Lukostrelecká súťaž

Spisovateľ/ka: Caladhiel | Vložené dňa: 31. marca 2013
http://citanie.madness.sk/view-43251.php
„Katka, čítala si včerajšie noviny?" spýtala sa Lenka svojej kamarátky, keď obe ľahkým klusom míňali obchodný dom. „Noviny? Ktoré máš konkrétne na mysli?" odpovedala Katka a zastavila sa, aby sa vydýchala. Lenka na ňu nechápavo pozrela: „No, Záhorák predsa!" „Aha...ten nie, oco zabudol kúpiť. Je tam snáď niečo zaujímavé?" odvetil a Katka a potiahla kamošku za ruku, aby si sadla k nej na najbližšiu lavičku. „Dočítala som sa, že o dva týždne bude v Nitre lukostrelecká súťaž. A..." „To vážne???" prerušila ju Katka. „Aké sú kritériá? Kedy sa to začína?" spustila neudržateľný prúd otázok. „Katka, pokoj! Všetko ti poviem. Alebo, ak chceš, môžeme tie noviny teraz kúpiť," navrhla Lenka a vykročila k najbližšiemu novinovému stánku.
Katka celá bez seba prehŕňala strany jednu za druhou, až kým sa nedostala na spomínaný oznam. Čítala:

Lukostrelecká súťaž
Každoročne sa v troch mestách na Slovensku koná Lukostrelecká súťaž mladých talentov. Tohto roku sa už konala v Prešove a v Komárne. Posledným mestom, kde bude prebiehať, je Nitra.

V Prešove sa Lukostreleckej súťaže mladých talentov za podpory svojich trénerov zúčastnilo presne 52 súťažiacich, z toho 11 dievčat a 41 chlapcov. Súťažilo sa v troch streleckých disciplínach, ktorými boli streľba z 20 - tich metrov, streľba na pohyblivý terč a streľba do diaľky. Prvé tri ocenené miesta obsadili: 1.Ondrej Ledecký (17) 2.Ján Baťoš (18) 3.Kristián Žilár (18)
V Komárne sa spomínanej súťaže zúčastnilo 40 súťažiacich, z toho 20 dievčat a 20 chlapcov. Prvé tri miesta obsadili: 1.Andrej Rakošský (18) 2.Marián Treka (17) 3.Oliver Sklenár (17).
Na priebeh tejto súťaže v Nitre sa ešte čaká. Bude sa konať 24.3.2009 o 1000 hodine na futbalovom ihrisku pri nákupnom centre na Hviezdoslavovej ulici. Zúčastniť sa môžu chlapci a dievčatá vo veku 16 - 18 rokov. Tak neváhajte dlho a príďte súťažiť

„Lenka, Lenka, že tam pôjdeme?" nedočkavo sa spýtala Katka. „Hm...," zamyslela sa Lenka, „dvadsiateho štvrtého je už o dva týždne, myslíš, že nás tréner stihne pripraviť?" „Veď poďme za ním. Opýtajme sa ho! Určite nám nepovie nie," s úsmevom dodala Katka.
Hneď na druhý deň sa obidve kamarátky vybrali po vyučovaní za svojím trénerom. „Áno, viem o tej súťaži. A rozmýšľal som, či by sme sa nezapojili," skonštatoval tréner, premeriavajúc si nadšené dievčatá. „Myslíte si, že by ste sa za dva týždne stihli pripraviť?" spýtal sa ich. Katka zareagovala ako prvá a bleskurýchle odpovedala: „Áno, samozrejme, veď viete, že nás tento šport fascinuje. Prosím, dovoľte nám to! Prihláste nás tam, prosím!" Tréner sa pousmial: „A čo ty, Lenka? Ty nič nepovieš?" Lenka pozrela na trénera, potom na svoju natešenú kamarátku, ktorá na ňu upierala psie oči, a s úsmevom mykla plecami. Katka až skákala od radosti, keď tréner konečne privolil.
Nasledujúci týždeň obe dievčatá usilovne trénovali. Ich technika sa z tréningu na tréning zlepšovala a pomaly, ale iste sa blížil vytúžený deň „D". „Dievčatá, zvládate? Nepotrebujete trocha oddychu? Vyzeráte unavene," pýtal sa ich tréner po hodinách vyčerpávajúceho tréningu. „Áno, ja som unavená, priznávam," odpovedala Lenka a letmo sa pousmiala. Potom zobrala svoj posledný šíp, sústredila sa, ako len vedela, a vystrelila. Strela, hoci mierená v dobrej výške, opäť minula tesne svoj cieľ. Lenka znechutene odložila luk a zostala sa už len dívať na úspechomsršiacu Katku. „Pozri, Lenka! Joj, ja som taká šťastná, že sa mi tak darí," s úsmevom povedala Katka, keď aj ona dokončila svoj mimoriadne úspešný tréning. Lenka počúvala chválospevy na - podľa Katky najkrajší, najlepší a najzáživnejší šport - lukostreľbu.
