Férový obchod: Jedno kliknutie

Spisovateľ/ka: Tommy Mein | Vložené dňa: 17. novembra 2013
http://citanie.madness.sk/view-45579.php
 Beep.

  Upustil som svojej práce a vrhol som sa k svojmu telefónu. Správa. Pre niekoho obyčajná, pre mňa však znamenala, že môj deň je už úplný. Pretože obsah nebol dôležitý. To skôr osoba, ktorá mi písala. Jedna jednoduchá a v podstate neobyčajná správa mi spestrila celý deň, ale v jednom ho aj pokazila.

 Mám mu to povedať?

  Všetko to začalo jednoduchým kliknutím. Bol som si neistý, čo mám robiť so svojim počítačom, ktorý ma vôbec nechcel počúvať. Akokoľvek som sa snažil kliknúť niekam, vypol sa a začal mi vypisovať nezmyselné čísla. No a potom prestal reagovať úplne. Bolo to dosť otravné. Na prosbu o pomoc som musel zneužiť strýkov starý počítač, pri ktorom ma dokonca čakala skúška trpezlivosti (s odretými ušami som prešiel, aj keď tá rachotina zamrzla pri každom kliku myškou). Nuž a vtedy si mi napísal ty...

  Skúšal si to vypnúť a zapnúť?

  Bolo to po prvý a nie posledný raz, čo si ma rozosmial. I napriek tomu som však nevedel, ako ti odpísať. Bol sarkazmus povolený? A čo ak to pochopíš zle? Možno mi už nikdy neodpíšeš, čo by ma trápilo, aj keď som o tebe vedel iba základné informácie z tvojho profilu.

  Matty327, muž, sedemnásť rokov, Bratislava, milovník lievancov- robím ich najlepšie.

  Z tvojho profilu som zistil, že si starší odo mňa, máš rovnaké záujmy, nemáš rád hlupákov, kedy máš narodeniny a okrem toho aj to, že žiješ pekne ďaleko. Po hodine pozorovania tvojho profilu a porovnávania ho s mojim, som sa odhodlal ti napísať.

 To mi nenapadlo, pán informatik, ďakujem za pomoc!

  A potom som už musel iba čakať. Odpoveď prišla až závratne rýchlo. A vlastne okamžite. Zahanbil som sa, keďže mne reakcia trvala najmenej pol dňa, to mi však nezabránilo odpisovať ďalej. Nuž a tak sme sa zoznámili, dá sa povedať.

  Ty si mi pomohol s mojim neposlušným počítačom a za čo som sa ti odvďačil poviedkou, ktorú si si odo mňa vyžiadal hneď po tom, čo som sa preriekol o tom, ako prispievam na rozličné literárne stránky. Férový obchod, nie? I keď moja časť dohody trvala vyše mesiac. Ale to nevadí, proste som ti chcel odovzdať majstrovské dielo a nie tuctový odpad.

  To však nebol koniec. Neprestali sme si písať ani po našom vyrovnaní. Prekvapujúco si to začal ty (ja nemám takú odvahu), svojou správou o tom, aké je to otravné sedieť na rodinných oslavách. Súcitil som s tebou, i keď som v tej chvíli sedel za svojim už skroteným počítačom, popíjajúc studený zelený čaj.

  Ja som ti pomohol prežiť rodinnú oslavu a ty si ma za to povzbudil pred súťažou o najlepšiu poviedku, ktorú som veľmi túžil vyhrať. I keď súťaž nevyhral, získal som druhé miesto. Mal som však pocit, že bez tvojho povzbudenia by som nezískal ani tretie, nieto druhé miesto.

  Šťastné a veselé! A nepapaj, aby si videl zlaté prasiatko!

  Takáto správa mi prišla ráno na Vianoce. Bol to krajší darček, ako tá kniha od rodičov, čo je troška nezmyselné, či? A vtedy ma to trklo. Veď sa poznáme už rok! Ak rátam aj tieto, tak to bolo presne pred minulými Vianocami som šiel na to internetové fórum žiadať o pomoc. Pred minulými Vianocami si mi pomohol. Pred minulými Vianocami sa to celé začalo. Rozjímať som prestal až keď mi doplo, že som ti ešte neodpísal.

