Štyri poviedky pre dospelých

Spisovateľ/ka: Milan Plášek | Vložené dňa: 2. apríla 2015
http://citanie.madness.sk/view-49357.php


KOLEGYŇA


Ako sa autor príspevku dozvedel o tom čo predložil nechvel veľa hovoriť. Pripomenul metódy práce spravodajských služieb, kde základným princípom je poskytovať informácie až vtedy, keď uplynie stanovená doba a účastníci zabudli na udalosť, alebo zverejnenie nemôže už nikomu ublížiť.
Je letný pekný podvečer. Sám doma si pripravuje večeru. Zazvoní zvonček a ide otvoriť. Pred dverami stojí jeho kolegyňa. S úsmevom hovorí, že ho prišla navštíviť a ospravedlňuje sa, zabudla sa dopredu ohlásiť. Nevie si vysvetliť ako vedela že deti sú v pionierskom tábore a manželka na týždennom odbornom školení. Sadnú si do obývačky, prinesie kávu a vedú neviazaný neutrálny rozhovor. Pohladila mu ruku, vstala a idúc do spálne mu povedala aby za chvíľku prišiel k nej. Keď vošiel do spálne ležala na posteli, mala na sebe dráždivé čierne spodné prádlo a oblečenie v ktorom prišla, bolo poukladané na taburetke. Požiadala ho aby ju pomiloval. Stalo sa, Nebolo to nič čo by pripomínalo mimoriadny zážitok, Pri odchode mu pri dverách jemne stisla ruku a s pozdravom odišla. Nič viac.
Pri stretnutiach v meste či v práci hovorili o práci, rodine a o tom čo bolo sa vôbec nespomínalo. Ani ich vzájomné pohľady nič nenaznačovali. Krátko po tom, pri odchode z práce mu povedala , aby zajtra o šestnástej hodine prišiel k nej na návštevu, že ho čaká.
Čakala. Deti a manžel neboli doma. Pohostila ho kávou a pustila megneťák. Spievala Ella Fizgerald. Nevedel odkiaľ to vzala, že ma rád jazzovú hudbu. Potom vošla do spálne a vyzvala ho aby išiel s ňou. Keď bola v evinom rúchu jednoducho a ticho poprosila aby sa milovali. Bolo to lepšie ako prvý raz. Pri odchode zase len jemný stisk ruky.
Pri ich vzájomných stretnutiach aj v prítomnosti iných nebolo možné vycítiť nič podozrivé. O niekoľko dní dostal nové pozvanie k návšteve.
Po krátkom privítaní ho zaviedla rovno do spálne. Zhodila sporé oblečenie, pomohla mu vyzliecť sa, Hneď od začiatku prevzala iniciatívu. Milovanie nemalo konca. Doviedla seba aj jeho do vrcholu slasti. Po úplnom fyzickom vyčerpaní si ľahla a sťažka oddychovala. Len ľahko položila naňho ruku a v zjemnenej forme vyslovila jeho krstné meno. Vstala s postele a nahá začala ustielať rozhádzanú posteľ. Obliekla si krátky župan a pri rozlúčke, tak ako pred tým, jemne mu stisla ruku.
Viac sa už takto nestretli. Len v práci a náhodne v meste. O tom čo bolo, nepadlo medzi nimi ani slovo , len pri rozlúčke jemný stisk ruky. Dlho uvažoval čo sa to vlastne stalo. Kolegyňa chcela zažiť niečo mimoriadne a dobre si to dopredu pripravila. Zažila to čo chcela zažiť a asi to už nezažije. Bude mať trvalú spomienku.
Rada zvažovala či príspevok zverejniť. Padali otázky, kto to vlastne bol. Autor ubezpečil Radu, že nikto z jej členov. Vyrozprával mu to kolega, čo už nie je medzi nami. Stretli sa v meste, bol veľmi chorý, chodil s paličkou. Pozval ho na pohárik vina pričom spomínal na svoj príbeh. On, autor príbehu, si dovolil upraviť príspevok do tejto podoby. Členom nedalo pokoj a stále sa dožadovali povedať meno oného muža. Nakoniec sa zhodli a rešpektujúc systém práce spravodajcov mená zverejnia až nastane ten pravý čas. Zatiaľ ostanú len dohady kto to vlastne bol z mála kolegov ktorí odišli na trvalý odpočinok. S touto podmienkou dali väčšinou hlasov súhlas príspevok zverejniť.


