Závoj 1

Spisovateľ/ka: Rafael | Vložené dňa: 8. augusta 2018
http://citanie.madness.sk/view-51888.php
PRVÁ KAPITOLA 

 

  Padal súmrak. Bol ale zastretý sivými mrakmi prinášajúcimi dážď. Preto sa všetko zdalo tmavé a ponuré, všetko ladilo k pochmúrnej atmosfére cintorína. Ostatky starých zvetraných náhrobkov sa miešali s tými krásne novými. Napriek tomu vyčnievali zo zeme ako zuby príšery.
  Zadul jemný vietor, stromy plné listov zaševelili.
  Pri čerstvom hrobe stála už len malá skupinka piatich-šiestich ľudí, väčšinu z nich tvorili muži. Aj tí boli pripití, vrátili sa po kare aby sa naposledy rozlúčili. Jeden vytiahol malú nádobku a vylial kvalitnú whisky na hlinu. Nevšímali si prizerajúcu sa trojicu.
  Iason sedel na odlomenom kúsku kríža, no aj tak bol dosť vysoko. Nohy sa mu hompáľali vo vzduchu, vyškieral sa od ucha k uchu. Tayo sa ležérne opieral o jeho kamenný bok jednou rukou, David postával najviac vzadu s rukami prekríženými na hrudi.
  "Nemám rád takéto miesta..." ozval sa ako prvý. Iason s Tayom sa na neho pozreli.
  "Nepríde ti to nostalgické?" opýtal sa Iason a otočil sa späť na rozlúčkový sprievod. "...aké mrhanie..." zahundral si pre seba.
  "Nie, nepríde."
  "Si veľmi upätý, David!" zívol otrávene Tayo, no naďalej ho sledoval. "Máš vôbec ženu? Ak áno, čudujem sa, že s tebou ostala."
  David sa napaprčil.
  "Mal," ozval sa zrazu Iason.
  "Čo?" spýtal sa Tayo, vzhliadol hore k nemu. Iason sledoval odchádzajúcich ľudí.
  "Pýtal si sa, či má ženu. Iba som ťa opravil, či mal ženu."
  Tayo mykol plecom.
  "Vás dvoch do toho nič nie je!" ukázal na nich prstom David.
  "No, no len sa nerozčuľuj," chlácholil ho Tayo a znovu zaujal pohodlnú polohu. Viac si ho nevšímal. "Priveľmi lipneš na nepodstatných veciach."
  "Čo si to povedal?!" spýtal sa výhražne David, ruky spustil vedľa tela, prsty zaťal v päste. "Nepodstatné veci?"
  Svojimi slovami a tónom hlasu na seba opätovne pritiahol pozornosť oboch mužov. Dokonca sa Iason celý obrátil, aby na neho videl. Tayo zhodnotil situáciu, prezrel si rozčúleného Davida, ale strach nemal.
  "Áno, nepodstatné. Nepotrebuješ viac nad nimi uvažovať, ani sa k nim vraciať ani o nich hovoriť. Stratili na význame, len si to nechceš priznať," stíšil hlas, pozrel do zeme. Iasonovi sa zdalo, že sa potrebuje o tom presvedčiť aj sám. "...iba si tým jatríš rany," nakoniec zahundral.
  David viac nevydržal, hodil sa po Tayovi ako besný. Spolu dopadli na zem, len-len že si Tayo netresol hlavu do kusu ramena, čo ostal z kríža. Útočník trieskal päsťami do Taya, ktorý sa snažil brániť. Podarilo sa mu zo seba zhodiť Davida.
  "Čo sa ti robí?! Úplne si sa zbláznil?!" vrieskal Tayo, keď sa snažil postaviť. Necítil bolesť, no ten tlak úderov nebol veru príjemný.
 "Nevieš o čom hovoríš! Spomienky na moju ženu, na decko, to jediné mi ostalo. A ty povieš, že sú to nepodstatné veci?!" reval nepríčetne David.
  Tayo sa neveselo zasmial.
  "Si šialený idiot."
  David sa na neho vrhol znovu. Tayo sa ale nedal zaskočiť a dal sa do protiútoku. Podarilo sa mu ho na chvíľu znehybniť.
 "Neznášam tento život! Neznášam, čo sa zo mňa stalo!" metal sa Tayovi v náručí. Nakoniec sa mu podarilo vyslobodiť, tackavo od neho odkráčal.
  "Nie si šialený idiot, ale totálny imbecil!" neodolal Tayo.
  Iason ich z výšky sledoval, no nechystal sa ich od seba oddeliť. Obaja sa potrebovali vyventilovať. Prešiel si tým tiež. Ale on sa vybúril na Calemovi.
  Už sa mu zdalo, že sa pustia do tretieho kola, keď pocítil na chrbte čísi pohľad. Otočil hlavou. Pomedzi pomníky kráčala vysoká postava v čiernom, plášť jej vial vo vetre. Vyzeralo to efektne.
  Vedel kto to kráča ku čerstvému hrobu, na ktorý sa pred momentom pozreli, a vedel, čo mal znamenať ten pohľad. Rezko zoskočil dolu medzi dvoch kohútov.
  "Stačilo by, nie? Za chvúľu sa to začne a vy sa tu mlátite."
  "To on mláti mňa!" ohradil sa Tayo.
  "Zaslúžiš si to!" nedal sa David. "Prečo sa do toho vôbec pletieš, Iason?!"
  "Nemôžem?"
  "Uhni mi z cesty, ešte som neskončil," ozval sa výhražne David a pohol sa k Tayovi. Iason sa ani nepohol. Len čo ho chcel David odtlačiť, schytil ho za ruku a vykrútil mu ju. David zastonal, no nie od bolesti, ale od nervozity. Chcel sa vyslobodiť, no Iason zatlačil ešte viac, podkopol ho a dopadol do vlhkej orosenej trávy.
  Tayo to sledoval s otvorenými ústami.
  "Preboha, kde si sa to naučil?"
  Iason vzhliadol. Cítil ako David bojuje pod jeho rukami.
 "Doma," povedal jednoducho. "Dúam, že ste skončili."
  "Ja určite," odpľul si k nim Tayo.
  "David?" pozrel Iason dolu.
  "Nechaj ma..."
  "Si pokojný?" David nepovedal nič, no Iason ucítil ako jeho pohyby ustali. Úplne sa uvoľninl. "...výborne. Je mi ľúto, čo povedal Tayo, no hnevom alebo agresiou nič nevyriešiš."
  Uväznení čosi zamrnčal a Iason ho pustil. Obaja sa postavili, David si šúchal rameno, snažil s ním zakrúžiť.
  "A ešte čosi," povedal Iason s vážnou tvárou. Zvedavo sa na neho pozreli. "Nie si jediný, kto o niečo prišiel," dopovedal a usmial sa.

