Aššurballit, zballit, či nezballit

Spisovateľ/ka: Michal Guľôčka | Vložené dňa: 1. augusta 2007
http://citanie.madness.sk/view-6757.php

Ako ďalší objekt svojej recenzie som si na jeho vlastnú žiadosť vybral redaktora menom Aššurballit. Jeho tvorba by podľa štatistík vypovedala o na slovenského autora píšuceho na server pismak.cz. Na jedno dielo totiž pripadá takmer jeden výber a približne 17 tipov. O jeho veku sa na oficiálnej stránke nedozvieme veľa, ale poznámky v jeho dielach _ Brainstorming a Veronika K. nosí béžový sveter naznačujú, že má približne 25 rokov.

Jeho tvorbu možno rozdeliť na dve skupiny. Poviedkovú a nepoviedkovú. Postupne sa budem venovať obom stránkam jeho tvorby.

Poviedková tvorba

Jeho poviedková tvorba je postavená v zásade na dvoch základných reáliach alkohol a dievčatá. Pričom jedno súvisí s prvým a druhé s prvým. Autor akoby sa bál odtrhnúť od tejto problematiky, a nevytvára nové témy, akoby predpokladal nenáročnosť a komerčnosť daného publika. Autor vo svojich poviedkach zdôrazňuje melancholickú linku príbehu, ktorú ku koncu ešte viac melancholizuje. Dostáva sa tak skoro až do patetického kvázirozboru života. Autor v rámci neho vulgarizuje vzťahy medzi ľuďmi, rovnako vulgarizuje vzťahy medzi pohlaviami, často akoby ženu podceňoval, považoval za niečo menejcenné a napriek tomu využíval radodajnosť druhého pohlavia. Autor sa snaží tieto vzťahy okoreniť poznámkami vulgárneho charakteru, ktoré nie sú hodné ani žiaka stredného odborného učilišťa.

Jeho vývoj z hľadiská vývoja od uverejnenia prvej poviedky je skôr estetický ako obsahový. Autor sa síce naučil pracovať s formátovaním, ale akoby sa nenaučil pracovať s myšlienkou. Tá je najmä v posledných poviekach zakrytá haldou od základnej pointy čitateľa odvracajúcich poznámok. Autor akoby sa nesnažil, a nevedl držať základnej línie, čím sťažuje čiateľovi orientáciu v texte a dostáva sa na samé dno literárneho kváziexhibicionizmu. Hovorím najmä o textoch Petržalska a Lúza.

Nepoviedkova tvorba

Aššurballitova nepoviedkova tvorba je často mýlne zamieňaná s tvorbou básnickou. Je to však chyba. Jeho tvorba, najmä tá psoledná, je postavená na prvoplánových obrazoch, ktoré nielenže nie sú hodné žiadneho básnika, ale nie sú hodné ani žiadneho literáta. Do popredia sa tak kladie autorova snaha o upútanie pozornosti inými výrazovými prostriedkami, či už je to sprosto ukradnutými názvami ( Pozhasínané, V životnej forme), použitím podivnej gramatiky za ktorú by sa museli hanbiť aj žiaci druhej triedy osobitnej školy v Senici (Veronika K. Nosí béžový sveter), alebo dokonca použitím veľkého množstva vulgarizmov ( v takmer každom jeho diele), ktoré by ako sa zdá mali šokovať, alebo vytvárať pocit expresivity. Nie je tomu však tak. Jeho vulgarizmy sú síce efketné a však nie efektn a zmysluplné. Slúžia len akoby kompenzovanie vlastných problémov, alebo strachov a hovoria o strachu hovoriť tak v reálnom svete.

Autor v celej svojej tvorbe akoby programovo deprimoval čiateľa. Jeho dielo si dovolím označiť za historicky neprínosné, naznačuje síce úpadok morálky, ale autor sa javí akoby sa s ňou stotožňoval, čo je neprípustné.

Čo sa týka formy je jeho dielo podobne ako sioniino založené na tzv. voľnom verši, hraničacim až s prózou. Farby jazyka sú nedostatočné. O rýmovaní nemôže byť reči.

Z hľadiska budúcnosti vidím jeho ďalšie pôsobenie viac než skepticky. Doporučujem jeho vzdialenie sa nielen z redakcie www.pismak.cz, ale aj z písaného slova ako takého.