R A D O D A J K Y


Na Východnom Slovensku, neďaleko okresného mesta, v údolí orientovanom zo severu na juh leží, dedina pozostávajúca s troch častí, v ktorej žije viac ako tisíc obyvateľov. Sú takí ako všetci bývajúci v takýchto obciach na Slovensku. Vedia všetko o sebe, hlavne pre babky a vdovice všetko je pravda, a keď správu okorenia klebetou, potom ich tvrdenie je už úradnou správou, ktorú nie je možné ignorovať. „Vieš Marka, je to určite pravda, lebo to povedala Žofka".
Nie raz prešla sanitka cez dedinu až na druhý koniec, do tretej časti a už na začiatku, v prvej časti babky s určitosťou vedeli kto zomrel, pritom Janka musela isť do pôrodnice kde sa jej narodil druhý syn. Boli a sú reálne udalosti, ktoré klebety nemôžu zmeniť a tých je chvála Bohu najviac.
Že Gitka má rada chlapov a neviazaný sex je objektívna realita. Sama sa chválila, hlavne keď si trochu vypila. Bola vydatá a s manželom Jožkom mali peknú dcérku. Tu sa Jožkovi naskytla možnosť pracovať a dobre si zarobiť v Amerike a na dlhú dobu odcestoval. Pravidelne posielal valuty, čo celkom postačovalo na výchovu dievčatka a vedenie domácnosti, dvojizbového bytu. Chýbal jej. Svoje uspokojenie hľadala , mimo bytu. Keď si s niekým začala musel počítať, že to bude trvať potiaľ, kým nebude na ňu stačiť. Taká bola nenásytná. Ženáči si radi s Gitkou šteklivo bez zábran pohovorili, no na viac nemali odvahu, hlavne pre svoje ortodoxné ženy a dobre fungujúce spravodajstvo babiek a vdovíc. Boli to len slobodní mládenci, rozvedenci, prípadne vdovci ešte vo výkonných rokoch. Milenci v krčme hovorili aj o detailoch . Často bola sebestačná, rada a dobre fajčila, rada sedávala a jazdila na koni. V tranze ju bolo počuť až na ulici. Svoju náruživosť vôbec netlmila.
Tesne pred návratom Jožka bolo na nej badať že je tehotná. Babky nemuseli hádať, kto to bol. Chválil sa majiteľ malej firmy, cudzinec z južnej Európy, akú dobrú prácu vykonal. Keď sa narodil syn, manžel Jožko bol v nemocnici s onkologickým ochorením a v priebehu roka sa Gitka stala vdovou. Chlapec rástol a vyzeralo to tak že si našla natrvalo priateľa. Dcérka po ročnej brigáde si našla trvalé zamestnanie v Británii a vydala sa. Pozvala mamičku a jej partnera na návštevu. Partner ako posledný slovensky milenec po niekoľkých mesiacoch sa vrátil domov s dlhým nosom. Gitka si našla v cudzom svete lepšieho obsluhovača. Zaplatila mu len cestu na Slovensko. Gitka je v Anglicku a nikto nevie čo tam robí. Najnešťastnejšie boli babky vdovice, stratili objekt ohovárania s obsahom pravdivých skutočností.
Našli si ďalší. Vyučené krajčírky, dve dobré kamarátky, po rozpade konfekčnej fabriky sa vybrali na skusy do sveta, keď tvrdiac, našli si dobre platenú prácu. Príležitostne sa vracali domov vyparádené, moderne až vyzývavo vyobliekané a na tvárach mali viac farby ako Leonardo použil pri maľovaní Mony Lízy. Verejne hovorili aké majú výborné pracovné a platové podmienky v nemeckých a holandských reštauráciách. Z ich rečí bolo jasné o akú prácu ide pri oficiálnom zamestnaní servíriek. Jedna spomenula otravných ale dobre platiacich starých mužov. Druhá, pri poháriku koňaku, nemá rada černochov pre ich bledé dlane keď ju hladkajú a chodidlá keď sa vyzujú. Mládenci zvyknutí na ich službu boli odmietnutý, nie sú tie za čo ich pokladajú. Babky sa vyzvedali prečo doma nechodia na spoveď a do kostola. Dostali odpoveď, chodia pravidelne v zahraničí a páni farári pri spovedi im hriechy radi odpúšťajú. Babky a vdovice sa dnes boja o dievčatách rozprávať , museli by používať neslušné slová a pán farár by im asi ťažko odpúšťal ústami vyslovené hriechy.
O čom dnes klebetia je známe. Na rade sú majetky, kto komu čo predal a za koľko, na koho dala Dorka prepísať dom a na koho záhradu. Čo vedia je svätá pravda aj keď nečítali notárske zápisnice a nevideli listy vlastníctva.
Ak by aj tieto príbehy boli skutočné, nevadí. Žiadne meno obce a mená osôb neboli uvedené a ak si niekto myslí, že je to o ňom, nech sa sťažuje, trebárs aj na lampárni.


