Recenzia sitcomu PRIATELIA

Spisovateľ/ka: Chandler Bing | Vložené dňa: 12. septembra 2004
http://citanie.madness.sk/view-84.php

/A teraz sa dozviete, ako to že je taký dobrý/.

Všetci ho poznáme, ale nie všetci mu naozaj rozumieme. Sú ľudia, ktorí povedia, že tento seriál milujú, ale musím povedať, že ho pritom nepoznajú. A tým nemám namysli nejaké úbohé fakty typu, že celý komparz minie na osvetlenie štúdií pri natáčaní 1700 dolárov na nové žiarovky každý týždeň.

Často počujeme vyjadrenia typu: "Chandler je trápny, Monicu moc nemusím, či Phoebe je úplne sprostá." Kto vraví, že tento seriál sleduje pravidelne a povie, čo i len jedno nepekné slovo na jednu z charakterových postáv ukazuje, že priateľov vôbec nepozná.

Tvorcom tohto seriálu sa totiž podaril dosiahnuť doposiaľ nevídaný výsledok v oblasti žánru sitcomu. Ak samozrejme ešte nepočítam Veronica´s Closet, či možno Správnu Susan. Ale to možno preto, že aj tieto ostatné sitcomy nosia na sebe iniciály tvorcov komediálneho seriálu Priatelia... Čím sú priatelia naozaj taký výnimočný? Prečo dosahujú taký veľký úspech? Je to naozaj jednoduché a zároveň zložité.

Priatelia sú skutočná situačná komédia. Znamená to nasledovné. Ak tento seriál porovnáme napríklad so sitcomami ako sú Norm, či Ženatý so záväzkami uvidíme obrovský rozdiel. A ten je vyváženosť v Priateľoch. Kým v epizódach Norma, či Ženatého so záväzkami alebo v sitcome Opatrovateľka s Fren Drescherovou vidíme hlavných hrdinov síce v životných situáciách, nejavia známky skutočnej situačnej komédie. Prečo? V spomenutých seriáloch je situácia len na pozadí a celý humor pozostáva z dômyselne premyslených vtipných komentárov, či skôr "odpisov". Kým v Priateľoch je ústrednou práve situácia a komentáre prichádzajú len okrajovo sekundárne. Humor v priateľoch nie je vyjadrený premyslenými odpismi, ale paradoxmi situácií. Samozrejme sem tam Chandler šplechne sarkastickú poznámku. Vlastne všetci tam keď niečo trepnú - čo má byť takým tým odpisom - ide o sarkastickú poznámku. V ostatnom prípade sú to reči, ktoré dokonale vystihujú povahu postavy. Sú prirodzené a aj keď nie práve super vtipné, vtipné sú... Obyčajný príklad:

Na scéne je Rachel, Phoebe, Ross, Chandler.

Rachel je v kuchyni, ostatní sedia. Prichádza Rachel.

Rachel: Kto chce ochutnať moje chutné koláčiky. /podá im tanier s koláčikmi./

Chandler: Ja!

Ross: Dám si!

Phoebe: Aj ja si prosím.

Prvá si zahryzne Phoebe a vypľuje koláč a zvreskne: "Á do riti. Nieee!"

Chandler a Ross si v poslednej chvíli neodhryznú a spoločne s mrmlaním, že nechcú vracajú koláčiky Rachel.

Phoebe: "Ale nie nie chlapci len si dajte, to len môj zub!"

Ross, Chandler: "Okey tak si dám!"

No a toto je ten humor, o ktorom hovorím, vzniká samočinne vymyslením dokonalej situácie a to je na tomto seriály ten jednoduchý princíp, ktorý sa však ťažko realizuje. Pretože vymyslieť vtipnú situáciu nie je jednoduché, obzvlášť, keď je nakrútených 235 dielov a každý sa skladá len z rozličných situácií.

V mojom príklade si Ross a Chandler mysleli, že Phoebe vyplula koláčiky, lebo boli hnusné a tak ich automaticky odmietli. Ale Phoebe len bolel zub. Celý vtip vznikol z krásneho malého jedndoduchého nedorozumenia. A takýchto malých nedorozumení sú v seriály tisíce... A vtom je tá neprekonateľnosť Priateľov...

