Prepac, meskam II.

Spisovateľ/ka: Lilith | Vložené dňa: 1. augusta 2005
http://citanie.madness.sk/view-501.php

Asi o pol desiatej sa Noe zdvihol, obliekol a chystal sa odísť.

„Ostaň do rána...“ navrhla Lili už oblečená v saténovom župane, sediac na stoličke a pozorujúc ho, ako odchádza. „Aspoň dnes.“

„Lili, vieš, že to nejde. Musím ísť domov.“

„Ona o nás nevie, však?“ odvrátila tvár.

„Počuj, „kľakol si k nej, „myslel som, že to máme vyriešené. Jedného dňa tu zostanem. A nie do rána, ale až do smrti. A to sa ma už tak ľahko nezbavíš!“ snažil sa odľahčiť situáciu. „Ale dnes to nejde. Nechcem od teba, aby si to chápala..“ zdvihol sa, postavil sa k zrkadlu a viazal si kravatu, „stačí, keď to budeš rešpektovať. Vieš, že milujem teba, ale ona bola ku mne vždy milá, dobrá a tak veľmi verí nášmu manželstvu...zaslúži si, aby som bol citlivý. Vydrž to ešte chvíľu.“ Otočil sa k nej, aby sa pozrela, či má dobre uviazanú kravatu. Ona mu ju ešte upravila, on schytil sako, kľúče, narýchlo jej dal pusu na líce a odišiel. A ona tam sedela, hlavu mala podopretú o operadlo stoličky a modlila sa, aby sa vrátil. Aspoň raz...Vedela, že to nespraví. A keď počula motor auta, rozplakala sa. Pripadala si ako handra. Ako naivná hus čakajúca na zázrak. Čoraz menej verila, že sa ozaj rozvedie. Svoju ženu šetril, aby náhodou neutrpela šok, že jej manžel má inú a chce rozvod, ale na Lili a jej pocity sa vykašľal. Akoby bola „ľahká deva“. Len tejto nemusel platiť...

No aj tak ho milovala. Je to ako keď chceme schudnúť, ale jedlo je tak dobré...Ale nevyzeralo to, že by si jej lásku nejako vážil. Príležitostné dary pripomínali skôr platbu za služby, ako dary z lásky. Nebola chudobná a on nebol najbohatší v krajine, ale aj tak jej kupoval darčeky, aby si nemyslela, že na ňu nemyslí.

Noe bol pomerne mladý, keď sa ženil. Mal 24. Lili vtedy ešte nepoznal a myslel si, že to je ozajstná láska. Veď, keby tej láske naozaj neveril, neženil by sa. A možno by si aj dodnes myslel, že je šťastný so svojou ženou, keby pred rokom a pol nestretol Lili, ktorá mu ukázala, ako vyzerá láska až za hrob. Najprv ho odmietala. Aj z princípu, nie je rozvracačka rodín, ale aj z osobného odporu k príliš sebavedomým mužom. Nakoniec on skrotol a pochopil, kto tu velí a ona zo šialenej lásky upustila od pevných zásad. Dnes má Noe za sebou 5-ročné manželstvo a o dva roky mladšiu milenku. Nieže by s tým bol spokojný, ale oboch žien si vážil a istým spôsobom mal obe rád. A priznať manželské problémy a že on je ich pôvodca, to by neprospelo ani jeho kariére, ani predstave jeho rodiny, a hlavne rodičov, o dokonalom manželstve svojho jediného syna. No, nemal to jednoduché, ale kto si čo navarí, nech si aj zje...

„Noe, „ hladil ju, upokojoval a dúfal, že opäť nebude robiť scénu ako včera. „...musíme si pohovoriť.“

„Lili, prebrali sme to už stokrát. Včera, predvčerom, predtým a ešte predtým...nemôže aspoň tento deň prestať myslieť na prekážky?“

„Nie, o tom teraz nechcem...“ posadila sa na posteľ. Pozrela sa von oknom, zhlboka sa nadýchla, akoby naberala silu a začala pomaly hovoriť :

„Som...tehotná.“ Noemovi klesla na posteľ ruka z jej ramena, ktoré hladil.