S V A D B A


Ako to už na dedinách býva, je svadba udalosť s ktorou žijú skoro všetci občania. Nie všetci sa na nej účastnia, ale stavajú cez cestu dlhé rebríky na zastavenie vozidiel vezúce svadobčanov. Načo? Vyplatiť sa občanom pálenkou a koláčmi. Nepustia sprievod áut, pokiaľ im nastávajúci manželia nedajú aspoň fľašku pálenky a koláče. Prekážka z cesty sa odstráni až vtedy keď sú zastavujúci spokojní. Často sa stáva, že jedna fľaška nestačí.
Po obrade v kostole sa ide najčastejšie do reštauračného zariadenia k svadobnej hostine. V tomto prípade to bolo v známom mestskom hotely. Rodiny, ktoré prišli z ďaleka sa v ňom ubytovali. Je jasné prečo. Na cestu späť sa dá autami ísť len po vytriezvení. A hostí z blízka a ďaleka bolo dosť, dokonca aj z Čiech.
Na svadbe bola nevestina kamarátka, spolurodáčka z dediny, žijúca v Čechách kam sa vydala. Spolurodáčka s manželom sa ubytovali v spomínanom hotely. Ako dobré kamarátky sa dlho medzi sebou rozprávali a zvestovali si navzájom, ako sa majú, ako žijú. Mladá nevesta hovorila ako to je s novomanželom, kde sa s ním zoznámila, až do samých podrobností. Svadbu museli urýchliť. Je v druhom mesiaci. Nepočítali s tým, no jej už manžel si nedával pozor a o antikoncepcii nechcel nič počuť. Veď načo, keď sa majú radi a chcú sa zobrať tak sa musia už dopredu manželskému remeslu priúčať a zvykať si na seba. U jej rodičov majú ako svadobný dar pripravenú spálňu s manželskými posteľami a tam už budú vedieť žiť ako sa patri. V dedine tušia že je tehotná, ale s určitosťou to nevedia.
Kamarátka hovorila zase o sebe a o manželovi. Ako vie, je už tri roky vydaná, veď bola na ich svadbe, no doteraz sú bezdetní. Bola u gynekológa, je v poriadku a potrebuje len toho správneho oplodňovača. Manžel sa za ten svet nechce dať vyšetriť a vinu hádže len na ňu. No čo má robiť? Márne mu hovorí že sa treba liečiť. On argumentuje. Veď v našej rodine od otcovej aj maminej strany je potomkov za dva habadeje a má troch vlastných súrodencov, tak prečo práve on by mal byť výnimkou. Konečne chce mať skutočnú rodinu, túži po deťoch a manžel aj napriek tomu že sa snaží, tiež.
Na svadbe majú hostia času nadostač, ale mladomanželia až tak nie. Mladuche to nedalo pokoja a stále jej vŕtalo v hlave ako spolurodáčke pomôcť. Spomenula to manželovi a bolo aj jemu ľúto manželkinej priateľky. Počas oficiálnej hostiny musia byť mladomanželia vo svadobnom oblečení a až potom sa môžu prezliecť do šiat vhodných k zábave. V hotely majú k tomu vyhradenú jednu izbu. A ešte jedna možnosť.
Keď ju, ako nevestu unesú. musí ju novomanžel hľadať. Zvážiac tieto skutočnosti vymyslela mladucha plán a dala si ho odsúhlasiť u manžela. Súhlasil.
Nevestu, oblečenú v svadobných šatách, uniesli do neďalekého baru. Mladomanžel za pomoci nevestinej spolurodáčky a svojich kamarátov ich našli. Účet za útratu, ktorú v bare únoscovia spravili, musel vyplatiť a až tak sa všetci spoločne za ovácie svadobných hosťov vrátili. Teraz nastal čas tej pravej, svadobnej zábavy. Mladomanželia sa išli prezliecť. Mladucha si na pomoc pozvala spolurodáčku. Nechcela si pri prezliekaní poškodiť drahé, vypožičané svadobné šaty. V rezervovanej hotelovej izbe boli len traja. Tu a bez svedkov, sa udiali nie jedna ale hneď dve svadobné noci. Nebola to nevera, bola to výpomoc priateľke v jej tak vážnych rodinných problémoch.
Zábava sa skončila. Unavený svadobčania sa pobrali objednaným autobusom domov. Rodiny zďaleka, zase do svojich hotelových izieb.
O mesiac dostala mladomanželka SMS-ku z Čiech. Priateľka oznámila, tehotenský test je pozitívny a jej muž si pochvaľuje, ako mu ten Slovenský vzduch prospel.
Keď mal malý Čech jeden rok prišla celá rodinka na návštevu. Obe rodinky sa chválili ako ich dievčatko a synček rastú, akú z nich majú radosť. Priateľkin muž zase neustále chválil teraz pre zmenu, dedinský vzduch.
O dva mesiace po návšteve došla, zase z Čiech, SMS-ka. Spolurodáčka je v druhom stave a jej manžel si nevie vynachváliť Slovensko. Ako to tie dve vymysleli a zrealizovali sa už nedozvieme. Vieme však určite, nebola v tom nevera.