  Smola, otca som už videl.

  Po odoslaní správy som začal rozmýšľať, čo už o tebe viem.

  Voláš sa Matúš, preferuješ však prezývku Matty. Máš osemnásť rokov, narodil si sa štrnásteho februára, bývaš v Bratislave a si jedináčik. Tvoje vlasy máš ryšavé, ale sú dosť tmavé na to, aby si ich pomýlili s hnedou. Oči máš tmavohnedé, ako tmavá čokoláda. Si posiaty pehami na nose a lícach. Keď som s tebou volal, zistil som, že máš na Západoslováka krásnu slovenčinu. No a ráčkuješ, čo je veľmi chutné.

  Na základnej škole si nebol obľúbený, ba naopak, šikanovaný, ale nerád o tom rozprávaš. Musel si však prestúpiť na inú školu, kde si sa zoznámil so svojou terajšou najlepšou kamarátkou. Spoločne s ňou si šiel na strednú umeleckú. Máš talent na maľovanie a kreslenie, varenie ti je blízke. Tvoja obľúbená farba je fialová, máš veľmi rád herca menom Tom Hiddleston a taktiež si milovníkom čaju. Ako malý si sa chcel stať kuchárom, teraz však chceš pracovať ako učiteľ, prípadne na sociálnom úrade. Nechceš, aby niektoré deti vyrastali tak, ako si vyrastal ty.

  Tvoj otec a mama sa síce nerozviedli, ale majú veľmi zlý vzťah. Otec je agresívny alkoholik a mama ho trpí- čo ťa bolí a práve preto ju stále držíš nad zemou, snažíš sa ju rozveseliť. Taktiež to bola prvá osoba, ktorej si sa zdôveril so svojou orientáciou. A ona to pochopila, otcovi ste však nemohli povedať ani slovíčko.

  O mesiac som mal narodeniny a netreba hádať, čo ma najviac potešilo. Nie, nie knihy, ani nový, výkonnejší notebook, bol si to ty. Tvoja správa mi rozveselila a vylepšila celý deň. Ale neboli to iba milé želania a zábava počas nudných hodín matematiky. Rátajú sa sem aj smutné dni, napríklad, ten, keď ma opustila moja najbližšia osoba- moja drahá babka.

  Ty si ma však rozveselil, ako to nedokázal nik iný. Vďaka tebe som sa o pár dní pokúsil o plachý úsmev a o dlhší čas som sa vrátil do starých koľají, aj keď som na tú bolesť nezabudol- a ani nezabudnem.

  I ja som ťa rozveselil, viem to, aj keď si mi to nikdy nenapísal, keďže si tvrdohlavý- to je ďalšia vec, ktorú som na tebe spozoroval. S istotou ti viem povedať, že som ťa rozveselil, keď si bol sklamaný, keď ti otec zatrhol tvoju vysnenú cestu do Austrálie za tvojou tetou, ktorá tam žije už cez desať rokov. A podržal som ťa aj pri rozvode, ktorý prešiel o rok na to- našťastie pre teba a tvoju mamu to skončilo dobre a tvoja mama sa stala slobodnou.

  Iba párkrát som ťa videl tak šťastného ako vtedy. Bolo to pre teba niečo úžasné, už si nemusel trpieť alkoholika, ktorý ťa s radosťou mlátil a mohol si robiť, čo sa ti zachcelo. To ťa však netrápilo, teba zaujímalo hlavne to, či to zvládne tvoja mama- a veru zvládla, dokonca začala aj spievať, čo vraj nikdy predtým nerobila.

  A tak sme sa dostali k tomuto dňu. Vieme o sebe viac ako by sa patrilo, spoločne sme prežili aj tie najbláznivejšie dni a to i napriek tomu, že sme sa vlastne nikdy nevideli naživo. Čo je škoda, ale zakaždým, keď sme niečo plánovali, nevyšlo nám to. Smutné to je iba tretiu osobu, pre mňa to bolo akoby môjmu päťročnému Ja povedali, že Ježiško neexistuje.