„Lili, „ nevedel, čo má povedať. „Ja ti to zaplatím, neboj sa. Dobre? Uvidíš, to bude dobré. Budem s tebou.“

„Čo chceš platiť? Kde chceš byť?“ čudovala sa, ale bola nahnevaná, lebo tušila, čo tým chce naznačiť.

„Ale, moja...ty snáď...neuvažuješ...Lili, pozri sa, keď budeme slobodní a spolu, môžeme mať detí, koľko chceme. A aj budeme mať kopu detí. Ja chcem veľa detí. Ale teraz sa to nehodí. Pri rozvode by mi to skôr uškodilo. Lili, no tak, ako dlho si v tom?“

„Sedem týždňov...“ neisto povedala.

„No vidíš, to ešte nie je dieťa. To je len zhluk buniek. To nič nebude. A ja budem s tebou, dobre? Ľúbim ťa. Posadil sa aj on a chcel ju pobozkať. Ale ona sa uhla.

„Za prvé, nie až budeme slobodní! Až budeš slobodný ty, ja slobodná som. Na to nezabúdaj. A preto ma k tebe nič nepúta! Uvažuj o tom. Za druhé, ak dám toto dieťa preč, nebude to už nikdy to isté! A nie je to zhluk buniek, ale už vyvíjajúce sa telíčko. Telíčko nášho dieťaťa. Nášho! A za tretie, nepotrebujem tvoje peniaze. Vypadni. Choď za svojou ženou. Stavím sa, že keby ona ostala tehotná, nepresviedčaš ju, aby to dala preč, ale necháš jej to a mňa by si si stále držal ako bokovku. Už toho mám plné zuby. Vypadni. Z mojej postele, z môjho bytu a aj z môjho života. Vypadni!“ Vyskočila z postele, nahádzala na neho jeho veci, ktoré boli pohádzané po zemi a otvorila mu dvere. „Choď!“ kričala.

„Lili, si len precitlivelá. Premysli si to.“ obliekal sa. „Ľúbiš ma a ja ľúbim teba. Toto nám nemôže byť prekážkou.“ Na odchode sa na ňu pozrel a pobozkal ju na ústa. Lili bola strašne naštvaná, ale nedokázala ho od seba odtrhnúť. Nevedela sa brániť. Ľúbila ho. Potom jej naposledy pozrel do očí a zašepkal : „Ľúbim ťa.“ A odišiel.

Lili o tom premýšľala. Celé dni a noci. Čo to vlastne znamená mať dieťa. Mať sama dieťa. A či to naozaj za to stojí. Bola však slabá. A keď opäť prišiel za ňou Noe, pustila ho a udobrili sa. Chvíľu mu trvalo, kým ju presvedčil o „odklade tehotenstva“.

„Neplánovala som to. A keby som mohla, zabránim tomu, aby sa to stalo. Ale keď je to malé už na svete...“

„Nie je na svete, je v tebe. A ak by aj na svet prišlo, premýšľaj, do akého prostredia by sa narodilo. Toto nie je miesto pre neho. Zatiaľ nie. Buď rozumná...Veď ja ťa ľúbim, prečo by som ti chcel zle?“

„Lebo ti nejde o mňa, ale o tvoju povesť. A o tvoju ženu.“ Smutne povedala Lili, ale z jej hlasu bolo počuť, že s týmto je už vyrovnaná.

A tak ju presvedčil. Lili si dohodla termín v nemocnici. Noe mal síce v tom čase služobnú cestu, tentoraz konečne naozajstnú, lebo doteraz svoje „služobky“ trávil u Lili. Ale sľúbil, že dovtedy sa vráti a pôjde s ňou, aby na to nebola sama.