ŠANCA NA ZLEPŠENIE AUTORKY: 1 PERCENTO

ODPORÚČANÝ FAKTOR NA OCHRANU PROTI BRAKU 102.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Janes
odporúčam
Velmi ma pobavil ironický podtón kritiky aj tohto tu a aj Borisa Lilova (ktorého považujem za omnoho tvorivejšieho, ba dobrého autora a jeho aforizmy ma vždy vedia pobaviť.) Pozor však na iróniu, je to totiž skrytá agresivita a komplexy. Vaše argumenty postrádajú druhú stranu kritiky a tou je aj chvála. Po prečítaní vašich kritík mám dojem, že ide o retardovaných ľudí, ktorých tvorba nesiaha ani na papier, s čím by som nesúhlasil (lebo sa na papieri udrží) a mnoho iných autorov (značne sebakritických) začne mať obavy, že ak tak ostro súdite týchto dvoch, akí dobrí môžu byť tí ostatní prispievajúci?  
Spisovateľ/AutorJanes Pridané dňa15. septembra 2010 21:07:14
10 bodov - odporúčam
Mne sa to páči, aj keď si niesom istý, či je to žart, alebo nie... V oboch prípadoch zaujímavé a dobré  
Spisovateľ/AutorInnominatus Pridané dňa17. decembra 2008 18:06:01
Milý pán Innominotaurus, prepáčte, ale vašich 10 bodov si nemôžem vážiť, vzhľadom na to, že hovoríte že by mohlo ísť o žart. Táto Vaša formulácia ma uráža. s podzravom Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa17. decembra 2008 22:46:38
Kamil
Dobry vecer Michal, kedy planujete pridat dalsie dielko? Ja ako vas horlivy citatel sa uz neviem dockat...:DDDD  
Spisovateľ/AutorKamil Pridané dňa17. decembra 2008 22:57:45
Milý pán Kamil, nemohol mi uniknúť počet emotikonov za Vašim príspevkom, preto neviem posúdiť na koľko je Vaša otázka úprimná a na koľko sa chcete zviesť na vlne ktorá sa na týchto stránkach voči mne spustila. Udivuje ma, že je toľko ľudí na tejto stránke, ktorí v snahe nahnať si ego sa nepokúšajú o nič iné ako kráčať v dave. Vy zrejme nie ste výnimka. Je prvadou že som sa odmlčal, pretože som začal písať kresťanský avantgradný román z obdobia 4 storočia pred naším letopočtom. Okrem toho dokončujem novú zbierku básni - Slnko v duši, mraky v buši, ktorá vychádza z koreňov kresťansko-pohansko-slovanskej-slovenskej mykológie. Mala by výjsť na jar v roku 2009. Krstným otcom bude známa slovenská básnička, prózička a esejistka - Miroslava Grambličkova - Voláková. s podzravom Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa17. decembra 2008 23:17:29
Kamil
Máte pravdu pán Michal, nebudem Vas teda vyrusovat aby ste mohli v klude dopisat svoje dielko... prajem vela uspechov...  
Spisovateľ/AutorKamil Pridané dňa17. decembra 2008 23:42:53
10 bodov
suhlas  
Spisovateľ/AutorSeraphim* Pridané dňa28. mája 2008 14:45:57
Aššurballit
seraphim...no jo...maet spolocneho triedneho nepriatela..usmev...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa28. mája 2008 16:59:23
dandan
...to jo...to jooo :DDD  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa28. mája 2008 14:48:38
aj tak ten názov najsamlepší...no ne? :)))  
Spisovateľ/Autornana Pridané dňa28. mája 2008 14:54:27
3 body
niečo na tom je, ja som dospel k podobným záverom o jeho tvorbe, avšak o čosi menej negatívnym. na druhej strane toto "dielo" nie je oveľa lepšie, najmä ten pokus o satiru a zhadzovanie je nevydarený, až hraničiaci s úbohosťou.  
Spisovateľ/AutorMichal Abaffy Pridané dňa5. mája 2008 18:05:55
10 bodov - odporúčam
Ježiš,Ašš..ešte takúto recesoš daj.....skvele,poklona,tak som sa pobavil..... ..Akoby bol Michal rozdvojená osobnosť....:-DD ...Skvele vykreslená postava Michala...naozaj skvele.....gut..gut:-DDDD  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa29. apríla 2008 16:46:12
mile  
Spisovateľ/Autorkrempi Pridané dňa5. apríla 2008 20:45:43
grafo
možno ako nejaký druh recesie... ale na mňa málomoctrápne (použijem z filmu) akokeby to písalo to najchytrejšie dieťa s Downovým syndrómom...  
Spisovateľ/Autorgrafo Pridané dňa13. januára 2008 22:41:10
hej Aššur ved si sa sam priznal že si pôsobil pod nickom michal gulôčka.tak neviem čo tu haluzíte? Nevravím , že je tá kritika úplne objektívna.Ale každopádne sa mi páči keď aj kritik občas dostane riadnu kritiku , tým nemyslím nič v zlom Ašš len trocha pokory občas nezaškodí .... :)  
