Tabula rasa - kapitola 1.

Spisovateľ/ka: Lukáš and the flying crocodile | Vložené dňa: 13. januára 2008
http://citanie.madness.sk/view-9800.php

 

Bol už neskorý večer a ulice postupne pustli, len kde-tu sa mihali postavy viac či menej podozrivých osôb.

V nenápadnom rožnom byte na predmestí sa niekoľko minút pred polnocou v zámke otočil kľúč a dnu vošiel Martin. Bol mladým úspešným podnikateľom, no jeho práca ho ničila. Daňou za úspech boli neskoré príchody domov, psychická vyčerpanosť a prázdny spoločenský život.

Martin zabuchol za sebou dvere, kľúče hodil na stolík v predsieni a povoľujúc si kravatu prešiel do spálne. Tam sa hodil na posteľ a pár minút len tak ležal tvárou zaborenou v perinách. O chvíľu sa pozviechal, zhlboka sa nadýchol a vstal. Vyzliekol si košeľu a cestou do kúpeľne zapol televízor. Trochu ho prekvapilo keď začul zvučku mimoriadnych správ, pretože to sa nestalo odvtedy, čo sa mestom minulý rok prehnal zúriaci hurikán. Túžba po osviežení bola ale silnejšia a tak si televízor ďalej nevšímal.

Tvár si niekoľkokrát opláchol v ľadovej vode a oprel sa rukami o umývadlo. Chvíľu si len tak nechal vodu stekať po tvári a potom sa na seba zahľadel do zrkadla. Nemal ešte ani 35 rokov, no vyzeral minimálne o desať rokov starší. Aj sa tak cítil. Takto to nemôže ďalej pokračovať... Nevládal sa však už ani ľutovať.

Vtom k nemu doľahli hlasy z nočných správ.

„... vyšetrovanie je zatiaľ neúspešné, proti takejto hrozbe sú zatiaľ aj tí najpovolanejší bezmocní...."

Schmatol uterák čo visel pri umývadle a prešiel nazad do spálne. Takmer celé hlásenie zmeškal, no napriek tomu si s novonadobudnutým záujmom sadol na kraj postele. Diaľkovým ovládaním zvýšil hlas a upriamil pozornosť na sympatickú hlásateľku v červenom kostýme.

„Vyzývame občanov k zvýšenej opatrnosti. Nevieme presne do akej miery sú nebezpeční, ako je možné ich rozoznať a čo je možné od nich očakávať. Môžme iba dúfať, že sa už čoskoro dozvieme viac. Veď čo vlastne vieme o... smrti...?"

Diaľkový ovládač zarachotil na parketovej podlahe. Martinovi vypadol z ruky keď sa od únavy v hlbokom spánku zvalil na posteľ. Bol už niekde inde a posledné slová hlásateľky nepočul. V tej chvíli by ho ani nebolo napadlo že už onedlho sa dozvie viac ako by mohol chcieť.

„... a dobrú noc." zakončila hlásateľka a na obrazovke sa objavila známa reklama na zmrzlinu.

Prebudil sa nad ránom. Vysprchoval sa, naraňajkoval, pripravil materiály do práce. Pri odchode ho napadlo, že ako symbol jeho nového života by si mal zobrať dovolenku. Zájsť do kina, na obed, možno ku kaderníčke. Nakoniec, keď sa dejú tie zvláštne veci o ktorých hovorili v mimoriadnych správach... Rozhodol sa - zoberie si dovolenku.

Keď vyšiel z bytu, udrel ho do tváre príšerný zápach hrdze. Porozhliadol sa po okolí. To, čo videl... Pretrel si oči a popozeral všetko ešte raz.

Prázdne ulice. Ledabolo zaparkované autá, popraskané cesty a obchody v plameňoch. Jeho obľúbená trafika skončila v troskách. Nezmohol sa na slovo. Všetko vyzeralo ako minulý rok po tom ničivom hurikáne... ibaže oveľa horšie.

Zo strachu vybehol do svojho bytu a snažil sa dovolať známym. V slúchadle sa nepretržite ozývalo - tú, tú, tú.