Rozoberme tú situáciu ešte z iného uhla. Scenáristu napadne. "Tak tá časť bude o tom ako Phoebe bolel zub. Nejako to musíme uviesť." Obyčajného človeka by možno napadlo. "Nuž dám Phoebe niečo do huby a ona trebárs Chandlerovi strašne zakričí pri uchu od bolesti a ten na to hodí nejakú sarkastickú poznámku." Ale! Uviesť jej bolesť spôsobom koláčikov je naozaj majstrovským kúskom. Scenáristi museli spojiť niekoľko vecí. Koláčiky a Phoebe /musí si zahryznúť aby ju zabolel zub/ - Rachel a koláčiky /schválne nedali Moniku s koláčikmi - pretože Monika variť vie, ale Rachel nie/ Chandlera a Rossa a koláčiky + nápad, že keď Phoebe vykríkne od bolesti, automaticky vrátia koláčiky naspäť Rachel na tanier - pretože si uvedomia "Bože uvarila to Rachel, preto Phoebe tak hrozne skuvíňa. Jednoducho spojili viacero povahových čŕt do krásnej situácie... V iných sitcomoch by sme sa pravdepodobne stretli s prepracovanými vtipnými poznámkami na bolesť zubov a podobne. Tu bola vytvorená situácia. Nikto nemusel nič povedať, samotná situácia je vtipná. To je krása Priateľov, je to celé takmer len o vtipných situáciách:

Rachel príde do masážneho centra s lepiacou páskou polepeným darčekovým poukazom:

Na recepcii:

Rachel: "Dobrý deň mám tu objednanú masáž za 100 dolárov a tu je môj darčekový poukaz." /podá polepený poukaz. Recepčná ho nedôverčivo prijme/

Recepčná: "Ale veď je roztrhaný!"

Rachel pohotovo: "Ale znova zlepený!"

To je celé; plus do toho tie skvelé ksychtíky a výrazy tvári a je tu humor, bez potreby skvelých odkopov. Jednoducho vymyslená vtipná situácia. Pre toto sú priatelia priam výteční. Sú lepšie a menej lepšie časti priateľov, ale ešte nikdy som o žiadnej nepovedal - táto bola zlá. Buď bola lepšia alebo "len" dobrá.

Scénky netrvajú vôbec dlho, dialógy sú priam zázračné svojou výstižnosťou a stručnosťou, ktorou vyjadria všetko, čo mi v bežnom živote opisujeme celými vetami. Jednotlivé scénky trvajú vždy nejak okolo, resp. pod dve minúty, v ktorých je vyjadrených hneď niekoľko gagov, či humorných a pritom dej posúvajúcich rozhovorov... Majstrovské dielo!

Tvorcom sa podarilo vytvoriť neuveriteľné charaktery postáv, každá pracuje v úplne inom obore:

Chandler::Reklamný textár - sarkasta

Ross::Paleontológ - intelektuál

Joey::Herec - idiot

Rachel::Pracovníčka v oblasti módy - rozmaznanec

Monica::Šéfkuchárka - panovačná žena

Phoebe::Masérka - šialenec žijúci vo vlastnom svete

Každý robí niečo iné a každý je úplne iný a teraz si všimnite tú krásu v ich povahových črtách a zamestnaniach ktoré robia. Sarktasta robí reklamné texty - nie je to nádhera? Panovačná Monica je práve šéfom - kuchárom, a tak ďalej...

Autori mysleli skutočne na všetko...

Ďalší príklad situačného humoru. Phoebe má iba obyčajnú novinku. Nejde o žiadny super prepracovaný vtip ale iba o krásnu situáciu, ktorú sa scenáristom podarilo vymyslieť:

Phoebe: "Prišla som o masérsku licenciu."

Ostatní: "Čože? Akoto?"

Phoebe: "No, viete niekedy sa vám na tom masérskom oleji proste šmykne ruka!"

Jednoducho krása. Spojili obyčajné masírovanie, olej a sexuálny zmysel v jednoduchej vete! A to nejde o žiaden prepracovaný vtípek. Ide o reálnu situáciu, ktorá sa Phoebe stala.

Priatelia sú jednoducho fascinujúci. Musia byť! Už len preto, akým sú naozaj nádherným majstrovským dielom! V jednej časti sa behom dvadsiatich minút odohrajú minimálne 3 príbehy. Tri tak rozdielne príbehy, z každej oblasti života a pritom sú navzájom poprepájané. Minule som sa dokonca díval na prvú sériu a v jednej časti sa behom 23 minút odohralo päť zmysluplných príbehov, ktoré mali reálny začiatok, jadro a koniec. Bolo ich 5! Behom 20 Minút. Príklad prepojenia:

V jednom diely sa koná lesbická svadba Carol a Susan. V tom istom diely zomrie Phoebe na masérskom stole klientka..