Nasledujúci týždeň sa na Lenku predsa len začalo usmievať šťastie a pomaly sa jej zlepšovala presnosť streľby. Konečne prišiel pondelok. Práve ten pondelok, na ktorý tak úpenlivo čakali. Už od rána bolo cítiť obrovské napätie. Cesta do Nitry trvala pomerne dlho a dievčatá, vyčerpané toľkým sedením v aute za tak horúceho dňa, ako bol tento, sa začínali nudiť. Napokon ale všetci dorazili v ešte celkom dobrej nálade na určené miesto. Po príchode sa ich napätie z toho, čo ich bude čakať, výrazne stupňovalo. „Som Karol Pollák. Chcel by som do súťaže prihlásiť svoje zverenkyne," povedal tréner smiešne sa tváriacemu chlapíkovi, sediacemu za stolom pri vchode, a nahodil „vážnu tvár". Ten sa zarazil a pozrel na trénera. Vzal do rúk pero a sklonil sa nad roztvorený zošit. „Mená!" povedal stroho a letmo pokukával na vstup do ihriska, cez ktorý práve vchádzali Lenka s Katkou, zabrané do rozhovoru o stratégii streľby.
Kým tréner vybavoval potrebné veci, dievčatá si prezerali ihrisko a ostatných účastníkov, ktorí prišli skôr. „Lenka? Zdá sa mi to, alebo to tu je samý chalan?" udivila sa Katka mierne zdesená tým, čo vidí. „Nie, Katka, nezdá sa ti," potvrdila jej Lenka jej hypotézu. „Pozri, pozri, tam je Šimon!" nadšene zvolala Katka ukazujúc na chlapca stojaceho obďaleč. „A a odkedy sa on zaujíma o lukostreľbu?" spýtala Lenka prekvapene, ale i ona bola rada, že tam stretli niekoho známeho. „Čaute baby," oslovil ich Šimon kráčajúc k nim, „Čo tu robíte?" „Ideme súťažiť," štebotavým hlasom a pohotovo odpovedala Katka. „A čo ty tu?" vyzvedala usmievajúca sa Lenka. „Ja idem tiež súťažiť," usmial sa Šimon a jeho líca nadobudli ružovkastý odtieň. „Vážení tréneri a predovšetkým milí súťažiaci!" ozval sa komentátor, ktorý stál na vyvýšenom mieste pri veľkej tribúne s mikrofónom v ruke. „Vítam vás na dnešnej lukostreleckej súťaži mladých talentov!" Nasledoval potlesk. Komentátor sa usmial a pokračoval ďalej: „Ako vám je už iste známe, naši súťažiaci si budú môcť zmerať sily v troch súťažných disciplínach. Sú nimi streľba z dvadsiatich metrov, streľba na pohyblivý terč a streľba do diaľky. Prvou disciplínou bude streľba z dvadsiatich metrov. Ráčte pristúpiť k ihrisku." Opäť zaznel potlesk, ktorý vystriedal vzrušený šum. Súťažiacich volali po skupinkách, až kým nezostali poslední štyria, medzi ktorými boli aj Katka, Lenka a Šimon.