  Ja viem, že je to zvláštne a blbé, nie, otrasné a bolestivé zamilovať sa do niekoho, kto je kilometre od vás a je mizivá šanca, že sa vôbec niekedy uvidíte. Či už sú dôvodom rodičia, škola, kamaráti, alebo peniaze, vždy sa nájde niečo, čo prekazí naše plány o stretnutí.

  Mne to však nevadilo, hlavné bolo, že každý večer si sadnem k počítaču a napíšem ti. Napíšeme si. O tom, aký bol deň, o tom, kto nás nahneval, čo je nové, zasmejeme sa na našich historkách a potom je zrazu päť hodín ráno a my sa musíme rozlúčiť, aby sme sa pripravili do školy. Potom vytiahneme telefóny a píšeme si odtiaľ. Nerozluční, tak by som nás pomenoval, aj keď niekto by si pomyslel, že je to priveľmi silný názov pre cudzincov. Ale my sme si vlastne cudzí neboli.

  Pomaly som čítal naše staré správy a zasnene som sa usmieval. Sú to už vážne roky? Mne sa zdá, že sa poznáme iba mesiace. A predsa.

  Veľký nádych a prerývaný výdych. Vzal som do ruky mobil a zatajil som dych, akoby som sa šiel ponoriť pod vodu.

  Ľúbim ťa.

  Dve krátke slová preleteli po stlačení gombíka odoslať dvestoosemdesiatšesť kilometrov z Liptovského Mikuláša do Bratislavy. Trvalo to však ani nie pár stotín a moja správa bola označená ako odoslaná.

  Začal som si nadávať. Prečo som to vôbec odoslal? Prečo sa to po ceste niekde nezadrhlo? Prekliate vymoženosti! Vystrašil som ťa, určite. Alebo? Ah, ja hlupák. Ale na druhej strane, radšej to vyznať teraz a takto, ako sa tým veky užierať. Koľkokrát som to však mal chuť napísať. Nemohol som to napísať inokedy? Aj zajtra je predsa deň!

  Beep.

  Zatvoril som oči. Nechcel som sa pozrieť na odpoveď. Bál som sa ťa. Že mi vynadáš, alebo začneš nejaké tie svoje ospravedlnia. Alebo mi zahlásiš, že už priateľa máš, aj keď je to zlaté, že mám o teba záujem. Veď vieš, typické ospravedlnia a bezohľadnosti tých, čo majú tú smolu byť atraktívni.

  Nakoniec som to však urobil. Nemohol som to nechať tak. Musel som tú správu otvoriť. Aj keď trasľavo a váhavo, ale urobil som tak. To, čo si mi napísal, ma zaskočilo a vyrazilo mi to dych.

  I ja teba. Už dlhšie ti to chcem napísať, som rád, že si to napísal prvý. ♥

  Vďaka tejto správe to šlo s nami už iba dolu vodou. Stretnutia, blahoželania, kvety, sladkosti, rande, zamilované pohľady, objatia, bozky, časom aj dovolenky, predstavovania rodičom a iné. Viem, že všetko má svoj koniec, ale toto nemá, aspoň teda nesmie mať.

 Pretože ja som čakal tri roky, kým som ti to povedal a ty mi to vrátiš láskou bez brehov. Férový obchod, nemyslíš?

Spisovateľov komentár k príspevku

Ponúkam vám ďalší príbeh z mojej zbierky, ktorý je ešte čerstvý a horúci z tlače. Príbeh určite vystihuje viacerých, aj keď nie práve s takýmito pohlaviami, vzdialenosťou, či presne rovnakými okolnosťami. Ale určite sa nájde pár osôb, ktorí sa zamilovali nie "tradičným" spôsobom, ale svoju spriaznenú dušu spoznali pár jednoduchými klikmi na nejakej internetovej stránke. Príbeh je jemne inšpirovaný tým, čo sa udialo mojej známej, ale to iba základom (t.j. okolnosti sú čisto vymyslené). Osoby sú vymyslené, je nepravdepodobné, že som niekoho opisoval. Príjemné čítanie.Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8