Lili bola v ten deň nervózna už od rána. Každú minútu, každučkú sekundu premýšľala nad tým, či to neodloží. Či nebude lepšie keď tam nepôjde. Či neutečie. Či to je správne...Bála sa. Strašne. A ráno, keď vkročila do nemocnice, začalo ju striasať. Cítila sa, ako keď niekto začne nechtami škriabať po tabuli. Bolo to nepríjemné. Keď sa prezliekala do pláštika, ktorý jej dali, keď jej robili vyšetrenia...myslela iba na to, že je ešte čas a že ešte má dieťa. Ešte môže odísť. Tu ju nikto zastavovať nebude. Ale neurobila to. Vydržala všetky procedúry. Aj keď bola sama a Noe neprišiel, ako sľúbil. A keď sa po obede dostala na sálu, modlila sa. Za nič konkrétne. Len sa modlila. Možno to malo byť za spásu vlastnej duše, možno za spásu toho nenarodeného dieťaťa, možno si chcela vyprosiť úľavu, ktorú by si konečne zaslúžila, možno chcela počuť, vidieť alebo cítiť nejaké znamenie, že to nie je chyba, že to nie je hriech. Ale nič sa nedialo. Napokon dostala narkózu a už bolo rozhodnuté. Chladivé nástroje vytiahli z jej tela dieťa. Zhluk buniek. Život.

Keď sa prebrala a bola už pri plnom vedomí, chytila si brucho. A tak veľmi tam chcela cítiť svoje dieťa. Chcela počuť, že sa zákrok nepodaril a že pre komplikácie nemohli potrat vykonať. Chcela počuť zázrak a vo svojom bruchu ho cítiť, ale nestalo sa. Oznámili jej, že zákrok sa podaril bez väčších komplikácii, nebola nijak zvlášť poškodená maternica, ale musí sa teraz hojiť po tehotenstve. Ani jej to ešte nedochádzalo. Bola chladná a zdalo sa, že jej to ani príliš nevadí. Vyzerala skôr rozčúlene ako nešťastne a zúfalo. Po pár hodinách ju pustili a ona mohla odísť domov. Naspäť k istote a svojej životnej rutine.

A celý tento príbeh končí tragickým obrazom, ako Lili leží na posteli schúlená, neplače, skôr krváca z očí, zúfalou rýchlosťou sa jej od sĺz mokrí posteľné prádlo, nedokáže plynulo dýchať, akoby sa nemohla nadýchnuť, iba dychtí po vzduchu a zdá sa, že od smútku pokryvenú tvár nenarovná už nič. Jednou rukou si nestíha utierať slzy a druhou si stísa brucho, akoby ho bolesťou chcela potrestať za svoje nešťastie. Vonku je už večer a tma a v celom byte je pozhasínané. A do tmy svieti len svetielko z odkazovača, na ktorom sa stále prehráva ten istý odkaz z dnešného doobedia :

„Lili, milujem ťa. Nerob to, prosím. Premýšľal som a chcem s tebou dieťa. Teraz a hneď. Hovoril som s ňou. Budem sa rozvádzať. Zobrala to dobre. Rozdelíme si majetok a som slobodný. Som už len tvoj. Milujem teba aj naše dieťa. Ľúbim ťa. Prepáč, že meškám, ale už sa za tebou ponáhľam.“

A keď o pár hodín prišiel, nedostal sa dnu, lebo znútra bol v zámke zalomený kľúč a keď klopal, nikto sa neozýval. Aj keď Lili bola dnu a zúfalo sa hľadala v prázdnote. Neotvorila mu. Tento deň a už ani žiadny iný. Toto bola posledná rozlúčka Lili s Noem.