Vbehol do kúpeľne, kde si sadol chrbtom k rohu. Nedokázal vnímať nič. Myslel iba na tú spúšť. Napadali ho rôzne teórie - teroristi, výbuch plynu - ale ako to, že nič nepočul?

Po dvoch hodinách sa rozhodol opäť vyskúšať telefón. Vytočil číslo a...

„Zomrieš. Tak, ako... tú, tú, tú!"

Martin úplne nepríčetne hodil mobil o stenu. Zrazu všade počul zvláštne hlasy, videl tiene, ktoré tam ani asi nemohli byť, detský krik, prosenie.  Neskutočne sa obával. V túžbe nezomrieť od strachu a aby popustil plyn zakričal:

„Dooosť!!!"

          O sekundu všetko utíchlo. To bolo snáď ešte horšie. Vedel, že musí zistiť o čom boli včera tie správy. V mysli mu naskočila spomienka na jednu internetovú kaviareň  neďaleko. Snáď ešte existuje.

            Rozbehol sa po schodoch dolu a vybehol zo vchodu. Rozbitý chodník ho trochu pribrzdil, no neodradil od jeho cieľa. Prešiel cez zdemolovanú cestu a vydal sa po ulici. Keď prišiel na jej koniec, zabočil za roh. Len tak-tak ho minulo sklo, ktoré vypadlo z okna domu pod ktorým prechádzal. Zdesene sa na sekundu obzrel na kopu skla, potom na okno, z ktorého padlo. Nikoho nevidel. Po chrbte mu prebehol mráz. Obzrel sa ešte naokolo, ale široko-ďaleko nikoho. Zhlboka sa nadýchol a pokračoval.

Po chvíli dorazil na miesto, na ktorom, pokiaľ sa pamätal, mala byť kaviareň. Teraz pripomínala skôr „kůlničku na dříví" ale bolo to presne to, čo hľadal. Prekročil prevrátenú pouličnú lampu, z ktorej trčali káble a vstúpil. Po jeho pravej strane čosi horelo, ale to si až tak nevšímal. Keďže nikde nikoho, prešiel do vzdialenejšej časti miestnosti a sadol si za zjavne jediný ako-tak funkčný počítač. Mal šťastie. Prišiel včas.

            Na internete si vyhľadal archív stanice, ktorá ho zaujímala a začal prehľadávať posledné záznamy. Trvalo mu to iba pár sekúnd kým našiel ten správny, pretože bol iba z predchádzajúceho dňa. Ďalších pár sekúnd sa záznam načítaval a o malú chvíľu neskôr už Martin netrpezlivo hltal úvodné slová hlásateľky:

„Milí diváci. Sme radi, že ste si zapli našu stanicu. Máme tu mimoriadne spravodajstvo.

Ako ste si iste všimli, v posledných hodinách uplynulého dňa došlo k niekoľkým záhadným a nevysvetliteľným udalostiam. Zaznamenali sme veľké množstvo hlásení zo všetkých kútov mesta. Hlásite nám výtržníctvo, požiare, vraždy a náhle dočasné poruchy telefónnych liniek... Celé mesto síce vyzerá ako keby ho zasiahla neúprosná spúšť, všetko však bez akýchkoľvek viditeľných príčin. Niektorí z vás hlásia podozrivé osoby, ktoré sa navzájom nápadne podobajú a potulujú sa po uliciach.

Všade na okolí vládne rozruch, neexistujú však očití svedkovia, ktorí by potvrdili alebo dokázali popísať páchateľov.

Nemocnice zaznamenali nadmerný počet zranených a neustále prijímajú ľudí, ktorí tvrdia, že sa stretli so svojimi roky mŕtvymi priateľmi či príbuznými. V niekoľkých prípadoch, podľa slov poškodených, sa práve títo zosnulí snažili ublížiť, či dokonca zabiť pozostalých. Podľa výpovede niekoľkých postihnutých tieto bytosti, ak ich tak možno nazvať, zakaždým záhadne a bez stopy zmiznú.