K prepojenosti sa dostanem hneď. Ako by ste spojili tieto dva príbehy, ha??? Mŕtva žena na masážnom stole a lesbická svatba. Prvá krásna situačná absurdita je, že Phoebe tvrdí, že duch zomrelej Rose /klientky/ vstúpil do nej /do Phoebe/. A Phoebe si o nej zistí, čo pred svojou smrťou chcela ešte vykonať a tu sa dostávame k ďalšej krásnej vtipnej situačnej absurdite a tou je "vidieť všetko." Rose pred svojou smrťou "chcela vidieť všetko".

Phoebe sa účastní lesbickej svadby, ktorá sa zrazu chýli ku koncu a vtom vykríkne: "Tak a teraz som videla naozaj všetko!" a duch zomrelej Rose opustí Phoebeno telo! Nádherné prepojenie na prvý pohľad dvoch nesúrodých príbehov, kde spojku tvorí veta: "Pred svojou smrťou chcela vidieť všetko." Týchto jednoduchých pár slov spojilo dva úplne nerovnorodé príbehy a vyriešilo Phoben stav, kde jej telo okupuje cudzí duch.

Byť schopný napísať komediálny seriál, akým sú Priatelia, je umeleckým majstrovským dielom. A to nielen preto, že všetko v tomto seriály je vyjadrené s nadhľadom a humorne; ide o schopnosť prepojiť rôzne príbehy v jednej epizóde a nielen to. Ak scenárista dostane nápad, námet na epizódu, nepíše vlastne len jednu tému, musí vymyslieť vlastne minimálne ďalšie dve. Teraz si predstavte že máte 6 obyčajných ľudí so žiadnymi nadprirodzenými schopnosťami /čiže nemôžete lietať fantáziou do supermanských výššin./. Že ide o nás bežných 6 ľudí. Skúste sa na desať minút zahĺbiť a vymyslite 3 námety na tri diely! Nie je to jednoduché. Ale skúste vymyslieť niečo sami, bez toho aby ste sa inšpirovali dejom z iného seriálu či knihy a tak podobne...

Počítajte so mnou: Spolu je natočených 235 dielov. V každom diely je spracovaných niečo v priemere cez 3.5 námetov. Čiže v priemere 3.5 príbehov. Koľko rôznych koreňových príbehov scenáristi vlastne vymysleli? 823 príbehov!!!!!!!! A to pripomeňme, že celí Priatelia sa odohrávajú v nejakých štyroch miestach. U Joeyho, Monici, v Central Perku, u Rossa v byte. Vymyslite 823 príbehov šiestim ľuďom, kde sú tie príbehy situované do stálych 4 miest plus sem tam nejaká reštaurácia, či kancelária... A keď som tvrdil že tých námetov vychádza na jednu epizódu zhruba 3.5 námetu v priemere, tak som počítal s malými číslami...

Niekedy mi však na priateľoch prekáža urážlivý humor medzi nimi - veď sú to priatelia - nemali by byť k sebe nepríjemní! Ale to krizujem asi zbytočne, pretože oni to všetko berú s krásnym nadhľadom... Ale tento zlý dojem hneď opadne po spozorovaní skutočnosti a hlavnej myšlienky, ktorú tento seriál vyjadruje: Priateľstvo - v zmysle podpory a hlavne motto: "beriem ťa takého aký si!"

Všimnime si len postáv Phoebe a Joeyho. Nepozorný divák by povedal, že obaja sú debily. Ale to nie je pravda. Phoebe je múdra a zastáva vlastnú bláznivú nekonvenčnú životnú filozofiu podľa ktorej žije. Joeyho filozofia je len sex, ale on je skutočným idiotom... Čiže Joey=hlupák zatiaľ čo Phoebe="šialenec". Milujem ich všetkých, a beriem ich akí sú. Ak niekto tvrdí, že Phoebe je ******á alebo trápna, potom vôbec nepochopil jej postavu v seriály, jej odkaz, jej život, jej pohľad na svet, jej charakterovú funkciu v seriály... Ona je totiž najbravúrnejšie zvládnutá postava spolu s Chandlerom - nesebavedomým chlapom unaveným životom i prácou, ktorý prežíva le vďaka svojmu zmyslu pre humor.

