Básne

Spisovateľ/ka: Michal Guľôčka | Vložené dňa: 31. júla 2007
http://citanie.madness.sk/view-6726.php
Jelena
.
od vody vanie vietor zlý
ty nie si iná
ty len moja si
.
môžeme sa spolu milovať
od rána do rána
ja budem ťa maľovať
v diaľke snívať za zvuku
slabučkého soprána
.
poď chytím ťa za rúčku maličkú
a ty si oprieš o mňa svoju
hlavičku

.

večer
.
včera večer tma ozrutná sedela na mojom pleci
a zvuk ohňa a šamanských bubnov a dáka myš
šuchla v dákom vreci
.
bál som sa moja milá
bál som sa tej tmy
bál som sa pohľadov
aj nočnej hmly
.
a ty si sypala na okná nočný sneh
na jazyku víno a na perách hriech
.
zasmej sa
ešte chvíľku sa smej
kým láska s nenávisťou skončí
a ty ohník hrej
.
zasmej sa
ešte chvíľku sa smej
kým noc sa skončí
v tej dobe zlej

.


republika smútku
.
včera večer sa republika zahalila do farieb smútku
a anjel na kolenách niesol hlavu v smútku
vraj už zlé je všetko čo dobré má byť
ja už nevládzem sa za pravdu sveta biť
.
svet je zlý
klamstvá a podvody
pred zlým sa klaniame a odovzdávame odvody
.
republike
čo okráda nás
a voľnosť všeobecných más
je tu zas a zas
.
ja nechcem žiť v tomto skazenom svete
ja túžim po voňavom kvete
a dlhom lete
.

cirkev
.
cirkev je zlá
podlá a mdlá
vo svete tmár
klania sa modla
.
farár ma autá tri
a tenisový kurt
za všetko môžeš ty
jedna z kresťanských kúrv
.
nenechajme sa okrádať cirkvou zlou
ochráňme sa pred touto slepou hmlou

.

Slovensko
.
slovensko moje
rodisko moje
moja láska
moja vlasť
sadnem si ja k tebe na peľasť
.
slovensko
tie lúky tak daľekosiahlé
potôčiky
a lesy
a krásne nočné plesy
plesá
moje srdce plesá
a keď vidím ako moja hlava klesá
.
chcem ťa navždy milovať