Polícia, ministerstvo vnútra i ďalšie príslušné orgány sa už zapojili do pátrania, ale vyšetrovanie je zatiaľ neúspešné, proti takejto hrozbe sú v týchto chvíľach aj tí najpovolanejší bezmocní. O týchto podozrivých osobách, ktorých je podľa posledných informácií stále viac, vieme len minimum. Pôsobia však ako bežní občania a preto je často takmer nemožné považovať ich za iných. Vyzývame vás preto k zvýšenej opatrnosti. Nevieme presne do akej miery sú nebezpeční, ako je možné ich rozoznať a čo je možné od nich očakávať. Môžme iba dúfať, že sa už čoskoro dozvieme viac. Veď čo vlastne vieme o... smrti...?" hlásateľka urobila malú pauzu a sama vyzerala nanajvýš vydesene.

Martin sedel, civel na obrazovku a od údivu nedokázal ani dýchať. Posledné slová už sotva vnímal. V hlave mal zmätok ako nikdy pred tým. Kým hlásateľka dohovorila, bol už dávno zasa preč. Takto si začiatok dovolenky nepredstavoval.

„To je zatiaľ odo mňa všetko. Okamžite ako sa dozvieme čokoľvek nové, znova sa prihlásime. Dovidenia a dobrú noc."


