľbách nebol nikto dôveryhodnejší? Veď si spomínala, že toto všetko sa stalo pred vyše dvadsiatimi rokmi."

      Hildegarda sa trpko usmiala.

      „To sa aj stalo pred vyše dvadsiatimi rokmi. A pred vyše dvadsiatimi rokmi boli aj posledné voľby. Machthaber podpísal zákon, podľa ktorého sa stal doživotným vodcom Thule. No nesúď ho prísne - po úteku Hel podpísal čokoľvek, čo mu kto podstrčil. Bol v absolútnej závislosti voči svojim radcom a ministrom.

      Amadeus už nič nepovedal, len privrel okno - miestnosť sa už vyvetrala. Hildegarda s povzdychom povedala:

      „Už radšej pôjdem. Wolfgang sa už iste musí čudovať, kde som tak dlho. Zatiaľ sa maj, Amadeus."

      Amadeus počul, ako Hildegarda cez kúpeľňu vyšla von. O niekoľko sekúnd sa ozvalo energické zaklopanie na dvere, tentoraz na tie, ktoré viedli do izby, nie do kúpeľne. Amadeus šiel otvoriť. Bol to pán Unauffällig.

      „Dobré ráno." zívol Amadeus. „Čomu môžem vďačiť za túto..."

      „Pán Fürstburg, slečna Ratteová by rada začala s výsluchom. Má pre vás i niekoľko informácií a... To už uvidíte vy sám. Dáva vám pätnásť minút na raňajky a rannú hygienu. Inak začne sama."

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8