Zhrňme to: Priatelia sú majstrovským umeleckým dielom plným rozličných príhod priateľov, ktoré sa vôbec neopakujú a vždy sú jedinečné. Dej jednotlivých epizód má obrovský spád, ako aj celý seriál. Je na ňom krásne, že vôbec nestojí a stále sa posúva dopredu. Preto nemôže diváka unudiť. Tento seriál ma fascinuje hlavne spracovaním jednotlivých námetov. Nečakané reakcie ľudí, nečakné riešenia. Naozaj nepredvídateľné! Tento seriál je z umeleckého hľadiska naozaj niečo úžasné. Je o nás ľuďoch, aj keď sa to teraz bude mnohým zdať pritahnuté za vlasy...

Osobne som dúfal, že aj ja raz napíšem aspoň menší slovenský komediálny seriál, hlavne keď som videl neuveriteľne trápnu "Zborovňu" /slovenský sitcom z prostredia základnej školy/. A vždy som žasol a búchal si hlavu, ako je možné, že každá časť Priateľov je tak neuveriteľne prepracovaná. Tu je odpoveď: Scenár napíšu dajme tomu dvaja ľudia, možno traja. Hotový scenár ide na editáciu ďalšiemu scenáristovi, ktorý doň vloží svoje postrehy a nápady. Potom ho posunie ďalšiemu scenáristovi, ktorý urobí to isté. Takto to prejde ešte cez ďalších dvoch scenáristov. Potom sa text naučia herci, ktorí tiež napokon prispejú nápadmi. Na nakrúcaní sa zúčastňuje menšie množstvo divákov, ktorí priamo počas nakrúcania ešte dodávajú, čo by mohlo byť tak alebo onak lepšie. Čiže v priebehu nakrúcania sa stále mení scenár. Takže tu máme odpoveď, prečo sú Priatelia takí dobrí?

Pracuje na nich celý dav ľudí!"

A nedá mi ešte niečo nepovedať o Phoebe. Zo začiatku som ju neznášal rovnako ako Coudyho v Step by Step. Až kým som jej postavu nepochopil, to čo má priniesť, to ako pôsobí, je to najkomplikovanejšia postava... Jej princípom však je: Robiť šialené veci, o ktorých si ľudia myslia, že sú naozaj hodné blázna, ale pritom je to práve naša zlatá Phoebe, ktorá si o ostastných myslí, že sú hlupáci.

Tu je pár príkladov, ktoré vám pomôžu spoznať Phoebe:

Phoebe Rossovi: "Ross pamätáš si na to zmrznuté jazero? Hrali sme šach a ty si povedal, že sa nudíš, a tak si si stiahol svoju energetickú masku a bol si Cameron Diaz.... Okeey, tak no, je tu šanca, že to bol len sen!"

Phoebe ostatným: "Sú vianoce. Pripravila som si 12 pesničiek o samovražde svojej matky a jednu o snehuliakovi."

Chandler: "Začal by som s tou o snehuliakovi!"

Phoebe: "... Stavala som snehuliaka,
mal oči ako dúha,
to som ešte netušila,
že moja matka je niekde tuhá."

Phoebe spieva piesne pre malých škôlkárov a tie obsahujú tematiku sexu, smrti, klamstiev dospelých.

Príde za ňou priateľ: "Phoebe mnohí rodičia sú pobúrení, nemohla by si spievať niečo iné?"

Napríklad o zvieratkách."

Phoebe: "To zvládnem!"

Phoebe: "Krava robí muu

Krava robí muu

Farmar ju vsak udrie a pomelie a dá ju do hamburgruuu."

Phoebe: "Ja neverím v evolúciu!"

Ross: "Čččože, ty neveríš v evolúciu. Archeologické nálezy kus po kúsku nám dokazujú ako sa všetky tvory krásne vyvynuli z prapôvodného organizmu."

Phoebe: "Takže tie skameneliny to naozaj dokazujú?"

Ross: "Mhm!"

Phoebe: "Aha, tak potom sa nám tu natíska už len jedna otázka. Kto tam tie skameneliny dal a prečo?"

Phoebe musí človek proste milovať. Jej povaha zlomí každého, každého odrovná.


Smradľavá, smradľavá, páchnuca mačka.
Smradľavá, smradľavá, páchnuca mačka.
A jesť ti nedajú,
a všetci tam behajú,
Nemá ani floka,
je smradľavá ako stoka...