Spisovateľov komentár k príspevku

Mojim snom je stať sa profesionálnym spieovaťeľom. Uvítam akúkoľvek kritiku.Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
bomba..kruta super zabavka takto v noci...dakujem gulko-ballitko:-)  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa30. augusta 2008 03:41:32
Keby si bol cierny, vzal by som ta do gangu.  
Spisovateľ/Autorčernoch Pridané dňa19. septembra 2007 21:02:32
Milí priatelia literárneho slova, keďže sa mi nechce odpovedať každému z Vás zvlášť, odpoviem vám v jednom komentári. Milá Flying, píšeš že nechceš hodnotiť čo je a čo nie je v poriadku, pritom to napokon robíš. Označuješ moje rýmovanie za žalostné? Na základe čoho? Kto určuje aké su nežalostné rýmy? Prepáč, ale to čo hovoríš? Prečo nekonkretizuješ? Že sú to gramatické rýmy? Áno sú? Vedela si však napríklad posledný držiteľ Ivana Kraska písal tiež gramatickými rýmami? Nepočula si o obnove gramatického rýmu ako výrazového prostriedku? Nepočula si o návrate k jednoduchosti a priamočiarosti poézie? Ak nie tak ma to veľmi mrzí a poradím azda len jedno - doštudovať. Čo sa týka básne cirkev, tak báseň sa nesnaží o obrazové stvárnenie. Jej zámerom je vyprovokovať spoločnosť, otvoriť jej oči. Báseň je úmyselne postavená na zdanlivej jednoduchosti. To umožňuje vyostriť ako najviac je to možné. Vychádzam pritom z filozofie tzv. postpankovej.poézie, ktorá hovorí že akékoľvek básnické okrasy odvádzajú od podstaty problému. Som rád že si pochopila nosnú tému - cirkev je zlá. Áno to som chcel povedať a za tým si stojím. Nemusíš sa báť, mňa si neurazila, mňa môže uraziť len mne človek.:-) Milá Skarabea som rád, že si napokon odhalila a priznala verejne svoju chybu. Mýliť sa je ľudské. :-) Tvoj návrh sa mi však nepáči. Nevyjadruje to čo som chcel povedať. Milá Katka77, beriem tvoje poznámky, aj keď s nimi žiaľ nemôžem súhlasiť. Ako som už písal ide o ďalší krok k obnoveniu dnes žiaľ už zaznávaného gramatického rýmu. Áno, teší ma že si odhalila ten odkaz na Františka Krištofa Veselého. Toho speváka mám ja osobne veľmi rád, tak som si dovolil malý intertextový odkaz. Som potešený, že niekto ešte počúva starú dobrú muziku.:-) Rokov mám toľko koľko som napísal v profile. Nemám dôvod klamať. :-) Milý Erik Šimšík, už som rapísal aj Skarabey, že mýliť sa je ľudské, ale mrzí ma, že sa mýli toľko ľudí. Teba vrátane. Akoby si ani nečítal, to čo som napísal. Nesnažíš sa preniknúť do podstaty problému. Inak by si toto nemohol napísať. Pekný deň želá Váš Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa31. júla 2007 18:18:29
Skarabea
počúvaj, ty by si mal asi písať prózu, alebo do kategórie literárna kritika. podľa mňa si ešte príliš mladý na takéto reči, keby si tam nemal rok narodenia, myslela by som si že si nejaký šesťdesiatnik prepáč ak som ťa urazila, to som naozaj nechcela ešte musím podotknúť k tej cirkvi. Proste mi to nedá. ale nikomu nechcem vtláčať môj názor. Je celá cirkev zlá, alebo len jednotlivci?  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 18:44:42
Ero Šampanski
haha, michal, co takto zvazit, ze sa nemyli tolko ludi, ale TY... zjavne ti chyba akykolvek pocit sebareflexie a uznanie moznosti vlastneho omylu. ja som cital, co si napisal... a myslim, ze povazovat tvoju poeziu/ ak sa to poeziou da nazvat, pretoze aby to bola poezia nestaci mat rymy a ty tam mas snad iba len to, umelecka hodnota=0/ za dobru moze iba absolutny laik...a mas pravdu gramaticky rym je zaznavany a to z dovodu, ze tie vsetky generacie pred nami vycerpali jeho moznosti a pomocou neho sa da napisat uz len, to co tu bolo... nehovorim, ze ho tiez obcas nepouzivam, ale nemam nanom postavenu kompoziciu svojich basni ako ty... a je mi uplne u prdele, ci to niekto obnovil alebo nie... okrem toho jednoduchost a priamociarost poezie, ako pises, neznamena, ze z nej vymyzne umelecka hodnota ako v tvojom pripade a to, ze je nejaka postpankova poezia, neznamena, ze je to kvalitne...aj v hudbe boli boy bandy ala bckstreet boys a ake boli oblubene, pritom je to uplne hovno...