 

  Calem obišiel odchádzajúcu skupinku, no svojim zjavom na seba priatiahol pozornosť dvoch triezvych dám, ktoré tam boli. Na pozdrav im mierne kývol hlavou a pokračoval bez toho, aby sa obzrel. Čo sa nedalo povedať o nich. Začul za sebou ich tlmený rozhovor, ktorého hlavnou témou bol určite on.
  Nevšímal si to, prechádzal pomedzi hroby aby sa dostal k tomu najčerstvejšiemu. Bol tesne pri ňom, keď uvidel Iasona sedieť na rozborenom kríži. Vedel načo sa pozerá. Nemal chuť ani čas zasahovať, preto stačil jediný silný pohľad dožadujúci sa riešenia. Iason skočil dolu.
  "Máš to ale opäť zberbu," poznamenal Illie s pohŕdaním. Calemovi vadili jeho hávy plné zlata. Neboli to len výšivky, ale aj samotná látka, čo mu klali oči. Bol ako Slnko na pravé poludnie- žiarivý a neprehliadnuteľný. A samozrejme jeho arogantné vystupovanie.
  "Prečo sa do neho stále navážaš, Illie?" spýtal sa Salomte.
  Illie si prezrel tretieho prichodiaceho. Bol rovnako vysoký oni dvaja, pekná tvár, tmavé vlasy spletené do dlhého vrkoča. Na jednom ušnom oblúku mu svietila strieborná náušnica. Šaty mal nové, celé biele.
  "Prečo sa obliekaš tak vyzývavo?" vrátil mu to.
  Salomte dvihol plecia v neurčitom geste.
 "Páči sa mi vytŕčať z davu. No ty mi nemáš čo vyčítať. Cal nie je sám komu viadí to tvoje úžasné oblečenie. Snažíš sa tým zakryť svoj chabý intelekt?" spýtal sa nevinne.
  Illie ho prebodol očami, ale nemienil sa nechať vyprovokovať.
  "Ako počujem, vaše rozhovory sú stále záživnejšie," ozval sa Calem, položil si znudene ruku na meč, čo mal pripevnený na boku.
Salomte sa usmial.
 "Nie je nič lepšie, ako bratské podpichovanie však, Illie!"
 "To je úmyslené navádzanie na konflikt," odpovedal namyslene oslovený.
  Ako tak na neho Calem pozeral, nemohol sa zbaviť pocitu, že má Illie z niečoho obavy. Z jeho vystupovania sa to nedalo vyčitať, no oči boli otvorenejšie. Pozorne sledoval Salomteho. Žeby tu bol kvôli nemu?
  "Čo tu robíš, Illie? Nemyslím si, že tento bude prípad pre teba. Vyhýbaš sa im," poznamenal Calem.
  "Nudil sa, preto prišiel," ozval sa prvý Salomte. Calem mu neveril. Ani jednému z nich.
  "Nepýtal som sa teba."
  "Nepaprč sa, Cal," usmial sa Salomte.
  "Nič také nerobím."
  "Ako myslíš. Tak odpovedz, Illie. Prečo si tu?" spýtal sa tiež Salomte. Bola to očividná narážka. Calem aj Illie to vycítili, no na zlatého to zapôsobilo viac. Calem cítil, že sa medzi nimi čosi deje.
  "Lebo chcem!" ohradil sa. Pozrel raz na jedného raz na druhého. Chvíľku prešľapoval na miestie, nakoniec sa otočil ku Calemovi, že sa mu prihovorí, keď si to rozmyslel.
  Salomtemu to neušlo, ale tváril sa neutrálne.
  "Aha, náš hosť prichádza!" ozval sa náhle, ukázal prstom doľava. Kráčal k nim muž. Calem sa pozrel tým smerom. Bolo to krátke rozptýlenie, ale stačilo to, Illie bol preč.
  "Čo sa deje, Salomte? Ste vo vojnovom stave?"
  "Zatiaľ nie..." povedal bez toho, aby sa na neho pozrel. Calemovi sa tie slová nepáčili.

