Vitajte v budúcnosti (pätnásta kapitola)

Spisovateľ/ka: Všezvěd Všudybud | Vložené dňa: 1. januára 2014
http://citanie.madness.sk/view-46042.php

Na klinike

„T

á pani Eliséová je zvláštna žena. Povedal by som... Hm... Málo prezieravá," vravel Azariáš, keď s Amadeom opäť sedeli v metre, ktorým sa vracali do centra. Keď vychádzali z jej domu, Amadea priam pálil jej zrak na chrbte, pretože stála pri tej hlúpej sklenej stene a svojimi nepríjemnými očami podobnými kobre ich pozorovala.

            „Bez všetkého ti dovolila hrabať sa v svojom mobile," rekapituloval udalosti Amadeus. „Pod tvojou zámienkou, že si chceš skontrolovať, či skutočne tú osudnú noc volala Suzanne.

            „Neklamal som," bránil sa Azariáš. „Skutočne som si to overil a bola to pravda."

            „Predpokladám, že si nehľadal iba to," uškrnul sa Amadeus. Azariáš sa usmial tiež a prikývol.

            „Všimol som si, že akosi často jej ešte pred vraždou telefonovalo nejaké zahraničné mobilné číslo. Predvoľba nula nula sedem patrí Rusku."

            „Nepredpokladám, že pani Eliséová pozná nejakých Rusov, ktorí by jej mohli telefonovať, okrem nášho zavraždeného," riekol Amadeus. „Ešte niečo?"

            „Samozrejme," prikývol Azariáš. „Pamätáš si, ako jej ktosi volal, ona hovor zrušila a vravela nám, že to bola jej sesternica? Omyl. Bola to recepcia hotela Mab."

            „Skutočne?!" zadivil sa Amadeus.

            „Stopercentne," presvedčene tvrdil Azariáš. „Porovnal som to číslo s číslom na svojom mobile. Sedelo."

            „Prečo nám tajila, že jej volal niekto z recepcie?" divil sa Amadeus.

            „Tajila nám toho dosť: napríklad to, že udržiavala styky s Viktorom. Mimochodom, všimol si si ten freudovský moment? Vehementne si žiadala, aby sme Gérarda a Suzanne označovali ako jej bývalého manžela bývalú švagrinú, no Viktora ona sama nazvala švagrom."

            „Áno. Neudržiavala s Gérardom pomer?"

            „Ktovie," pokrčil plecami Azariáš. „Ak áno, Karolínu ako milenku Viktora môžeme vylúčiť - iste by sa potom o nej Magdaléna Eliséová nevyjadrovala tak neutrálne. Ozaj, v zozname mala aj číslo na pevnú linku Suzanne. Len neviem, či si ho tam uložila až po tom, čo jej v noci vyvolávala, alebo ho má už dlhšie. Tak poď, vystupujeme. Suzanne tam už iste bude, vravela, že to má od domu len kúsok."

            Hoci bola pre Amadea i Azariáša v spojitosti s prípadom oveľa zaujímavejšia pani Eliséová, ako slečna Eliséová, predsa len - aj na opakované naliehanie Magdalény - si Azariáš opísal číslo sestry mŕtveho, a hneď potom, ako vyšli od pani Eliséovej, jej zavolal a požiadal ju o rozhovor. Povedala im názov nemocnice, kde ju zastihnú.

            „Budeme tu mať takú malú pro-life akciu," riekla veselo. „Tento rok nám to už povolili, takže sa tu asi nezbehnú médiá ako vlani, keď nám to zakázali a museli nás rozháňať slzným plynom. Bude to teda menej účinnejšie, no snáď to niekoho prijme k zamysleniu aj tak."

            Vyšli z metra a prechádzali ulicami, ktoré sa postupne norili do šera. Hoci nepršalo, fúkal studený vietor a Amadeovi, ktorý sa neobliekol hrubo, bola zima. Zdalo sa však, že taká maličkosť ako chlad, nemôže u Azariáša vyvolať ani takú jednoduchú telesnú reakciu, ako triašku či husiu kožu.