(to len ako priklad) a co sa tyka, formulacie tvojich prispevkov, tak vobec sa nemusis obtazovat s neustalim pisanim mila/ý, alebo s pozdravom... ak si si nevsimol nikto tu formalne nekomunikuje... iba, ze by si tym chcel podtrhnut svoju nadradenost a intelektualizmus, co je len jeden z tvojich dalsich omyslov, lebo mne pripadas ako namysleny, nadradeny pseudointelektual, co teraz zacal pisat a mysli si, ze zrovna nanho cakala literatura... S pozdravom, Tvoj obdivovatel Erik :) cmuq  
Spisovateľ/AutorEro Šampanski Pridané dňa31. júla 2007 18:39:43
Milý Erik Šimšík píšete, že som arogantný, ale Vaša odpoveď je ukážkou arogancie, znôška krivých obvinení a lži. V snahe zosmiešniť ma ma nazývate namysleným nadradeným pseudointelektuálom. Sám však dodávate argumenty, ktoré sú chybné, Vravíte, že gramatický rým je vyčerpaný - omyl! Gramatický rým bol vyčerpaný v istej dobe. V dnešnej dobe sa vďaka vývoju jazyka opäť obnovil. Vznikli nové slová. Nové slovné kombinácie. Pripúšťam, že na začiatok som dal trošku ľahšiu tvorbu, ale to nemení nič na tom, že odmietate rešpektovať fakty a ignorujete ich, ako spomínate je Vám to u prdele. To znamená, že nie je s Vami o čom komunikovať, keďže Vy komunikovať nemienite. Vašou jedinou snahou je uraziť ma. Napriek tomu želám Pekný deň Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa31. júla 2007 19:04:30
Ero Šampanski
kludne mi tykaj, aj ked som o cele dva roky starsi, ja si nepotrpim :D kde si cital, ze gramaticky rym sa vracia? chcem priamy odkaz... pretoze to, ze si to povedal ty mi nestaci a nenasvedcuje tomu nic... lahsiu tvorbu si dal? tak to sa tesim na tazky kaliber... a mas pravdu, chcem ta urazit, lebo ty ma tymito vsetkymi prispevkami strasne urazas a maximalne mi vrie krv... ako si sa mohol spytat urana235, ci je gay??? to uz hovori cele za seba... lol, 18 rocny, co sa hra na sestdesiatnika :D  
Spisovateľ/AutorEro Šampanski Pridané dňa31. júla 2007 19:08:52
Milý Erik Šimšík, prepáte nebudem Vám tykať, pretože si vás nevážim. Priamy odkaz na to nemám, ale môžeš si naštudovať knihy od Jána Křesadla, Petra Šantu, Juraja Kádera. Všetky vyšli približne v posledných dvoch rokoch. Urana som neurazil, len som sa spýtal, či má jeho nick reálny podklad, asi neviete, že uranizmus je pohlávna náklonnosť muža k mužovi, ak máte pochybnosti, overte si to. Dovidenia. Váš Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa31. júla 2007 19:15:44
hlavicka / malicka je podla teba nova kombinacia? moje / moje? inak vsetko v poho?  
Spisovateľ/Autorpic Pridané dňa31. júla 2007 19:07:09
Milý skrat ako som spomínal už v príspevku dole, v tomto prípade ide o intertextový odkaz. Je samozrejme, že nemôžem vytvárať len nové kombinácie, ale aj staré majú svoje kúzlo a svoje opodstatnenie. Inak všetko v pohode. Ďakujem za opýtanie. Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa31. júla 2007 19:10:13
Skarabea
to s becktreet boys si ma fakt našktval...fuj ti:)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 18:47:34
Ero Šampanski
kruta realita... je to shit...:) ale nahnevat som ta nechel, kazdy ma nazor... :)  
Spisovateľ/AutorEro Šampanski Pridané dňa31. júla 2007 18:49:46
Skarabea
odpusteno  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 18:51:15
Ero Šampanski
zabudol som arogantny.. :)  
Spisovateľ/AutorEro Šampanski Pridané dňa31. júla 2007 18:47:18
Skarabea
ani to "večer večer" nechápem. Mohol by si vysvetliť?  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 14:51:32
aj ty si tam precitala vecer vecer? ja som nad tym 5 minut dumala... je to tam dvakrat ze "vcera vecer"... a ja som to stale citala vecer vecer... heh... :)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 14:58:59
Skarabea