AUTOSTOP


Pribúdaním aut na cestách, keď dnes aj v rómskych osadách je auto už pomaly samozrejmosť, ubúda ľudí, hlavne mladých, ktorí by využívali cestovanie autostopom. No sem tam, na okraji miest, je vidieť stáť na krajnici mladého človeka držiac ceduľu s názvom mesta kde sa chce dostať. Keď stopujúci nervózne kýva a tlačí sa do dráhy prechádzajúcich aut, ide určite o nešťastníka, ktorý zmeškal spoj verejnej dopravy do cieľa svojej cesty.
Je tu a prekvitá moderný profesionálny autostop. Na privádzačoch k diaľniciam, ale aj na cestách kde je hustá nákladná preprava zahraničných tirákov, mladé, sporo oblečené dievčiny, ponúkajú, za slušné trhové ceny, svoje služby. Ekonomicky lukratívna práca, síce riziková, je viac či menej nelegálna no ťažko zákonne stíhateľná. A tu je prípad našich dvoch šikovných študentiek z katedry Marketingu cestovného ruchu a Ekonomickej univerzity v krajskom meste.
Pri štúdijnom oboznamovaní sa s ekonomickou kriminalitou, kde jedným z najčastejšie postihovaných deliktov sú daňové úniky, je aj prostitúcia. Skrýva sa prevažne v ziskoch ubytovacích zariadení, v nočných zábavných podnikoch, podobne aj na cestách, formou už uvedeného autostopu. Rozhodli sa, že medzi vykonávateľkami tohto najstaršieho remesla spravia anonymný prieskum. V oblečení k tomu potrebným, chodili na miesta kde sa ponúkal tento tovar a zistili že:
1. Jedna cesta za jedno obyčajné misionárske číslo je okolo 1OO eur.
2. Len za jeden orál je to rovnaká cena.
3. Kombinácia podľa 1. a 2. sa inkasuje za 2OO eur.
4. Za každú ďalšiu požiadavku je prirážka 5O eur.
5. Cesta až na hranicu má prirážku 2O eur, z dôvodu nákladov na spiatočnú cestu
6. Pokiaľ je činnosť organizovaná cez bossa, je čistý prijem len 15% z tržby.
7. Stravovanie, ubytovanie, hygienu, zdravotné poistenie a pracovné oblečenie je hradené z vlastného príjmu.
8. Málo rizikové sú kamióny s označením, H, BG, RUS, UA, LV, LT, EE, a TR. Rizikové, ale dobre zisky sú od D, I, F, NL, B, A, DK, E a CH. Stopovať CZ a SK sa neodporúča, lebo ide o domácich zákazníkov.
9. Znalosť cudzích jazykov je vítaná no nie je povinná. Povinné je ovládanie posunkovej reči, medzinárodne používanej pri výkone tejto odbornosti.
10. Práca sa vykonáva na cestných odpočívadlách, na parkoviskách občerstvovacích zariadení a to z dôvodu možnej kontroly majiteľa vozidla cez satelitné zariadenie. Neodporúča sa prácu vykonávať na čerpacích staniciach. Počas jazdy, z hľadiska bezpečnosti na cestách, vedie sa len neviazaný rozhovor v úrovni jazykových znalostí, prípadne s použitím posunkovej reči.