Smelly Cat, Smelly Cat, what are they feeding you?
Smelly Cat, Smelly Cat it's not your fault...
They won't take you to the vet
Your obviously not their favorite pet.
You may not be a bed of roses,
And your no friend of those with noses.
Smelly Cat, Smelly Cat, what are they feeding you?
Smelly Cat, Smelly Cat, it's not your fault!

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Prázdnota
8 bodov - odporúčam
Priateľov mám odsledovaných. Poznám ako hercov tak i situácie. Táto recenzia je už na vyššej úrovni by som povedala. Už len to ako si sa dokázal rozpísať a všetko objasniť. Páčia sa mi, že si uviedol aj konkrétne situácie pre lepšie pochopenie. No nejaké tie chybičky by sa vždy našli..ale chválim. :)  
Spisovateľ/AutorPrázdnota Pridané dňa26. apríla 2011 18:20:04
10 bodov - odporúčam
.  
Spisovateľ/AutorImpresia Pridané dňa27. marca 2010 17:27:19
...priatelia su pre mňa už kult... ...mám celú zbierku a dokážem sa na nich pozerať neustále... ...už ich poznám dokonca celých v angličtine a nemčine, inak nemá to chybu a tak sa zabávam tým, že ich sledujem s francúzskym dabingom... ich hlášky používame v bežnom živote... príklad....did you sleep with streepers? /pýta sa Chandler Joyeho/... ...odpoved úchvatná....of course./samozrejme/...čistá dokonalosť v mojich očiach... ...už ich nedokážem hodnotiť z nadhľadom,lebo pre mňa sú dokonalí... z rovnakej dielne vyšiel aj Fraiser a Darhma a Greg...a Fraiserove hlášky tiež stoja za to /ale na priateľov nemá/ ...Fraiser leží na gauči a hovorí: Vychutnávam si byt v ktorom nie je Cherry, cítim sa ako dedina po odchode Vikingov....supééééééééér..... ...vivat Friends...  
Spisovateľ/Autortinka mokrinka Pridané dňa8. mája 2008 12:36:07
Úplne s tým súhlasím, Priatelia boli jediný sitcom, pri ktorom som sa snažila nenechať si ujsť ani jednu časť a z ktorého by som si dokázala znovu pozrieť všetky série od začiatku :) Moje obľúbené postavy sú jednoznačne Chandler a Joey. A možno je Joey "debil", jeho hlášky stoja za to. "Založíme si pštrosiu farmu a budeme tam PESTOVAŤ pštrosy!!" :)  
Spisovateľ/AutorM.G. Pridané dňa8. mája 2008 12:13:39
mas na dvd??  
Spisovateľ/Autormolekulka Pridané dňa2. januára 2008 16:45:36
no, priatelov mam rada aj ja. ale prepac, tvoju recenziu som nedocitala dokonca. nabuduce, si skus skontrolovat pravopis lebo tie chyby su otrasne.... tym zanika celkom pekna recenzia o vybornom seriali  
Spisovateľ/Autoriwok Pridané dňa11. júna 2006 21:33:45
Prispevok je vyborny. Dakujem, ze si mi pomohol lepsie pochopit a vidiet Priatelov aj z ineho uhla.  
Spisovateľ/AutorLucia Pridané dňa19. mája 2006 14:06:37
Milujem Priateľov. Som tiež jednou z nich. Som Phoebe - niekde tam v hĺbke. Chandleru, dobré postrehy! Sloboda v tom ich žití je nesmierna a - ano - s humorom jde všechno líp.  
Spisovateľ/AutorAnch Pridané dňa6. januára 2006 12:40:59
Co sa tyka recenzie, je super. Napises nieco aj o novom seriali Joey? Lebo ten je podla mna este lepsi, ako priatelia. Hra tam ten Matt LeBlanc. Je to suprove. Chodi to Na HBO kazdy vikend a aj cez tyzden. Iba si tam mal trochu pravopisnych chyb....  
Spisovateľ/AutorVeronika 177 Pridané dňa30. septembra 2005 20:22:12
Vidíš, dobrý nápad, o Joeym by som mohol, veď som videl celú prvú sériu niekoľkokrát... A aj mne sa Joey viac páči. :))  
Spisovateľ/AutorChandler Bing Pridané dňa2. októbra 2005 02:43:22
nič proti, ale priatelia sú podľa mňa lepší ako Joey... :), ináč veľmi dobrá recenzia, veľmi nápaditá... :)))  