Spisovateľ/Autor_ Pridané dňa26. decembra 2007 13:39:21
Aššurballit
...mne sa hrozne paci ten co to pisal..podla mna to musel byt genius...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa26. decembra 2007 14:39:50
1 bod
neznie to velmi mudro apropo to myslis vazne? - poznámkami vulgárneho charakteru, ktoré nie sú hodné ani žiaka stredného odborného učilišťa. kokos, vazne zle  
Spisovateľ/AutorDaniela Pridané dňa26. decembra 2007 11:46:30
Milí priatelia, prepáčte, že som sa tak dlho neozval Milá flying, neviem kde ste Vy, ale ja osobne som na Slovensku a som na to hrdý. Prosím nezamieňajte si aroganciu a drzosť s úprimnosťou. Milý Erik Šimšík, prosím nepíšte mi príspevky, vzhľadom na to, že Vaša zaujatosť voči mne Vás pripravuje o posledné zvyšky súdnosti. Milá katka77, prosím presaňte s tým. Uráža ma to, rovnako ako ma urazil pán a2a2, keď sa pýtal do správy či nie ste náhodou ja. Milý Aššurballit, každá líška si svoj chvost chváli, nepredpokladal som, že budete na tom inak a nezmýlil som sa. Milý Lukáš, možno ani netušíte ako blízko ste sa priblížili poznaniu. Milá zabudnutá, myslím že Váš nick vystihuje všetko, čo som Vám chcel povedať. Milá vločka, ďakujem za aspoň trochu argumentačne podloženú dovolím si povedať kritiku. Musím však podotknúť, že sa s ňou v žiadnom prípade nestotožňujem a chcem Vás vystríhať pred pánom Aššurballitom. Podľa všetkého ide o veľmi nemorálneho človeka, čo je neprípustné. Navyše musím žiaľ skonštatovať, že Vásš komnetár zaváňa tzv. demokratickým alibizmom. Majte sa krásne Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa5. augusta 2007 20:26:37
demagog si bez stipky liberalizmu, ass je nemoralny hej?a to je nepripustne? hahaha vies mi povedat co je moralka? a urcite vies aj to co je literatura, umenie, boh, pravda a vesmir. a ked je toto recesia tak respekt.  
Spisovateľ/Autordazda Pridané dňa6. augusta 2007 21:24:28
ale misko, ked ma poznas, dobre poznas aj moj demokratizmus:) zacni mi prosim ta tykat, bude sranda...uz asi tusim kto si:)neboj, budem sa tvarit, ze sa nic nedeje a inac mimo eter mi budes vykat...su tu aj ini tvoji rovesnici a tykaju mi, tak sa svet nezruti, ved ako ta poznam más zmysel pre humor, tak sa prejav hmm... a tých argumentov by bolo viac...ale casu nie je:)  
Spisovateľ/Autornic Pridané dňa5. augusta 2007 20:36:40
Milá vločka, prepáčte, ale odmietam komukoľvek tykať. Rešpektujte prosím moje rozhodnutie. Je nemenné. Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa5. augusta 2007 20:41:38
ty vies, kto to je?? prezraad:)  
Spisovateľ/Autorpic Pridané dňa5. augusta 2007 20:41:41
aby som nezabudla, verím, ze ma uprednostnís a najblizsia kritika sa bude venovat mne....bo inac vies co sa stane? ... ta najblizsie vyvolám odpovedat:)  
Spisovateľ/Autornic Pridané dňa5. augusta 2007 20:38:51
preco sa pan gulocka zmazal z Pismaka?  
Spisovateľ/Autorpic Pridané dňa5. augusta 2007 20:31:29
Milý skrat, pretože mu prichádzalo príliš veľa nezmyselných správ a pretože sa musí dôkladne pripraviť na svoju prácu. Keďže ho o literárnu kritiku požiadalo hneď niekoľko autorov - pani Bad_Girl, pán Minim_Sladkyj,pán Zvrhlík, Pán tloudev s alternickom, a pán Rabb. ďakujem za pochopenie Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa5. augusta 2007 20:34:39
aha, ja uz som sa zlakol, ze pridem o kvanta dalsej zabavy:) tak to uz sa tesim, thumbs up:)  
Spisovateľ/Autorpic Pridané dňa5. augusta 2007 20:35:54
vitaj spat :DDD  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa5. augusta 2007 20:29:27
Milá flying, prosím nezahlcujte mi to tu nezmyselnými komentármi. ďakujem Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa5. augusta 2007 20:30:51
och, zabudla som ze si nadclovek... sorrac  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa5. augusta 2007 20:35:49
Milá flying, slovami Ježiša Krista, Vy ste tak povedali. Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa5. augusta 2007 20:43:25
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8