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
len dúfam, že to nie je koniec... chcem aj vysvetlenie... pekne nakreslené... pre nás menej chápavých...:). A čo sa stalo s tou mladou z prológu?  
Spisovateľ/Autorketums Pridané dňa14. januára 2008 10:22:38
dakujem(e) :) a na mladu si treba pockat ;)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa14. januára 2008 10:23:33
dobre... počkám... tak 10 minút...:D.  
Spisovateľ/Autorketums Pridané dňa14. januára 2008 10:30:33
Skarabea
zatiaľ sa mi to páči, uvdíme čo bude dalej :)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa14. januára 2008 10:16:36
vdaka :) dlho som (sme) ta tu nevidela (li) :) existuje este profesor appleton? :)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa14. januára 2008 10:21:58
Skarabea
existuje našťastie, minule som sa doň pustila, ale teraz je veľa učenia  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa14. januára 2008 10:26:19
odporúčam
Páči sa mi to chyby už boli vytknuté... Mne to zasa priponenulo serial Jericho (katastrofický o výbuchu bomb v usa, rozbité domy všetko horiace atď...), ale len do momentu o tých zombíkoch potom už to bolo iné sci-fy .... :) .. to Im legend sa chystám pozreť potom porovnám...mám to v compe... ....celkovo pre mňa fajn...:) ä  
Spisovateľ/Autor_ Pridané dňa13. januára 2008 16:27:26
vdaka, dalsia polozka do zbierky :D  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa13. januára 2008 16:41:50
Lukáš
Dakujem za krasne natiahnuty koment :D ( aspon teda ja ho tak vidim :D )  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa13. januára 2008 16:28:44
nemáš začo , no nejako mi to zablblo v compe sorry... :)  
Spisovateľ/Autor_ Pridané dňa13. januára 2008 16:30:00
Mne to zase trochu pripomenulo obsah filmu CLOVERFIELD :)))...som zvedavý či tam bude aj nejaké ubercool monštrum :)))...ale k textu: dobré... teším sa na ďalší diel :))  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa13. januára 2008 15:29:00
Lukáš
:D Ja som vobec zvedavy, ci v tom filme za 30 milionov bude vobecf to uber cool monstrum dobre zobrazene :D To ina na okraj :D Dakujeme  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa13. januára 2008 15:55:47
no tak ja nemam velmi prehlad vo filmoch... :)) ale na konci mozme vypracovat zoznam vsetkeho co nase dielo pripomina :DD myslim ze by to bolo celkom zaujimave(a asi hlavne obsiahle:DDD) :))  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa13. januára 2008 15:32:14
trochu by som sa pohral s jazykom štylistikou vetnou skladbou ci cím .... pride mi to kostrbaté - napr. rozbehol sa dolu po schodoch a vybehol zo vchodu - tento odstavec asi najslabsi - prilis opisny pritom nenavodzujuci atmosferu - clovek si uvedomuje ze cita ... trčali káble a vstúpil - nie vošiel? teda pokial hovorime o vchodoch a nie vstupoch - proste detajli ktore ma rusia - velke mnozstvo hlasení - hned v nasledujucej vete - hlasite nam .... náhle dočasné poruchy - nestací náhle alebo docasne? zosnulí sa snazili pozostalých - tu mi to znelo uz ako ironia - humor - ved co vlastne vieme o smrti - znie ako z ineho pribehu - v danej situacii zbytocne - dávno zase prec - nestací dávno prec? - to posledne - predpokladam ze to povedala hlasatelka mi nesedi do sujetovej formy - kym dohovorila bol uz davno prec a obraz ktory sa vracia naspet k hlasatelke ako dohovára hovorené povedane dovidenia pekny den .))  
Spisovateľ/Autor. Pridané dňa13. januára 2008 15:25:32
pozrela som si to, na niektorych miestach suhlasim, dalo by sa preskrtat, inde si zas myslim ze je to ok tak ako to je. ja osobne teda nevidim rozdiel medzi vosiel a vstupil, teda co sa tyka toho konkretneho odstavca (jasne, ze v principe to rozdiel je)... ale ako vravis, je to detail :) a ten koniec su posledne vety hlasatelky, hej. mozno otazka vkusu, lebo mne sa to tam prave tak paci :) diki za postrehy :)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa13. januára 2008 15:38:47
Ero Šampanski
hmm, videli ste film I am legend, teraz to ide v kinach a hra ta w.smith... no on bol jediny clovek v NY a ostatni boli vsetci zmutovani na nejake prisery... tak toto mi presne pripomenulo ten film... :) cakal som nieco originalnejsie a nie vzdialenejsiu kopirku filmu, co som videl pred tyzdnom :DDD stylisticky v poho, az na to, ze neznasam uvadzacie vety typu: už onedlho sa dozvie viac ako by mohol chcieť... budem cakat na dalsi diel :)  
Spisovateľ/AutorEro Šampanski Pridané dňa13. januára 2008 15:02:22
Lukáš
Toto bude zabavnejsie ako ten nehorazne nudny film s nehorazne odflaknutou druhou polkou :D Ten film ma sklamal totalne :D Aj ked priznavam zakladna idea moze byt dost podobna :) V nasej veci bude ale vuac postav :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa13. januára 2008 15:57:40
Lukáš
:D Teda aby som iba nehanil ten film, tak do polky to malo tu atmosferu spravnu :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa13. januára 2008 16:06:43
Lukáš
Zasa nemame skvele Willa Smitha :D  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa13. januára 2008 16:00:02
Ero Šampanski
som si znovu precital moj koment... mohol by vyzniebat dost negativne a ak by to bolo tak chapane, tak by som vam krivdil, pretoze to nebolo zle... len sa vam nepodarilo udrzat navodenu atmosferu z prologu.. :)  
Spisovateľ/AutorEro Šampanski Pridané dňa13. januára 2008 15:13:48
to je ok:) ved mozno si mal pravdu:) teda ja som ten film nevidela, ale lukas urcite bude vediet :D diki za koment aj za precitanie:) atmosfera sa snad este vrati dalej:)  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa13. januára 2008 15:17:01
Lukáš
Ja hovorim, ze uz sa nevrati :D Z atmosfery tajomna , ktora uz presla sa postupne dostaneme az k drsnemu survival hororu , akcnemu filmu, romantike, komedialnych omentov , velkemu hrdinstvu, velych zaporakov a k velkemu pribehu celkovo :D Nie je to tak dlhy pribeh aby to tajomno mohlo byt nejak extra dlho :D SAmozrejme bude tam este, ale kvoli inym veciam :D Inak dakujeme za koment, teda ja :) Korkos uz podakoval :D  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa13. januára 2008 16:20:03
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8