Najprv strieľal urastený osemnásťročný mladík. Jeho technika bola dobre vycibrená a všetky šípy trafili svoj cieľ. Po poslednej strele mladík zachytil Katkin pohľad. Začervenala sa a ihneď sklonila hlavu. Potom strieľala Lenka, Katka a nakoniec Šimon. Všetci terč trafili všetkými troma šípmi. Do druhej disciplíny postúpilo dvadsať z tridsiatich dvoch súťažiacich. Napätie opäť stúplo. Najnapínavejšou bola ale posledná časť súťaže, do ktorej postúpilo už len deväť súťažiacich. Prví traja súťažiaci trafili len po jednom šípe. Napätie sa opäť zvýšilo. Z ďalších troch jeden strelil tri a dvaja jeden šíp. Napätie sa už dalo krájať. Poslední traja zostali už len naši kamaráti. „Držím palce, Katka," povzbudila Lenka svoju kamošku. Katka však bola stále nervózna. No napokon trafila všetky tri šípy. Nadšene vykríkla: „Áno!" Dav ostatných súťažiacich na čele so Šimonom, Lenkou a ich trénerom ju odmenil burácajúcim potleskom. Šimon a Lenka museli ísť strieľať spolu. Čas bežal neúprosne rýchlym tempom. Napli teda luky. Napätie vrcholilo. Vystrelili. Oba šípy našťastie skončili v kruhu terča a obecenstvo sa znova roztlieskalo. No Šimon si všimol, že s Lenkou niečo nie je v poriadku. Hneď, ako vystrelila, zohla sa a lapala po dychu, akoby práve zabehla maratón. „Lenka, si ok?" spýtal sa neisto.„Ach...a...áno...jasné," vyjachtala zo seba, mávla rukou a opäť napla luk. Teraz však strela smerovala do zeme. Lenke sa nečakane zatočila hlava a stratila vedomie. „Lenka!" zakričal Šimon, odhodil svoj luk a vrhol sa k nej. Zavolali sanitku. Než prišla, komentátor sa snažil zvládnuť situáciu a dokončiť nedokončenú súťaž. „Tak, prosím, pokračujme ďalej," dodal z úsmevom a kývol Šimonovi, aby pokračoval. Ten však zostal stáť a váhal. Potom podišiel ku komentátorovi a čosi mu pošepol do ucha. „No dobre," povedal, „keď na tom trváte. Pán Šimon Dobiáš dobrovoľne odstupuje." „Šimon," oslovila ho Katka. „Prečo to nedokončíš?" „Teraz, myslím, je prednejšie myslieť na Lenku," povedal a odkráčal k miestu, kam ju položili. Prichádza sanitka. „Tréner, tréner, mohol by som ísť s Lenkou?" spýtal sa Šimon Lenkinho a Katkinho trénera. „No dobre, choď, ale hneď, ako sa preberie, daj mi vedieť," odpovedal tréner a napísal Šimonovi svoje telefónne číslo.
„Šimon...čo sa stalo?" potichu sa spýtala Lenka, keď sa prebrala a uvidela vedľa nemocničnej postele sedieť svojho dobrého kamaráta. „Neboj, budeš v poriadku," povedal Šimon a pohladil ju po ruke.
Medzitým na ihrisku prebiehalo vyhodnotenie. „Je tu chvíľa, na ktorú ste všetci netrpezlivo čakali. Vyhodnotenie," povedal komentátor. „Výsledky príde vyhlásiť predseda hodnotiacej komisie Alfréd Sikel." Ozval sa potlesk na privítanie nižšieho tučného pána s huňatou bradou s obálkou v ruke. „Ako iste viete, ako v každej súťaži, budú ocenené prvé tri miesta," začal hlasom, pripomínajúcim hlas škriatka. „Takže...na treťom mieste sa umiestnil..." otvoril obálku, „...Juraj Madera z Plaveckého Podhradia!" Obecenstvo samozrejme odmenilo oceneného veľkým potleskom a tučný pán pokračoval: „Druhé miesto obsadil... Tomáš Slovák z Gajár!" Ďalší potlesk. „A celkovým víťazom je...Katarína Václavová z Malaciek!" Katka div nezvrieskla od radosti a rýchlo si bežala po cenu. Tréner sa usmieval popod fúzy. No hlavou mu lietali myšlienky týkajúce sa Lenky. „Katka," oslovil natešené dievča po slávnostnom prijatí ceny, „nepôjdeme sa pozrieť na Lenku?" „Práve teraz si mám kaziť náladu? Nie, ja za ňou zájdem zajtra." Zahľadená do diplomu, ktorý získala, potom hrdo odkráčala k autu.
Katka sa nechala ovládnuť pýchou na svoju šikovnosť a za Lenkou neprišla ani na druhý deň, ani na ten ďalší. Tak dni plynuli, Katka sa neukazovala a Lenke sa to už zdalo veľmi podozrivé. „Že by sa s ňou niečo stalo?" myslela si. Keď ju Lenka stretla v škole, nadšená, že ju po dlhej dobe vidí, chcela ju objať. „Ti šije? Čo sa ma chytáš?" znechutene od seba Lenku odstrčila, čosi pošepla dvom kamarátkam a všetky tri s chichotom odišli. Lenka bola z toho zúfalá a všetko povedala Šimonovi, s ktorým sa po jeho návštevách v nemocnici lepšie spoznala. Tému „Katka" už potom spomínali len veľmi málo. Ich priateľstvo sa nikdy nerozpadlo.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8