11. Privlastňovanie si osobných vecí vodičov, ako aj predmetov vybavenia autokabíny je neprípustné. Prípadné hlásenie krádeže môže spustiť sériu nežiaduceho medzinárodného policajného vyšetrovania.
12. Používanie ochranných prostriedkov a antikoncepcie je povinné.
Po zhodnotení prieskumu sa rozhodli. Na vlastnej koži skúsia aké veľké je skutočné riziko zarobiť si pekný balík peňazí, bez odvodu zákonných úhrad zo mzdy. Profesionálkami nebudú, budú ich prácu reálne napodobňovať, no len na polovicu. Dohodli sa so svojimi priateľmi, spolužiakmi s ktorým mala každá vážnu známosť a začali pripravovať, dá sa povedať, vedecký plán realizácie. V prvom rade išlo o princíp. Nebude tu žiaden sex. Do kamiónu nastúpia až vtedy, keď sa dohodne obsah práce a prevezme sa záloha vo výške 50% z dohodnutej ceny. Rozhovor sa bude viesť v anglickom, nemeckom alebo ruskom jazyku. Posunková reč sa bude používať vysoko takticky, aby klient bol presvedčený, že ide o vyučenú profesionálku. K tomu si naštudujú v každom z už vybranom jazyku odbornú terminológiu. Nebude to žiadny problém, nebude toho veľa.
Samostatným problémom je materiálne a technické zabezpečenie. V prvom rade oblečenie. S tým nemajú žiadny problém, veď každá má vážnu známosť a skúsenosti, hlavne zo stretnutí s priateľom. Väčšie náklady budú na zaobstaranie imobilizérov. Musí mať každá dva, elektrický a plynový, ktoré sa použijú podľa reálnej situácie. Mobily sú nutnou podmienkou, ale tie už majú.. A nakoniec, pri každej akcii musí byť k dispozícii osobný automobil, nenápadného typu, neutrálnej farby a bez viditeľného poškodenia, s platnými, zákonom stanovenými dokladmi, splňujúcimi všetky predpisy pre bezkonfliktnú prevádzku. GPS by akcie zracionalizoval, ale nie je až tak potrebný.
Časový plán akcií pozostával zo stanovenia predbežných termínov a hodín začiatku a miesta nástupu a určenia cieľového miesta. Dĺžka trate by sa mala pohybovať okolo sto kilometrov a nesmela by končiť bližšie, ako dvadsať kilometrov od cestného hraničného prechodu. Uskutoční sa len jedna akcia v daný deň a len dve do týždňa. V akciách sa budú zásadne striedať. Z cieľového miesta ich odvezie priateľ autom a to opačným smerom cesty tiráku a zásadne po vedľajších cestách. Čas nástupu na kamión a cieľ cesty sa oznámi mobilom, s už dopredu naprogramovanou sms-kou. Cesta priateľa autom na cieľové miesto nesmie viesť po ceste kamiónu, nesmie sa sním stretnúť, a ak keď, tak až v cieľovom mieste.