Spisovateľ/Autoradelaide Pridané dňa2. októbra 2005 10:10:34
Ved okej, nenapisala som, ze su priatelia horsi, ale napisala som, ZE SI MYSLIM, ze je Joey lepsi. Capito?  
Spisovateľ/AutorVeronika 177 Pridané dňa3. októbra 2005 15:44:24
super.ja priatelov fakt milujem a myslim ze vsetci su uplne suprovy!!a co sa tyka recenzie fakt dobra!!si dobry chlapce!:))a diky ze si vysvetlil nechapavym ze Phoebe nie je hlupa lebo ona je tiez SUPER ako vsetci.ale mohol si sa trochu venovat aj Rossovi.ten chalan je spicovy!!! on dokonca nemusi ani nic hovorit. staci jeho pohlad a je to BOMBA. väcsina najvtipnejsich scen sa podla mna toci prave okolo neho a Joeyho. PRIATELIA su SENZACNI!!!!!!!!!!!!!!!  
Spisovateľ/AutorLucy Pridané dňa3. augusta 2005 11:47:18
Neboj este bude jedna recenzia a ovela lepsia a podrobnejsia... Bude zahrnat kategorie, ako cely serial, chalani, baby, chandler a monica, ross a rachel, ross, phoebe, joey, monica, chandler, rachel a zakulisie serialu...  
Spisovateľ/AutorChandler BIng Pridané dňa4. augusta 2005 11:05:05
NO COMMENT =o) totalne fantasticky zvladnute. z obsahovej stranky sa ani len neda povedat, ako skvele to bolo. az na ten pravopis, co dost rusi pri citani sa ti nic neda vytknut!  
Spisovateľ/AutorKirsten Pridané dňa20. marca 2005 09:47:13
Paci sa mi ako si vyjadril svoj nazor a opisal postavy. Je to fakt dobre. Naozaj. Absolutne super.  
Spisovateľ/Autorpachnuca macka Pridané dňa26. februára 2005 12:16:07
Chandler, bolo to super, ja som priatelov videla minimalne 3x kazdy jeden diel a az ked to vidis viackrat zacnes vnimat take detaily, ake si uviedol, ale ja by som to asi tazko tak vyjadrila - klobuk dole.  
Spisovateľ/AutorVerka Pridané dňa13. februára 2005 10:22:04
fantazia prave som pochopil preco sa volas chandler. genialne. nehovorim to len preto ze na priateloch som do minuleho tyzdna fical.  
Spisovateľ/Autorotto Pridané dňa4. januára 2005 18:00:56
Tak nieco take skvele som uz davno necital.... Vazne je to dobre... Parada...  
Spisovateľ/Autorcepo Pridané dňa24. novembra 2004 10:38:51
Ahoj Chandler.Pravdu povediac,priateľov veľmi nepozerám,ale tento článok je napísaný skutočne úžasne.Človek sa pri nom musí zamyslieť,je naozaj skvelý.ešte som sa s niečím takým nestretla.Gratulujem,si vážne dobrý...  
Spisovateľ/Autormarselitka Pridané dňa12. októbra 2004 16:45:38
Ohh, tak to je prvykrat co mi niekto nieco tak velmi pochvalil. Velmi ma to potesilo a povzbudilo ked niekto nevypychava len zle veci ale aj tie dobre a to ze pises ze je taky skvely. Noo... dakujem dakujem velmi pekne. Uz aj vela dalsich povedala ze je velmi slaby aj povedali preco, a aj som celkom suhlasil. ale takato pochvala padne vzdy vhod. cloveka to povzbudi k dalsej tvorbe. dakujem pekne. :)  
Spisovateľ/Autorchandler Pridané dňa13. októbra 2004 11:42:43
Ahoj Chandler, recenzia sa mi páči, neviem či preto, že je dobrá, alebo preto, že vyjadruje aj môj názor na Prieteľov. Ale keď niečo také zverejňuješ, mohol by si sa trošku sústrediť aj na takú prízemnú vec, ako je pravopis. Hrúbky dosť kazia dojem.  
Spisovateľ/AutorZoska Pridané dňa16. septembra 2004 15:18:38
Velmi pekne dakujem za komentár - potrbujem odozvu. Hm, s tými hrúbkami budes mat iste pravdu. Islo hlavne o to, ze túto recenziu som si písal len tak pre seba, az som sa z nicoho nic rozhodol, ze ju uverejním. Ale je aj pravda, že s gramatikou mám trochu problém..  
Spisovateľ/AutorChandler Pridané dňa17. septembra 2004 09:09:48
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8