„Nikdy som si nemyslela, že to bude tak ťažké. Odvšadiaľ ma presviedčali, že to nie je dieťa, to je len zárodok, necíti bolesť, nečaká, že sa narodí, lebo ono ešte nevie, čo to je svet. Ale nikto nehovoril o tom, ako to bude bolieť mňa. Ani tak nie v bruchu, ako skôr na duši. Že budem každý deň pozerať na kalendár a premýšľať, koľko by malo dnes moje dieťa dní a týždňov. Že budem vidieť v parku mamičky s kočíkmi a ja budem sama. A budem cítiť ešte väčšiu vinu ako kedykoľvek pred tým. Nikto nevravel, aké to bude ťažké potom...Je mi smutno a bojím sa. A keď som sa dozvedela, že to bolo na nič... Že stačilo o pár hodín počkať...Robila som to preto, lebo som ho ľúbila a myslela som, že to je skúška, ako veľmi ho mám rada. Že ak uvidí, že som ochotná vzdať sa dieťaťa, uvidí, ako ho milujem a opustí ženu. A budeme spolu, budeme mať ďalšie dieťa, ktoré nám vynahradí toto. Ale to sa nedá. Aj keby sme mali sto detí, žiadne z nich nebude to, ktoré som zabila. Najprv som obviňovala jeho, potom som nenávidela seba, život, doktora...chvíľu som bola obeť, potom vrahyňa. A počuť : „„prepáč, ruším, nedávaj to preč, rozmyslel som si to...““ bolo to najponižujúcejšie a najbolestivejšie na svete. Neviem, či sa rozviedol. Odvtedy som ho nepustila do môjho sveta, nevidela som ho a ani mu nezdvíhala telefóny. Je to vyše pol roka a ja si stále vyčítam, že som ten termín neposunula o deň, aby som si stihla vypočuť jeho odkaz a zachrániť tak Adama. Naše dieťa. Dala som mu aj meno...“ plakala. „Môjho Adama.“