*
  Iason, Tayo a David stáli vedľa seba, sledovali scénku vpredu. Nakoniec sa muž v zlatom oblečení vytratil ako para nad hrncom. Iason sa víťazoslávne pozrel na Taya.
  "Čo som ti hovoril? Prišiel."
  "Dobre, prachy sú tvoje," pripustil Tayo neochotne.
  "Kto bol v tom zlatom? Ešte som ho nevidel," spýtal sa David.
  Nikto neodpovedal, iba sa pozerali pred seba, kde stál Calem. Ticho pretrhol Tayo.
  "Ja som ho videl, ale netuším kto to môže byť. Neviem ani, čo je zač Calem. Pohybuje sa medzi nimi a nami."
  "Chlapci, chlapci," zatiahol Iason. "Načo to chcete vedieť?"
  "Povedz rovno, že to netušíš ani ty," poznamenal David.
  Iason sa na neho pozrel a široko sa usmial.
 "Priznávam sa."
 "Fakt to nevieš?" spýtal sa Tayo prekvapene. Zdalo sa, že Iason je informovaný viac ako oni.
 "Mám len svoje dohady, takže nič, čo by stálo za to. Ale ak chcete, môžeme si povedať svoje úvahy a vybrať tú najlepšiu?" spýtal sa zvesela.
 "Ten v zlatom sa mi nepáčil. Vyzeral pyšne a neprístupne. Nebude to nejaký generál alebo čo?" skúšal David. "Ten v bielom bol aj pri mne. Bol mi najsympatickejší."
  "Tak prečo si išiel s Calemom?" spýtal sa Tayo.
  David nevrlo odpovedal:
  "Pretože niečo na ňom bolo také... hm, zlé. Akoby mal len masku. Zato Calem bol pokojný, nenaliehal, len čakal."
  "To si povedal krásne," uznal Iason.
  "Kto je to podľa teba?" dožadoval Tayo.
  "Ja neviem!"
  "No vidíte, nie je to také ľahké, nájsť im povolania," poznamenal Iason, pozrel na každého.
  "Pre mňa sú to hlavní verbovanci do armády. Asi sú na iných stranách," dokončil Tayo presvedčení svojou pravdou.
  "Myslíš si, že keby boli nepriatelia, bavili by sa tak spolu? Tak pokojne?" poznamenal David. Tayo po ňom hodil zamračeným pohľadom.
Znovu v tichosti stáli, zabratí vlastnými myšlienkami.
  "Ach, práve som si spomenul!" zvolal Iason, poklepal si zamyslene po čele. "V meste, kde som býval sa recitovala taká riekanka, či čo to bolo."
  "Aká riekanka?" spýtal sa zvedavo Tayo.
  "Neviem kto ju vymyslel, ale celkom sa hodí na našich verbovancov."
  "Pamätáš si ju? Povieš nám ju?" zapojil sa aj David.
  Iason si veľavravne odkašľal a prehovoril hrubým hlasom:

 

 

Ak si nevieš ešte rady,
pozri na tri svetské strany.
Východ stráží Posol zlatý,
spravodlivý je ním vzatý.
Pozor si daj na západ,
biely Kráľ je plný zrád.
Na juhu je ďalší, tretí:
chladný ako čierna tma,
Prievozníkom zove sa.

 

  Obaja si to vypočuli, pozreli na seba a v tom sa Tayo rozosmial.
  "Krásny prednes, Iason! Skutočne!" pučil sa od smiechu. "Väčšiu hlúposť som nepočul!"
  "To bolo..." David nedokončil. Nevedel nájsť správne slová, ako neuraziť Iasona.
  "Neviem načo ste ju chceli počuť," zahundral recitátor urazene, zahľadel sa na Calema a toho v bielom. Mal dojem, že sa volal Salomte.
  "Ja si stále myslím, že sú to generáli, čo verbujú do vojny," utieral si slzy Tayo.
  "Mali by sme to ukončiť. Len sa zase pohádame, nič viac," poznamenal Iason, ktorý jediný veril tej starej povedačke.
  "Ale niečo sa stane. Uvidíte," ukončil rozhovor David.


Spisovateľov komentár k príspevku

HI! Nový príbeh, enjoy!


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8