            Vošli do átria jednej z pražských nemocníc, kde sa vykonávali umelé potraty. A výjav, ktorý sa Amadeovi naskytol, ho zarazil: na dlážke chodby, ktorá viedla na oddelenie gynekológie, kľačalo na zemi asi tucet ľudí, ktorí sa dívali kamsi neurčito dohora, alebo odsudzujúcim pohľadom na každého, kto prechádzal okolo - či to už bola tehotná mamička, ktorá o potrate vôbec neuvažovala, návšteva, či šťastná rodinka, ktorá sa s novým prírastkom vracala domov. Keď sa už odsudzujúceho pohľadu nasýtili, zdvihli pred okoloidúceho nejaký klišé slogan. Amadeus si pomyslel, že toto nemôže pôsobiť inak, ako kontraproduktívne.

            „Dobrý večer, mladí páni," pozdravila sa im slečna Eliséová v dlhých čiernych šatách, kým jej spoločníci sa na Azariáša a Amadea pozerali pohľadom, akoby šli podstúpiť kastráciu.

            „Prosím, poďte sem, do pracovne primára gynekológie. Je to tiež náš človek," požiadala ich a odviedla do malej miestnosti, ktorá bola plná rôznych modelov plodov v maternici, či obrázkov postupného vývoja malého človeka.

            „Nádherné, však?" opýtala sa nadšene Suzanne a ukazovala na veľkú farebnú fotografiu dokonale vyformovanej tváričky dieťatka. „Je to strašné - takéto dokonalé ľudské bytosti sú splachované do záchoda."

            Amadeus si pomyslel, že má pravdu, no ochrana ľudského života by sa mala viesť inými spôsobmi, ako kľačaním na podlahe v nemocniciach.

            „Slečna Eliséová, práve sme boli navštíviť vašu švagrinú, pani Magdalénu Eliséovú," oznámil jej Azariáš. Spokojnosť so Suzanninej tvári zmizla a nahradil ju chlad.

            „Bývalá švagriná," zopakovala ako ozvena.

            „Och, samozrejme," prikývol Amadeus. „Uviedla - nič v zlom - že vám v čase vraždy volala na vašu pevnú linku. Niekoľkokrát. No vy ste jej nezdvíhali, teda ste pravdepodobne neboli doma."

            Chvíľu bolo ticho. Slečna Eliséová mlčala, len nozdry sa jej chveli a mohutná hruď sa dvíhala a klesala v potlačovanej zúrivosti.

            „Nedvíhať telefón je už dnes zločin?" opýtala sa. „Odkiaľ beriete tú istotu, že som nebola doma? Možno som sa s ňou len nechcela rozprávať."

            „Slečna Eliséová, radím vám, aby ste hovorili pravdu," pohrozil jej Amadeus. „Máme viacero možností, z ktorých budeme môcť zistiť, či ste boli v sobotu nadránom doma. Ak zistíme, že nie, urobíme si vlastné závery, prečo ste nám to zamlčali. Tak vravte: boli ste tú noc doma, alebo nie?"

            „Bola som doma," pokojne povedala Suzanne. „Poznám číslo Magdalény a nezdvihla by som jej, aj keby volala cez deň. Nemám s ňou o čom hovoriť."

            „Uvedomujete si, že popis očitého svedka možnej podozrivej by sa mohol hodiť aj na vás?"

            „Áno, viem to," potvrdila slečna Eliséová. „No moja výpoveď sa nemení. Prosím, môžete si to zisťovať, ja neklamem."

            „Čo by ste nám mohli povedať o Magdaléne?" opýtal sa jej Amadeus.

            „Nikdy sa nesnažila môjho brata urobiť šťastným. Nakoniec sa s ním rozviedla a ožobráčila ho. A aby to nestačilo, začala sa ťahať s Viktorom! To už bol skutočný vrchol!"

            Amadeus a Azariáš sa na seba veľavýznamne pozreli.

            „Tak predsa je to tak," pokyvoval hlavou Azariáš.