Spisovateľov komentár k príspevku

uryvok


Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Aššurballit
4 body
...toto uz sa vezie na tej druhej polovci prvej casti ktora sa mi uz nelubila..  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa11. januára 2006 08:47:46
styri body...slaby. To este nie je najslabsi, takze mam na com robit. Ale to mozno este len pride, ak niekedy este nieco uverejnim. Ratam s tym, ze sa to nebude lubit kazdemu. Kam by som to potom dopracovala?Na nobelovu cenu za literaturu? No este to tak.Este ze ta mam.  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa13. januára 2006 10:31:32
Aššurballit
..a mimochodom...styri body u mna ze skor nie ale nemam chut kvoli tomu vyskocit zavretym oknom...usmev,,,,  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa13. januára 2006 11:32:53
Aššurballit
...no hej..ja som taky dobrak...kazdemu pomaham...usmev... ...mne sa skratka lubi ta tvoja nadhladova poloha...ta ti podla mna ide lepsie...asi tak..  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa13. januára 2006 11:29:42
usmev  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa15. januára 2006 11:02:37
dobre, ja ti verim. Mozno presedlam na pisanie vtipov do jedneho nemenovaneho slovenskeho casopisu, kde ich uverejnia na nahej fotke dievcata dna. Tam sa moj nadhlad lepsie uplatni.  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa15. januára 2006 11:01:44
Aššurballit
..nahodou to si vzdy s radostou precitam...usmev..  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa15. januára 2006 11:08:47
10 bodov
detto  
Spisovateľ/AutorStanislav Haber Pridané dňa5. januára 2006 18:32:47
dakujem, vazim si to.  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa5. januára 2006 19:24:58
az teraz som si precitala aj Prepac, meskam. A musim uznat, ze dvojka ma viac nadchla, mozno aj preto, ze tam slova Prepac, meskam maju vacsiu vahu.  
Spisovateľ/Autormaxi Pridané dňa15. augusta 2005 23:59:54
aj ja som dala 10bodov, je to fakt uzasne... je to realne v tom, ze niekedy par minut rozhodne a tento pribeh by som fakt nechcela zazit na vlastnej kozi. fakt super!  
Spisovateľ/Autormaxi Pridané dňa15. augusta 2005 23:32:30
Precitala som si obe poviedky s nazvom "Prepac, meskam" . Velmi sa mi pacia, su napisane neuveritelne realne, az si clovek mysli, ze je ich sucastou ... akoby ich sam prezil ... prinutilo ma to trosku sa zamysliet nad zivotom.Davam ti za ne najvyssi pocet bodov.  
Spisovateľ/Autoruniqa Pridané dňa15. augusta 2005 22:26:24
Dakujem. takto som sa na to este nepozerala. Necakala som, ze by to niekto az tak pochopil. Este raz, dakujem.  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa15. augusta 2005 22:40:24
No napísal som ti k tomu kritiku, uvidim, či sa tu objavi a chcem k nej ešte dodať, že sa teším na ďalšie časti, lebo až teraz som si všimol, že máš tam poznámku "úryvok".  
Spisovateľ/AutorGardenboy Pridané dňa9. augusta 2005 16:38:42
Nina Nevska niniw
veľmi sa mi to páčilo Teším sa na tretí príbeh Bude?  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa5. augusta 2005 17:42:27
treti pribeh uz je, dokonca aj stvrty, ale vsetky dokopy tvoria jeden celok, ktory je prilis dlhy na to, aby som ho tu uverejnovala. Tie pribehy maju aj svoju pointu a umyselne sa rovnako volaju, ale to je tazko vysvetlit, kym to necitas cele aj so sprievodnym slovom...no mozno sa odhodlam este kusok z toho celku tu uverejnit.ak sa budu pacit tie zu uverejnene  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa5. augusta 2005 20:38:30
Nina Nevska niniw
chapem tvoj umysel - nechcela som sa predtym velmi rozpisovat, ale podme na to: nazov "Prepac, meskam" I, II, III atd ... tato veta bude "ustrednym motivom" - hlavnou myslienkou vsetkych tvojich poviedok Na jednej tejto vete rozvinies mnoho pribehov (poviedok) Pointa je tam jasna, netreba ani sprievodne slovo :o) Aj ked mnohi nemaju radi, ked hovorim o knihe, viem si predstavit tvoju knihu zozbieranu s tymito poviedkami, samozrejme s nazvom "Prepac, meskam" Vyborny napad! Drzim prsty  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa5. augusta 2005 21:27:49
no, vlastne to je cele o ludoch, ktory sa stretli na lieceni,co sa vola Prepac meskam. O ludoch, ktorym ta jedina veta zmenila zivot. Liecenie, kde sa davaju odznaky a navzajom sa povzbudzuju. Liecenie, ake nikdy neexistovalo,ktore som si vymyslela, ale je to akasi obdoba protialkoholickeho, pripadne pritodrogoveho liecenia. Oba pribehy, ktore som tu uverejnila maju na konci priamu rec, ktora nie je sucastou poviedky, ale su to vypovede na sedeni.preto hovorim, nie je to cele, ale naozaj si tvoj nazor vazim. Uznanie od takej dobrej autorky sa nedostava kazdy den.  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa5. augusta 2005 21:36:36
...ako doteraz, Tvoje prispevky sa mi pacia, je v nich zivot, skutocne pocity a city, ktore najprv posobia fadne a ako klise, aby potom zatali do ziveho. Lilith je mysticka bytost, zrejme to vies, ked si sa takto odvazne pomenovala a aj Tvoje prispevky su mysticke, hoci posobia skutocne.  
Spisovateľ/AutorStanislav Haber Pridané dňa5. augusta 2005 08:01:07
Velmi pekne dakujem, tesim sa, az si precitam aj ja nieco od teba.Zaujimalo by ma, nad cim premyslas...  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa5. augusta 2005 10:31:20
...nie je to ziaden problem, staci si kupit nejaku moju knizku, alebo si ju pozicat v kniznici...  
Spisovateľ/AutorStanislav Haber Pridané dňa5. augusta 2005 14:07:50
aha  
Spisovateľ/AutorLilith Pridané dňa5. augusta 2005 14:49:46
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8