no zbohom! som ja ale tupec! ale aspoň nie som sama. ospravedlňujem sa Michalovi. ale aj tak to je v dvoch básňach...  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 15:01:37
no ved potom aj ja som tupec :D ale tak to nic nemeni na tom, ze dat to do dvoch basni, navyse ked ich prezentuje spolu, na zaciatok versa... je dost mimo.. teda, misko, nic v zlom... :P takze sme v tom nevinne, skarabea ;)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 15:04:48
Skarabea
uf, si ma upokojila. milý miško, dúfam, že ťa toto od písania neodradí, lebo každému sa občas pritrafí...navyše ak začínaš.  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 15:08:36
chichi, no mne mily misko pripada akoze je odhodlane nad vecou s kludom anglicana... takze tak :D ale mozem sa aj mylit. tak v tom pripade to neber osobne, misko :D  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 15:14:57
Skarabea
asi jo... a to sebavedomie, to ti poviem...  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 15:19:08
ako ved sebavedomie nezaskodi, bodaj by som mala aspon minimum z toho jeho :D ale ako napisal assurovi ze:Milý pán Aššurballit, toto je výsmech nielen slovenskej poézii. tak to ma uplne rozosmialo... ale za to gulko nemoze... ja len sa neviem dockat na odpoved :D  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 15:23:11
Skarabea
joj to som si nevšimla... už aby tu Aššur prišiel idem si to hneď prečítať  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 15:24:51
tak ja na nic ine necakam :))  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 15:28:48
Skarabea
myslíš,...že sa dnes ukáže?  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 15:31:24
uz tu bol... ale neviem.. kludne si pockam... asi o chvilu budem musiet ist... ale niekedy si rada precitam ako to dopadlo :))  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 15:33:37
fiha, ostala som na pochybach, ci by som si nemala nastudovat ako sa pisu oficialne pisomne prejavy & co. ak sa chcem vyjadrit. ale snad mozem napisat koment aj bez toho :) trochu ma zarazilo akym velkym stylom si zacal - nemyslim teraz konkretne basne, ale nic v zlom - sprdol si tu par veci a pri tom v tvojich basnach to nie je o nic viac v poriadku. teda ja nechcem urcovat co je a co nie je v poriadku, ale napriek niektorym peknym obrazom su po vacsine rymy podla mojho nazoru zalostne, nehovoriac o rymovani rovnakych slov, aj ked ako uz bolo spomenute, bolo to schvalne (o to horsie). plus gramaticke rymy samozrejme. basen cirkev sa mi nepacila. aj ked tam nie je nic co by ma urazilo alebo tak, z umeleckeho hladiska tam pre mna nic nie je. proste oznam "cirkev je zla" bez pokusu o nejake obrazne stvarnenie. bolo to skor ako vystrizok z novin. to je ako napisat "som smutny, zrutil sa mi svet..." a povedat ze to bola basen o smutku. tak asi tolko... snad som nicim basnika neurazila... lebo kvoli tomu nepisem. :)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa31. júla 2007 14:50:10
Skarabea
večer večer sa republika zahalila do farieb smútku a anjel na kolenách niesol hlavu v smútku možno by som brala keby "AJ anjel na kolenách niesol hlavu v smútku.." má to však úplne iný efekt ako by si chcel  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. júla 2007 14:47:09
Prvé básne pôsobili pre mňa baladicky. Rýmy sú príliš jednoduché a celkovo mi to žiaľ, nič nové nepovedalo. Máš tam veľa už "obohraných" pasáží...poznáš pieseň Skôr než odídeš? Tam sa spieva "podaj mi rúčku maličkú, opri si o mňa hlavičku..." atď a verš "na jazyku víno a na perách hriech" je mi tiež veľmi povedomý... ale nevzdávaj to, skúšaj ďalej...držím palce:) PS: koľko máš rokov? nie som si istá, či si tu z recesie, alebo to, čo píšeš myslíš úprimne...  
Spisovateľ/Autorkatka77 Pridané dňa31. júla 2007 14:44:28
ja si myslím, že Michal tu chcel byť z recesie, ale viacmenej sa mu to nedarí :))  
Spisovateľ/AutorJanka 1222 Pridané dňa1. augusta 2007 22:32:01
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8