            „S tým sa vám nepochválila, čo?" odsudzujúco utrúsila slečna Eliséová.

            „Myslíte, že by bola schopná vraždy, ak by ju Viktor odmietol?" chcel vedieť Amadeus. Suzanne si sťažka vzdychla a povedala: „Pán Fürstburg, som svedkom toho, ako tie najnežnejšie vyzerajúce ženy a najzodpovednejšie vyzerajúci muži chcú smrť pre svoje dieťa. Nemám problém uveriť, že by aj Magdaléna bola schopná vraždy."

            „Och, prepáčte," počuli od dverí a obzreli sa. Do pracovne práve vošiel primár a tváril sa zmätene.

            „To je v poriadku, pán doktor. Títo páni vyšetrujú smrť môjho brata. A aj záhadné zmiznutie slečny Karolíny Bacaçsu, veď viete, tej vašej pacientky," vysvetľovala rýchlo Suzanne. Doktor prikývol a povedal: „Ach, áno, ten zvláštny prípad."

            „Mohli by ste nám niečo povedať v súvislosti so slečnou Karolínou?" opýtal sa Amadeus dychtivo.

            „Bol som jej ošetrujúci gynekológ," prezradil doktor. „Ako člen spoločenstva Adam a Eva."

            Neochota, s akou to povedal, svedčila o tom, že nepatril do jej fanatickej väčšiny. To bolo asi tým, že nemal rovnaký prázdny pohľad, ako tí aktivisti vonku na podlahe.

            „Asi pôjdem vonku, aby vám pán primár mohol podať aj dôverné informácie," šepla slečna Eliséová. „Zatiaľ dovidenia."

            Keď vyšla, zavládlo krátke ticho, ktoré prerušil Amadeus otázkou: „Takže aj vy ste členom združenia Adam a Eva, pán doktor?"

            „Áno," vzdychol si on. „Odmietam vykonávať aborty a túžim po spoločnosti rovnakých humanistov, no spoločenstvo Adam a Eva... Myslím, že je príkladom negatívne braného pro-life hnutia. Iste, povoľujem, aby mi tu hlúčik ľudí kľačal na chodbách, no radšej by som bol, ak by sa pre práva nenarodených robilo niečo iné, napríklad na akademickej pôde."

            Amadeus pocítil príval sympatie k primárovi a požiadal ho, aby mu povedal o Karolíne všetko, čo vie. Doktor povedal len to, čo už vedia, až na jednu zaujímavú poznámku: dieťatko pod srdcom nezvestnej Rumunky bolo veľmi zvláštne.

            „Viete, keď u nás bola na kontrole naposledy, bola už v siedmom mesiaci, no jej dieťa vyzeralo ako niekoľkodňové. Nemalo žiadnu vývojovú chybu, jednoducho: vyvíjalo sa nekonečne pomaly, hoci sa nedokázala prítomnosť žiadneho defektu zo strany matky či plodu," vravel doktor a aj teraz sa z toho tváril zmätene. „Nikdy som sa s ničím podobným nestretol, tak som zašiel za svojim profesorom, teraz už emeritným. Povedal mi, že s niečím takým sa stretol iba raz. Pamätal si, že rovnaké tehotenstvo vypozoroval u matky, ktorá čakala dieťa so svojim britským manželom. Zvláštne bolo, že aj ona na svoj vek vyzerala veľmi mladá. On sa domnieval, že to bude dedičná záležitosť."

            Amadeus sa pozrel na Azariáša a pochopil, že oj on myslí na rovnakú osobu - bol to azda jediný muž v Prahe, ktorý pôsobil na svoj vek výnimočne mlado. Je isté, že Karolínu poznal. No to, o akú dôvernú známosť šlo, im riaditeľ Pekárne Rudolfa II. zabudol povedať, hoci vedel, že Karolínimu ruku našli zapečenú v chlebe.

            Dnešný deň bol teda úspešný. Pohlo sa vyšetrovanie nielen jednej vraždy, ale oboch.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8