Vlastná akcia by mala prebiehať nasledovne: Vo vyzývavom oblečení stopnúť kamión. Rozhovor viesť z cesty a dopredu si dohodnúť rozsah a spôsob vykonania služby. Keď to nebude možné tak nasadnúť a pokračovať v jednaní. Ale pri pootvorených dverách. Pokračovať v ceste až vtedy keď zákazník dopredu vyplatí zálohu vo výške, nie viac ako 5O% z plánovanej služby. Pokiaľ by nedošlo k dohode, treba vystúpiť a nahlas, aby to bolo počuť až na cestu, spustiť nadávky v slangu zodpovedajúcom povolaniu, najlepšie v cudzom jazyku. Po prevzatí zálohy zavrieť kabínu a po ceste sa vyzývavo chovať, byť netrpezlivá a príjemne, až provokatívne vtieravá. Presvedčiť zákazníka, že je v danom obore profesionál. Podľa situácie si pripraviť jeden z imobilizérov. Po zastavení v cieli cesty ho účinne použiť a to tak, aby nemohol po určitý čas vystúpiť. Plynový má tú výhodu, že určite nebude nejakú dobu vidieť a tým stratí možnosť argumentácie pri prípadnom vyšetrovaní. Okamžite prestúpiť do pripraveného auta a z miesta normálne, bez náhlenia sa vzdialiť. Nesmie sa pri tom zabudnúť na zatvorenie dverí na kamióne a v kabíne nenechať nič, čo by pripomínalo prítomnosť druhej osoby.
Vypracovali si ešte plán výcviku a previerok tak, že si boli istí, že akcie budú úspešne zvládať.
Nastal čas realizácie. Dá sa povedať, že boli viac ako na 70% úspešné. Tých, ani nie 30%, sa týkalo len neúspešného začiatku, vtedy, ak zákazník nesúhlasil so zálohou platbou. Po každej vydarenej akcii nezistili nič čo by naznačovalo, že sa niečo vyšetruje a ani profesionálna komunita nevznášala námietky, že by išlo o nekalú konkurenciu.
Štvorica úspešne pokračovala v štúdiu a pravidelne, podľa plánu, sa zapodievala vyššie uvedenou mimoškolskou činnosťou. Na konci, po promócii, mal každý peknú finančnú hotovosť, ktorá by bohato stačila na sociálne zabezpečenie, keby si nenašli v krátkej dobe primerané zamestnanie. Spätným prepočtom zistili, ich čistý zisk sa rovná skutočnému, ak by fakturovali trhové ceny a platili zákonné odvody.
Dnes jedna zo štvorice pracuje v centrále Daňového úradu . Dostala za úlohu vypracovať návrh zákona na legalizáciu prostitúcie tak, aby táto činnosť a z toho plynúce finančné zisky boli normálne zdaňované. Súčasťou sú aj predpisy o ochrane zdravia a bezpečnosti pri práci, platné pre zamestnancov a aby bola zaručená aj úplná ochrana a zdravie zákazníkov. Návrh zákona a súvisiacich predpisov bol v paragrafovej forme odovzdaný parlamentu na schválenie. Do dnešnej doby však nebol posunutý ani do prvého čítania a stále leží nedotknutý v parlamentných výboroch. Prečo? Na to nech si hľadá odpoveď každý sám.

 

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8